Obklady a obklady: Výroba a aplikace

Co jsou zábaly, obklady a překryvy?

Zábaly a obklady jsou dva různé termíny pro jednu a tu samou léčebnou metodu: kompletní zábal těla nebo jeho části, obvykle léčivou látkou (tvaroh, léčivé byliny apod.). Běžně používané zábaly jsou například:

 • Zábal krku
 • Ramenní obal
 • Zábal na hrudi
 • Pulzní zábal
 • Zábal na nohy
 • Zábal na kolena
 • Telecí zábal

Na rozdíl od obkladu (obálky) se obklad přikládá pouze na jednu část těla. Malé překrytí se také nazývá komprese. Oblíbený je například teplý obklad hrudníku. Studený obklad nebo překrytí může příjemně chladit na modřiny a bodnutí hmyzem. Teplý obklad na oko může udělat dobře na styl.

Mezi potahy se počítají i polštářky a sáčky s různými účinnými látkami, jako jsou polštářky z obilí (polštářky z třešňových pecek), polštáře se seno květinami nebo levandulové sáčky. Můžete si je vyrobit sami nebo koupit hotové třeba v lékárně.

Jak fungují obklady (obklady) a překrytí?

Na druhou stranu přidané léčivé látky (zázvor, tvaroh, tymián, silice atd.) mohou účinek zábalů a obkladů ovlivnit.

U vlhkých zábalů a obkladů mohou účinné látky z léčivých bylin, tvarohu apod. pronikat rychleji a hlouběji přes pokožku do těla než při suchých aplikacích.

Účinek teplých zábalů a obkladů

Teplé zábaly a obklady (vlhké nebo suché) poskytují tělu teplo. Cévy jsou rozšířeny, aby krev mohla lépe proudit. To znamená, že teplé zábaly a obklady zvyšují prokrvení ošetřované části těla.

Ale i vnitřní orgány mohou být lépe zásobeny krví. Je to proto, že každá část kůže je spojena s určitým orgánem prostřednictvím nervových pletení a míchy. Pokud nervové dráhy v kůži zaregistrují podnět, je tento signál prostřednictvím periferních nervů a míchy přenesen do odpovídajícího orgánu.

Za působení tepla se tedy rozšiřují i ​​orgánové cévy. Dotyčný orgán je lépe zásoben kyslíkem a živinami a odpadní látky jsou rychleji odváděny. Tímto způsobem se zvyšuje výkon orgánu.

V neposlední řadě mají odvodňovací účinek teplé obklady a překryvy. Stimulují produkci potu a tím podporují vylučování zplodin metabolismu, jako je močovina a kyselina močová. Totéž však platí i pro vodu a kuchyňskou sůl. Po teplém obkladu byste proto měli pít dostatek tekutin, nejlépe vodu, ovocné střiky nebo bylinkový čaj.

Působení studených zábalů a obkladů

Chlad odebírá z těla teplo a způsobuje stažení cév. Tím se snižuje krevní oběh. Studené obklady a obklady tak mohou mít dekongestační, protizánětlivý, analgetický a (jako obklad na lýtka) snižující horečku.

Účinek různých léčivých látek

Účinek zábalů a obkladů samozřejmě závisí také na případných použitých účinných látkách. Patří mezi ně bylinné látky, například zázvor, tymián, šalvěj, levandule, senné květy a křen. Na zábaly a obklady jsou dobré i potraviny jako tvaroh, hořčice, med a citron. Zde jsou některé léčivé látky a jejich účinky podrobně:

 • Octové obklady/aplikace: Používané studené, octové obklady a obklady tlumí záněty a křeče. Studené octové obklady z lýtek působí antipyreticky.
 • Obklad/kryt ze sádla: Teplé obklady ze sádla mají protikřečový a relaxační účinek. Používají se zejména jako obklady hrudníku a krku při kašli a chrapotu.
 • Obklad/obal z včelího vosku: Včelí vosk udrží obklad dlouhodobě teplý a tím zvýší přísun tepla (např. jako obklad na hrudník nebo obklad na kašel).
 • Hořčičný obklad: Hořčičný olej, který vzniká při mletí hořčičných semínek, má silný dráždivý účinek na pokožku, zvyšuje krevní oběh, inhibuje choroboplodné zárodky a záněty.
 • Křenový obklad: Výše ​​zmíněný hořčičný olej vzniká také při mletí křenu.
 • Medové obklady: Teplé obklady šíje nebo hrudníku s medem působí protizánětlivě (např. při zánětu průdušek). Med má i dezinfekční účinek (např. medový obklad při zánětech kůže).
 • Citronový obklad/kryt: Teplé citronové obklady kolem krku mohou zmírnit bolest v krku. Citron totiž obsahuje antibakteriální a protizánětlivé látky.
 • Zázvorový obklad/kryt: Hřejivé obklady a zábaly se zázvorem působí mírně dráždivě na pokožku a zvyšují přívod tepla (nejen povrchově, ale do hloubky těla).
 • Obklad z lněného semínka: Teplý obklad z lněného semínka uvolňuje napětí a zmírňuje bolest.

Jak se vyrábějí obklady (obklady) a překryvy?

Obklady a hotové kompresní sety seženete v lékárně. Můžete použít i svůj vlastní materiál, například kapesníčky, lněné ubrousky, utěrky, kuchyňské utěrky i vlněné šátky nebo podkolenky. K upevnění jsou vhodné zavírací špendlíky nebo náplasti.

Je důležité, abyste na zábaly a vložky používali přírodní látky, jako je bavlna, len nebo vlna. Syntetické tkaniny totiž nepropouštějí vzduch ani vlhkost. V případě teplých zábalů to může rychle vést k akumulaci tepla, protože teplo nemůže unikat.

Zábaly a komprese: Takto to funguje

Na obklad jsou obvykle potřeba tři vrstvy látky:

 • Vnitřní tkanina: Nese účinnou látku (např. tvaroh) a přikládá se přímo na pokožku. Vhodná je tenká bavlněná nebo lněná látka, která je o něco větší než část těla, která se má zabalit.
 • Mezilátka: pomáhá udržovat vlhkost a teplotu balení. K tomuto účelu je nejlepší použít bavlněný hadřík.

Vnitřní plátno se potře příslušnou hojivou esencí nebo u vlhkých zábalů (např. zábaly lýtek) namočí do teplé nebo studené vody a vyždímá. Poté se vnitřní tkanina omotá kolem postižené části těla a zafixuje se mezilátkou a případně vnější látkou.

Pro překrytí (nebo obklad) naneste účinnou látku (např. najemno nakrájenou cibuli, teplou, bramborovou kaši) na bavlněnou nebo lněnou látku vhodné velikosti. Trochu poklepejte (aby nic nevypadlo), přiložte na postiženou část těla a zafixujte např. gázovým obvazem.

Příklady receptů

Různé zábaly a obklady koupíte hotové v lékárně nebo prodejně zdravé výživy (např. obklad nebo zábal ze včelího vosku). Mnohé si však můžete snadno vyrobit i sami. Nějaké příklady:

Cibulový obklad

Teplý cibulový obklad se osvědčil zejména při bolestech v krku a uších. Více o tom, jak ji vyrobit a použít, se dozvíte v článku o cibulovém obkladu.

Medový zábal / překrytí

V případě medového obkladu přiložte hadřík namočený v medové směsi na hrudník nebo krk a zafixujte obvazem nebo šátkem.

Zábal (obklad) i překrytí lze nechat dobře přes noc.

Citronový obklad/kryt

Smíchejte šťávu z půlky bio citronu s 50 ml vlažné vody. Namočte bavlněný nebo lněný hadřík do roztoku citronu. Položte látku na krk nebo ji omotejte kolem krku. Pokud balíte, zabalte bavlněným hadříkem a poté vlněným šátkem. V případě překrytí zafixujte namočený hadřík například obvazem, šátkem nebo ručníkem.

Zázvorový zábal

Pro zázvorový zábal na hrudník přelijte dvě polévkové lžíce zázvorového prášku jedním šálkem horké vody. Směs necháme 5 až 10 minut louhovat. Poté přidejte trochu horké vody a dobře promíchejte. Nyní vnitřní plátno dobře namočte do zázvorové pasty a položte na kus pečícího papíru. Oba oviňte kolem hrudníku postiženého se zázvorem nahoru. Poté přikryjte jako obvykle střední a vnější látkou a zafixujte.

Komprese z lněných semínek

Chcete-li vyrobit obklad z lněného semínka, nabobtejte asi tři polévkové lžíce nahrubo mletého lněného semínka s 300 až 500 mililitry vody v hrnci při nízké teplotě, dokud se nevytvoří hustá pasta.

Horkou kaši dejte na gázový obklad, složte do sáčku a zabalte do utěrky. Přiložte obklad na postiženou část těla, přikryjte látkou a zafixujte.

Jak se aplikují obklady (obklady) a překryvy?

Postižený by měl přednostně ležet uvolněně na lůžku s ochrannou podložkou, aby lůžko nepromoklo (v případě vlhkých zábalů / obkladů).

U teplých zábalů je důležité před aplikací zkontrolovat teplotu a sledovat, jak postižený na teplo reaguje. V případě nepohodlí byste měli zábal okamžitě odstranit.

Na studené zábaly byste neměli používat ledovou vodu, protože to může rychle vést k omrzlinám. Použijte raději vlažnou vodu a pozorujte, jak na ni postižený reaguje. Výjimkou jsou ledové zábaly / ledové polštářky (ledové sáčky), které jsou vyrobeny z ledové tříště a – obalené látkou – se aplikují.

Expoziční čas

Teplé zábaly mohou mít mnohem delší účinek, jsou možné hodiny a více.

Obecně platí, že pokud člověk cítí horko nebo chlad jako nepříjemný, okamžitě zábal nebo překrytí odstraňte.

Pro koho a jak často?

V tomto ohledu existují různá doporučení odborníků pro různé zábaly a překryvy. Obecně například:

 • Cibulový zábal / překrytí: vhodné pro dospělé a děti od čtyř let. Při silné bolesti můžete aplikovat třikrát až čtyřikrát denně.
 • Medový obklad / obklad: Tyto obklady je nejlepší nechat působit přes noc. Jsou vhodné zejména pro malé děti.
 • Citronový obklad / obklad: Vhodné pro dospělé a děti od čtyř let. Nechte působit asi hodinu. Postup můžete opakovat dvakrát denně.
 • Zázvorový obklad / obklad: Vhodné pro dospělé a děti od čtyř let (ale používejte opatrně u dětí, protože zázvor dráždí pokožku). Nechte působit asi 10 až 30 minut. Opakujte dvakrát až třikrát denně.
 • Komprese/podložka z lněných semínek: Vhodné pro dospělé i děti. Nechte působit asi 30 minut. Používejte jednou denně.

Odstraňte komprese a překryvy

Opatrně odstraňujte zábaly nebo obklady – někdy se účinná látka přilepí na kůži. K omytí zbytků použijte vlažnou vodu. Poté můžete na ošetřenou pokožku nanést pečující mléko nebo pečující olej pro zklidnění podrážděné pokožky (například po obkladu nebo překrytí zázvorem, který dráždí pokožku).

Po odpočinku

Zábaly a obklady mají mimo jiné relaxovat. Proto byste si na to měli udělat čas – i na odpočinek: Po sejmutí zábalu nebo překrytí zůstaňte asi hodinu ležet, abyste podpořili účinek domácího léku.

Na jaké neduhy obklady a překryvy pomáhají?

Zábaly a obklady mohou pomoci s celou řadou onemocnění a nemocí.

Studené obklady a obklady se používají hlavně při akutních potížích, jako jsou modřiny, bodnutí hmyzem a bolesti hlavy.

Některé příklady běžného použití zábalů a vložek jsou:

 • Příznaky nachlazení: Teplé obklady / obklady krku (např. s bramborem) zmírňují bolesti v krku. Studený obklad krku Prießnitz pomáhá při akutních bolestech v krku.
 • Zánět průdušek a kašel: Účinné obklady / zábaly na kašel a průdušky lze připravit například ze sádla, cibule, tymiánu, šalvěje, včelího vosku nebo medu.
 • Zánětlivá, bolestivá onemocnění kloubů: Například při revmatismu nebo dně mohou pomoci teplé obklady / obklady se sennými květy, cibulí, hořčicí, bramborem nebo zelím.
 • Astma: Teplý obklad na hrudník z hořčice nebo tymiánu uvolňuje dýchací cesty při astmatických potížích.
 • Migrény a bolesti hlavy: často je lze zmírnit studeným obkladem čela, například eukalyptovým nebo mátovým olejem.
 • Akutní bolesti kloubů, pohmožděniny, poranění svalů: Studené obklady / obklady s tvarohem, citronem, octovou hlínou nebo citronem a také ledové obklady snižují otoky a bolest.
 • Bodnutí hmyzem: Proti otokům, bolestem a zánětům zde pomáhají i ledové obklady, ale i studené obklady či obklady (např. s octovou hlínou, cibulí, tvarohem).
 • Zánět středního ucha: I zde mohou domácí léky, jako je cibulový nebo křenový obklad, doplnit lékařskou léčbu.
 • Zábaly při horečce: Studené (octové) zábaly lýtek nebo zábaly pulsů mohou snížit horečku až o dva stupně Celsia.
 • Bolesti břicha, střevní křeče, zácpa: Teplý břišní obklad nebo břišní obklad (např. s bramborem) může zmírnit nepříjemné pocity v trávicím traktu.

Kdy není vhodné používat zábaly (obklady) a obklady?

Studené obklady odvádějí teplo z těla a snižují krevní oběh. Neměly by se proto používat na:

 • silná citlivost na chlad
 • akutní infekce močových cest (např. cystitida)
 • @ zvýšení horečky (zimnice)

Teplé obklady nejsou vhodné, pokud postižený velmi špatně snáší horko, zejména v důsledku srdečních potíží.

Zábaly a obklady nenahrazují lékařskou léčbu závažných onemocnění. Proto se vždy nejprve poraďte s lékařem, pokud máte podezření, že nepohodlí může mít vážnou příčinu. To platí zejména pro děti. Lékař může objasnit obtíže a v případě potřeby zahájit vhodnou terapii. Zábaly a komprese to pak mohou podporovat.

Domácí léčba má své limity. Pokud obtíže přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.