Zácpa: příčiny, terapie

Stručné shrnutí

 • Léčba: léky na zácpu (laxativa, prostředky ke stimulaci střevní peristaltiky), v případě potřeby léčba základních onemocnění.
 • Příčiny: Například nedostatek pohybu, nedostatek vlákniny, utlumené vyprazdňování, léky, onemocnění střev, hormonální poruchy.
 • Kdy vyhledat lékaře? Pokud se častěji vyskytují zažívací potíže a tvrdá stolice. Pokud jsou doprovodné příznaky závažné, jako je bolest břicha a nevolnost, okamžitě vyhledejte lékaře.
 • Diagnostika: Anamnéza, fyzikální vyšetření, další diagnostika (krevní testy, ultrazvuk, testy stolice atd.).
 • Prevence:Mimo jiné prostřednictvím stravy s vysokým obsahem vlákniny, důkladným žvýkáním, dostatečným pitím a cvičením.

Co je to zácpa?

Jak často se střevo vyprazdňuje, se velmi liší od člověka k člověku. Někteří lidé mají stolici každý den, jiní dělají svůj „velký byznys“ jen každých pár dní. Podle odborníků je cokoli mezi třikrát denně a třikrát týdně považováno za normální, pokud jde o frekvenci vyprazdňování.

Lékaři obecně označují zácpu, jako když ji někdo má

 • má stolici méně než třikrát týdně,
 • musí tvrdě tlačit a
 • stolice je tvrdá a hrudkovitá díky delší době, kdy ve střevě zůstává.

Dočasná zácpa není neobvyklá: většina lidí má čas od času malátné střevo, například proto, že málo cvičí, málo pijí a jedí stravu s nízkým obsahem vlákniny. Změna životního stylu obvykle rozpohybuje střeva rychle.

Chronická zácpa je na druhé straně obvykle obtížnější odstranit a je často spojena s vysokou mírou utrpení. Postižení pak trpí zácpou neustále nebo alespoň dlouhodobě. Odborníci hovoří o chronické zácpě, pokud jsou po dobu alespoň tří měsíců přítomna následující tři kritéria:

1. jsou přítomny alespoň dvě z následujících stížností:

 • stolice je tvrdá nebo hrudkovitá ve více než 25 procentech stolice
 • více než 25 procent pohybů střev je doprovázeno silným namáháním
 • subjektivní pocit neúplné stolice u více než 25 procent stolice
 • Subjektivní pocit ucpání nebo obstrukce v konečníku u více než 25 procent stolice.
 • pomoc při defekaci (např. ručně) u více než 25 procent defekací
 • méně než tři spontánní pohyby střev za týden

2. pohyby měkkého střeva se zřídka vyskytují bez použití laxativ

3. nejsou splněna kritéria pro syndrom dráždivého tračníku

Doprovodné příznaky zácpy

Zácpa je často doprovázena pocitem plnosti a nepohodlí. Může se objevit i nadýmání, pocit tlaku v břiše a bolesti břicha. Někteří nemocní také uvádějí bolesti hlavy, únavu, malátnost a ztrátu chuti k jídlu.

Zácpa: Léčba

Existuje řada léků, které jsou vhodné pro léčbu zácpy. Postižení se mohou u zácpy také uchýlit k domácí léčbě nebo homeopatii.

Léky na zácpu

Projímadla (projímadla) k léčbě zácpy je vhodné užívat až po úpravě životosprávy (například více pohybu, omezení stresu), dietě bohaté na vlákninu a užívání jiných domácích prostředků se ani po měsíci neprojevilo.

Existují různé typy laxativ, z nichž některá jsou volně prodejná (jako je Glauberova sůl, laktulóza, ricinový olej) a některá vyžadují lékařský předpis (jako Prucaloprid):

 • Osmotická laxativa vážou vodu ve střevě, udržují stolici vlhkou a kluzkou. Příklady zahrnují Glauberovu sůl, Epsomovy soli, laktulózu, sorbitol a makrogol.
 • „Vodu tlačí“ (hydragogická) laxativa způsobují zvýšený vstup vody do střev. Patří mezi ně bisacodyl, pikosulfát sodný a antrachinony (např. v listech senny, olšové kůře).
 • Plynotvorná laxativa (hydrogenuhličitan sodný) uvolňují ve střevě plyn (oxid uhličitý), zvyšují objem stolice a zvyšují tlak na střevní stěnu – to stimuluje další transport stolice a defekační reflex.
 • Prokinetika podporují pohyb střev (motilitu střev). Tímto způsobem je potravinový odpad rychleji transportován směrem k východu (řiti) (Prucaloprid).

Mnoho laxativ se užívá ústy, například ve formě tablet, kapek nebo jako sirup. Jiné mohou být podávány přímo do střeva přes řitní otvor, buď ve formě čípků nebo jako klystýry/miniklitry. Při posledně uvedeném se do střeva vstříkne malé množství tekutiny, například fyziologický roztok nebo cukerný roztok. Účinek proti zácpě nastupuje při tomto malém klystýru velmi rychle.

Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, které projímadlo je pro vás nejlepší. Používejte přesně podle doporučení lékaře nebo lékárníka nebo jak je uvedeno v příbalovém letáku. Je to proto, že laxativa mohou mít vážné vedlejší účinky, jako je ztráta tekutin a soli, pokud jsou používána nesprávně (příliš vysoká dávka a/nebo užívání příliš dlouho).

Operace na zácpu

Domácí prostředky proti zácpě

Správnou stravou a životosprávou lze zácpu ve střevech snadno vyřešit nebo jí dokonce předcházet. Následující tipy vám pomohou proti zácpě:

 • jezte stravu bohatou na vlákninu: jezte hodně ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků.
 • jíst v klidu
 • důkladně žvýkejte: Trávení začíná v ústech, proto každé sousto dostatečně rozkousejte.
 • dostatečně pijte: odborníci doporučují denní pitné množství 1.5 až XNUMX litry (např. voda, minerálka, čaj).
 • pohyb: zdá se, že zejména zácpa ve stáří souvisí s nedostatkem pohybu.
 • Podlehněte nutkání na stolici: Nepotlačujte pohyby střev, například proto, že jste se chystali zatelefonovat.
 • Udělejte si stolici ve volném čase: Udělejte si dostatek času na toaletu.
 • Pravidelné vyprazdňování: Například jděte vždy ráno po snídani na toaletu a zůstaňte deset minut sedět, i když se nic neděje. Často si na to tělo postupně zvykne a čas nakonec využije na vyprázdnění střev.
 • Relaxace: Pokud je tělo ve stresu, zpomaluje činnost střev. Mezi vhodné relaxační metody patří progresivní svalová relaxace a autogenní trénink.

Pokud i přes výše uvedené rady trpíte zácpou, mohou vám pomoci následující přírodní laxativa:

Přírodní projímadla

Některé potraviny mají přirozený projímavý účinek. Mohou se užívat, pokud máte zácpu a myslíte si, že nastartují vaše trávení. Mezi tato přírodní laxativa patří:

Lněné semínko při zácpě: lněné semínko zvětšuje objem střevního obsahu. Při zácpě, které usnadňují a urychlují vyprazdňování. Za tímto účelem užívají dospělí se zácpou jednu až dvě polévkové lžíce nebo 10 až 20 gramů celého nebo lehce drceného lněného semínka dvakrát až třikrát denně mezi jídly.

Je velmi důležité pít dostatečné množství tekutin: Každou porci lněného semínka je vhodné zapít alespoň 150 mililitry vody.

Denní dávka pro dospělé je 45 gramů lněného semínka. U dětí je poněkud nižší: Mohou užívat dvakrát až třikrát denně v každém případě dva až čtyři gramy (1 až 3 roky), tři až šest gramů (4 až 9 let) a/nebo šest až deset gramů (10 až 15 let) semen – opět s dostatečným množstvím tekutiny.

Více informací naleznete v článku Len.

Jedna čajová lžička lněného semínka odpovídá asi čtyřem gramům.

Pokud chcete použít domácí lék na projímadlo, vezměte jednu čajovou lžičku psyllia s 200 mililitry vody nebo čirého vývaru. Poté rychle vypijte dvě sklenice vody.

Denní dávka pro dospělé je 20 až 40 gramů psyllia nebo 10 až 20 gramů slupek psyllia (v každém případě rozdělených do tří jednotlivých dávek).

Více informací naleznete v článku Psyllium.

Ředkvová šťáva: Černá ředkev obsahuje štiplavé hořčičné oleje a hořčiny. Říká se, že inhibují bakterie, viry a plísně, uvolňují hlen v horních cestách dýchacích a také pomáhají při nevolnosti a zácpě. K tomu oloupejte a nastrouhejte černou ředkev a vymačkejte ji odšťavňovačem. Užívejte jednu až dvě polévkové lžíce šťávy několikrát denně.

Více informací naleznete v článku Černá ředkev.

Tekutina nalačno: Po probuzení vypijte nalačno sklenici vody nebo ovocné šťávy. To často spouští reflex pohybu střev. Případně je možné to zkusit s ranní sklenicí teplé vody smíchané se šťávou z půlky citronu. U pijáků kávy může dokonce ranní šálek kávy vyvolat reflex stolice.

Lžička laktózy nebo trocha soli rozpuštěné ve vodě může změkčit stolici a tím pomoci proti zácpě.

Probiotická jídla

Údajně podporují zdravou činnost střev a imunitní systém. Jako domácí léky se používají hlavně při gastrointestinálních potížích a mají zkrátit dobu trvání potíží.

Masáž břicha, tření a teplo

Masáž nebo tření břicha prý pomáhá okamžitě zmírnit zácpu.

Masáž břicha: Jemná masáž břicha údajně stimuluje přirozený pohyb střev, uvolňuje napětí a zmírňuje gastrointestinální potíže, jako je zácpa. Chcete-li to provést, věnujte několik minut hlazení břicha oběma rukama a jemným tlakem ve směru hodinových ručiček. Začněte v pravém podbřišku a tahejte obloukem do levého podbřišku. Sledujete tak průběh tlustého střeva.

Jemná masáž břicha je také dobrá jako domácí lék pro kojence a starší děti se zácpou.

Více informací naleznete v článku Masáž břicha.

Masáž břicha: Použití éterických olejů může zvýšit účinek masáže břicha. K tomuto účelu použijte zředěný fenyklový, meduňkový, heřmánkový nebo kmínový olej. To má údajně zahřívací účinek, uvolňuje křeče a bolesti, uklidňuje a stimuluje trávení.

Esenciální oleje mohou u kojenců a malých dětí způsobit život ohrožující křeč glottis se zástavou dechu. Používejte proto éterické oleje u malých dětí pouze po konzultaci s lékařem a pouze v nízkém dávkování!

Břišní obklad s heřmánkem

Vlhký horký obklad břicha s heřmánkem ulevuje od bolesti, uvolňuje křeče a působí relaxačně. Jednu až dvě polévkové lžíce květů heřmánku zalijte půl litrem vroucí vody. Necháme přikryté louhovat maximálně pět minut, poté části rostliny přecedíme.

Do druhé látky vložte srolovanou vnitřní látku, srolujte to celé do obkladu. Necháme vsáknout do horkého čaje se svěšenými konci a vyždímejte. Umístěte vnitřní látku kolem břicha bez vrásek. Omotejte kolem něj suchý hadřík a po 20 až 30 minutách ho sejměte. Poté půl hodiny odpočívejte. Používejte maximálně dvakrát denně.

Teplý obilný polštář

Teplý obilný polštář (například polštář z třešňových pecek) vydává teplo po dlouhou dobu. Uvolňuje, zmírňuje bolest a podporuje krevní oběh. Teplo proto může mít příznivý vliv na zácpu. Polštář nahřejte na nahřívači nebo v mikrovlnné troubě podle pokynů výrobce a přiložte na břicho. Nechte působit, dokud je teplo příjemné.

Koupel nohou z hořčičné mouky

Naplňte koupel nohou nebo velký kbelík vodou o teplotě maximálně 38 stupňů. Naplňte kbelík tak vysoko, aby voda sahala až k lýtkům. Poté vmíchejte deset až 30 gramů černé hořčičné mouky. Dejte si nohy dovnitř, položte si přes kolena velký ručník (abyste si chránili obličej před stoupajícími výpary).

Zhruba po dvou až deseti minutách se na kůži objeví pocit pálení. Poté nechte nohy ve vodě dalších pět až deset minut. Poté vyjměte, důkladně opláchněte a potřete olivovým olejem. Poté přikryjte a odpočívejte v posteli po dobu 30 až 60 minut.

Přečtěte si více o účinku a aplikaci hořčičné mouky v článku Hořčice.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Zácpa během těhotenství

Proti časté zácpě v těhotenství mohou pomoci i výše uvedené domácí léky a tipy. Pokud ne, těhotné ženy mají po konzultaci s lékařem možnost užívat některá laxativa. Vhodné jsou například laktulóza a makrogol.

Tato projímadla lze užívat nejen při zácpě v těhotenství, ale i při zácpě při kojení.

Co pomáhá proti zácpě u dětí?

 • Dostatečně pijte (např. minerálky, neslazený čaj, ale ne kakao!) a dodržujte stravu s vysokým obsahem vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky).
 • Malým dětem lze podávat hruškové pyré a celozrnnou kaši na povzbuzení trávení.
 • Proti střevní slabosti pomáhá i namočené sušené ovoce, kysané zelí a lněné semínko zapíjené dostatečným množstvím tekutiny.
 • Je třeba se vyhnout nádivkám (např. bílý chléb, koláče, rychlé občerstvení).
 • Podávejte dítěti mléko pouze s mírou, ale denně mírně zakysané mléčné výrobky (např. podmáslí, kefír, jogurt, syrovátka).
 • Na vaření používejte místo másla, margarínu nebo slunečnicového oleje olivový olej.
 • Ujistěte se, že dítě nesvačí příliš mnoho sladkostí.
 • Povzbuďte dítě, aby mělo dostatek pohybu.
 • Pro stimulaci dalšího transportu potravní dřeně ve střevě je možné jemně masírovat bříško dítěte plochou ručičky ve směru hodinových ručiček. Případně položte dítěti na břicho termofor nebo udělejte teplý obklad na břicho.
 • U kojenců a malých dětí se zácpou je třeba věnovat zvláštní pozornost zadečku a řitnímu otvoru.

V případě potřeby lékař doporučí vašemu dítěti určitá projímadla na zmírnění zácpy, jako je laktulóza nebo makrogol. Při akutní zácpě se dá ulevit mini klystýrem z lékárny, který změkčí stolici v konečníku.

Zácpa: příčiny a rizikové faktory

Zácpa není nemoc, ale symptom – znamení, že v těle není něco v pořádku. Co ale způsobuje zácpu? Ve většině případů je příčina relativně neškodná (málo pohybu, dieta s nízkým obsahem vlákniny apod.), ale někdy je za tím i (vážná) nemoc.

Mezi formy nebo příčiny zácpy patří:

Dočasná nebo situační zácpa

Mnoho lidí zažívá v určitých situacích zácpu, například při horečnatém onemocnění, práci na směny nebo upoutání na lůžko. Neznámé jídlo při cestování může také vyvolat přechodnou zácpu.

Chronická obvyklá zácpa

Chronická habituální zácpa je způsobena funkční poruchou střev. Příčiny nejsou jasně pochopeny. Mezi možné spouštěče patří nedostatečný příjem tekutin, dieta s nízkým obsahem vlákniny, nedostatek pohybu a časté potlačování stimulu vyprazdňování (například z časových důvodů).

Nedostatek tekutin, vlákniny a pohybu však nemusí nutně vést k zácpě. Střevní malátnost se objevuje také při dietě bohaté na vlákninu, dostatečném příjmu tekutin a dostatku pohybu.

Syndrom dráždivého tračníku

Odborníci však vytvořili různé hypotézy. Podezření je např. na narušený pohyb střev (peristaltika střev), zvýšená propustnost střevní sliznice, zvýšená imunitní aktivita ve střevní sliznici a narušená serotoninová rovnováha.

Narušená střevní flóra, stres a gastrointestinální infekce mohou také přispět k rozvoji IBS.

Léky

Mezi možné rizikové faktory zácpy lze počítat i některé léky. Například doplňky železa, léky na pálení žáhy obsahující vápník a hliník a antidepresiva mohou zpomalit střeva a vést k zácpě.

Možnými spouštěči zácpy jsou také anticholinergika (například na dráždivý močový měchýř a inkontinenci, Parkinsonovu chorobu, astma), opiáty (silné léky proti bolesti nebo kodein tlumící kašel) a léky na hypertenzi.

Poruchy solné bilance (poruchy elektrolytů).

Někdy je na vině zácpy nedostatek draslíku (hypokalémie). K takovému nedostatku dochází například tehdy, užíváte-li příliš často projímadla. Kromě toho mohou být příčinou trávicích problémů i jiné poruchy rovnováhy soli, jako je nadbytek vápníku (hyperkalcémie).

Organická střevní onemocnění

Několik onemocnění střev potenciálně způsobuje problémy a bolest během pohybu střev. Patří mezi ně například:

 • zanícené střevní výběžky (divertikulitida),
 • střevní polypy,
 • trhliny v anální sliznici (anální trhliny),
 • zapouzdřené, hnisavé záněty v anální oblasti (anální abscesy),
 • bolestivé hemeroidy,
 • chronické zánětlivé onemocnění střev Crohnova choroba,
 • vyklouznutí rekta z řitního otvoru (rektální prolaps), stejně jako
 • Kolorektální rakovina.

Nervové poruchy

V některých případech je zácpa způsobena nervovými poruchami. Ty mají na svědomí například diabetes mellitus, Parkinsonova choroba nebo roztroušená skleróza.

Poruchy hormonů

Zácpa může být také důsledkem hormonálních poruch, jako jsou poruchy spojené s hypotyreózou, cukrovkou, hypertyreózou nebo těhotenstvím.

Těhotenství

Zácpa v těhotenství je častým příznakem mnoha žen. Je to způsobeno několika faktory. Patří mezi ně například zvýšená hladina hormonů (jako je progesteron) u těhotných žen. Ty zajišťují zásobování dítěte, ale škrtí činnost střev.

Střeva se navíc dostávají pod rostoucí tlak kvůli růstu dělohy a nenarozeného dítěte. K malátnosti střev přispívá i fakt, že ženy jsou v těhotenství méně fyzicky aktivní.

Příčiny zácpy u kojenců a malých dětí

Nesprávná strava: Stejně jako u dospělých je u dětí často na vině nedostatek vlákniny, tekutin a pohybu při potížích a bolestech s vyprazdňováním. Kromě toho může příliš mnoho „zácpových“ potravin, jako je bílý chléb, koláče, čokoláda a další sladkosti, také způsobit pomalost střev.

Přechod z mateřského mléka na pevnou stravu: K zácpě u kojenců často dochází, když se strava přechází z mateřského mléka na kaši nebo doplňková jídla.

Změny v běžném denním režimu: Při narušení obvyklého denního rytmu (např. při cestování, upoutání na lůžko, ve stresových situacích) mohou děti pociťovat lehké zažívací potíže.

Wonder zadek: Bolavý zadek způsobuje bolest při vyprazdňování, proto děti často zadržují stolici. Čím déle stolice zůstává ve střevě, tím je sušší a tvrdší, což pak činí vyprazdňování ještě bolestivější a způsobuje nové natržení kůže nebo sliznice. Mnoho dětí si pak chuť na stolici o to více „odpírá“. Časem se může vyvinout chronická zácpa (zácpa, která trvá déle než dva měsíce).

Antibiotika: Zácpa u dětí může být způsobena také léčbou antibiotiky.

Intolerance laktózy: Někdy intolerance laktózy způsobuje chronickou zácpu.

Vrozená malformace střev: Hirschsprungova choroba je vrozená vada konečníku. Mírné formy onemocnění se často poprvé projeví u dětí předškolního věku s chronickou zácpou. Postižení mají stolici pouze každých pět až sedm dní a i to někdy jen s pomocí klystýru nebo jiných opatření.

Zácpa: Kdy navštívit lékaře?

Občasná zácpa může být často odstraněna bez lékařské pomoci (více cvičení, dieta s vysokým obsahem vlákniny, pití velkého množství tekutin, masáž břicha, snížení stresu, domácí léčba atd.). Pokud se však u vás častěji objevují zažívací potíže a tvrdá stolice nebo pokud zácpa i přes preventivní a obecná opatření přetrvává déle než čtyři dny, je návštěva lékaře vhodná.

Totéž platí například v případě, že zácpa navzdory laxativům přetrvává déle než dva dny.

Okamžitě jděte k lékaři v případě:

 • doprovodné příznaky, jako je krev ve stolici a/nebo úbytek hmotnosti
 • akutní zácpa

Kdy se to stává nebezpečným? Akutní zácpa se silnou bolestí břicha, nafouklým břichem, horečkou, nevolností a zvracením může být způsobena život ohrožující střevní neprůchodností. Okamžitě informujte pohotovostního lékaře!

Zácpa: vyšetření a diagnostika

 • Jak často máte stolici?
 • Jakou barvu a konzistenci má stolice?
 • Způsobuje vám vyprazdňování bolest?
 • Jak dlouho máte problémy a bolesti s vyprazdňováním?
 • Máte nějaké další příznaky (např. bolesti zad, nevolnost)?
 • Užíváte nějaké léky? Pokud ano, jaké?
 • Máte nějaké známé základní zdravotní potíže (diabetes, hypotyreóza, syndrom dráždivého tračníku, divertikulóza, Parkinsonova choroba atd.)?

Už jen z informací pacienta lékař často odvodí příčinu zácpy (například nedostatek tekutin, stres, směnný provoz).

Vyšetření

Lékař navíc pomocí různých testů a vyšetření zjišťuje, zda za tuhou stolici nemůže být konkrétní onemocnění. Následně provede fyzikální vyšetření. Zejména u chronické zácpy vyšetří pacientovi i řitní otvor a prstem zkontroluje základní napětí řitního svěrače.

Další vyšetření

Podle potřeby následují další vyšetření k objasnění podezření na některá základní onemocnění jako spouštěče zácpy. Pokud je například zácpa doprovázena náhlou bolestí na levé straně podbřišku a horečkou, svědčí to o možném zánětu střevního divertiklu (divertikulitida).

 • Krevní test: Rozbor krve poskytuje indikace například cukrovky, hypotyreózy nebo poruch elektrolytů.
 • Kolonoskopie: Toto vyšetření je vypovídající zejména při podezření na výběžky střeva (divertikly), divertikulitidu, střevní polypy, rakovinu střev a syndrom dráždivého tračníku.
 • Ultrazvuk: Ultrazvukové vyšetření břicha je užitečné při podezření na divertikulózu, divertikulitidu nebo Crohnovu chorobu. Ultrazvuk štítné žlázy poskytuje jasnost, pokud je podezření na hypotyreózu.
 • Vyšetření stolice: Krev ve stolici může ukazovat na Crohnovu chorobu nebo divertikulitidu. Možné příčiny jsou také střevní polypy a rakovina střev.

V případě přetrvávající chronické zácpy mohou být nutná další vyšetření a testy. Lékař například měří dobu průchodu tlustým střevem, aby zkontroloval, zda tlusté střevo přenáší zbytky potravy normální rychlostí. Měření se provádí pomocí rentgenového vyšetření v rámci Hintonova testu:

Další vyšetřovací metodou je stanovení tlaku v konečníku (anorektální manometrie). Zde lékař kontroluje funkčnost svěračů u řitního otvoru. To je také užitečné při objasnění chronické zácpy.

Často kladené otázky

Odpovědi na nejčastější dotazy k tomuto tématu najdete v našem článku Nejčastější dotazy o zácpě.