Kontaktní a kapénková infekce

Stručné shrnutí

 • Popis: Infekce choroboplodnými zárodky při kontaktu s jinými lidmi nebo kontaminovanými předměty.
 • Cesty přenosu: Zatímco infekce stěrem (také nepřímá kontaktní infekce) se vyskytuje nepřímo prostřednictvím předmětů (např. kliky dveří, klávesnice, záchodová sedátka, jídlo), zárodky se v případě přímého kontaktu šíří přímo z člověka na člověka (např. přes ruce). infekce.
 • Nemoci: Mezi typické nemoci způsobené přímým kontaktem nebo infekcí stěrem patří chřipka, gastrointestinální infekce, shigelóza (úplavice), cholera, tyfus a dětská obrna.
 • Prevence: Pravidelně si myjte ruce, důkladně čistěte kuchyňské náčiní, nesahejte na obličej neumytýma rukama, posilujte imunitní systém, očkování

Co je to nátěrová infekce?

V případě stěrové infekce nebo kontaktní infekce se patogeny nakazíte buď nepřímo přes kontaminované předměty, nebo přímo od infekčního člověka.

Jak se přenášejí patogeny?

Základem stěrové infekce nebo přímé kontaktní infekce je kontakt s povrchy, na kterých jsou přítomny patogeny. Mohou to být například předměty, ale i kůže jiných a nakažlivých lidí. Proto se rozlišují dvě formy přenosu:

Infekce přímým kontaktem (z člověka na člověka)

K infekci přímého kontaktu dochází přímým fyzickým kontaktem z člověka na člověka. Stává se to například tehdy, když nakažený nebo nemocný člověk kýchne do ruky a patogeny ulpívají na povrchu ruky. Pokud pak tato osoba podá ruku jiné osobě, předávají jí bacily. Pokud se pak tato osoba dotkne úst, nosu nebo očí, patogeny se dostanou do těla přes sliznice.

Infekce stěrem (přes povrchy/předměty)

Například infekční člověk kašle a dostává se mu do ruky bacily. Používají pak kliky dveří, na jejichž povrchu se patogeny lepí. Pokud se tohoto kontaminovaného povrchu dotkne jiná osoba, bakterie se dostanou na její kůži. Tam se nakonec do organismu dostanou drobnými kožními poraněními nebo dotykem sliznic očí, nosu či úst.

Fekálně-orální přenos

Infekce stěrem jsou často způsobeny choroboplodnými zárodky, které jsou vylučovány stolicí. Nejmenší stopy infekčních výkalů se přenášejí na jiné osoby prostřednictvím povrchů (např. záchodová sedátka, kohoutky) a rukou. Lékaři hovoří také o tzv. fekálně-orálních infekcích („od stolice po ústa“). Šíří se tak zejména noroviry a rotaviry. Někdy způsobují gastrointestinální příznaky, jako je nevolnost, průjem a zvracení.

Další příklady infekcí stěrem

Lidé také někdy chytí choroboplodné zárodky ze zvířat prostřednictvím infekce, například když zvíře pohladí a poté se dotknou jeho tváře. Bakterie se mohou šířit také prostřednictvím dětských hraček nebo časopisů v čekárnách nemocnic nebo v ordinacích lékařů.

Obecně platí, že lidé, kteří žijí blízko s jinými lidmi (např. v rámci rodiny), se nakazí prostřednictvím stěru nebo kontaktní infekce. Náchylnější jsou také lidé, kteří jsou v úzkém kontaktu s jinými lidmi, například v jeslích, školách nebo nemocnicích.

Jak dlouho přežívají zárodky na povrchu?

Aby se patogeny mohly vůbec šířit prostřednictvím stěrové infekce, musí být schopny přežít v prostředí po dlouhou dobu. Viry, bakterie a plísně přežívají na površích různě dlouhou dobu. Zatímco některé patogeny jsou sotva infekční po několika minutách nebo hodinách, jiné přetrvávají několik dní až měsíců. Například na suchých neživých površích přežívají:

 • Adenoviry 1 týden až 3 měsíce
 • Noroviry až 7 dní
 • Rotaviry až 8 týdnů
 • Sars-CoV-2 asi 4 dny (za optimálních podmínek možná déle)
 • Salmonella do 4 let
 • Escherichia coli mezi 1.5 hodinou a 16 měsíci
 • Streptokoky do 6.5 měsíce
 • Stafylokoky 7 dní až 7 měsíců
 • Candida albicans do 4 měsíců

Jak dlouho patogen přežije, závisí mimo jiné na okolní teplotě, povrchu (např. sklo, dřevo, ocel, plast) a vlhkosti. Viry například obvykle preferují nižší teploty. Bakterie přežívají při vyšších i nižších teplotách, v závislosti na druhu. Mohou také přejít do jakéhosi klidového stavu (spory) a přetrvávají desítky let.

Které nemoci se přenášejí stěrovou infekcí?

Opary (herpes) se mohou přenášet i kontaktní infekcí nebo infekcí stěrem. Pokud například líbáte člověka s oparem nebo sdílíte nádobí, můžete se nakazit sekretem z oparu obsahujícím patogen.

Totéž platí pro různé typy konjunktivitid. V tomto případě dojde k infekci, když se postižená osoba dotkne oka. Na ruku se mu dostávají infekční sekrety, které používá k předávání choroboplodných zárodků.

Vzácněji se bakterie, jako jsou streptokoky a stafylokoky, přenášejí na jiné lidi prostřednictvím hnisavých ran. Existují také některé další infekční nemoci, které se šíří prostřednictvím infekce. Typická virová onemocnění jsou např

 • Bradavice (přes HPV, také z jedné části těla do druhé prostřednictvím kontaktu a infekce stěrem = autoinokulace)
 • Cytomegalie (CMV infekce)
 • Hepatitida A (zejména infekce fekálně-ústního stěru prostřednictvím kontaminované vody a jídla)
 • Obrna (dětská obrna, většinou fekálně-orální infekce)

Mezi nemoci, které se šíří prostřednictvím infekce stěrem s bakteriemi, patří již zmíněná:

 • břišní tyfus
 • paratyfová horečka
 • Impetigo contagiosa (kůrový lišejník, zejména u dětí)
 • Tetanus (rány způsobené cizími tělesy kontaminovanými sporami tetanu, jako jsou nehty, dřevěné třísky a podobně, nebo kontaminované půdou obsahující spory)
 • Některé typy chlamydií (zejména ty, které postihují oko)

Plísňová kožní onemocnění, jako je atletická noha nebo plíseň nehtů, a paraziti, kteří způsobují kožní onemocnění, jako je svrab, se také šíří prostřednictvím kontaktu a infekce.

Jak můžete zabránit infekci stěrem?

Existuje několik opatření, která můžete podniknout, abyste účinně zabránili infekci stěrem.

Pečlivá hygiena rukou je nejlepší a nejúčinnější ochranou jak před přímým kontaktem, tak před infekcí stěrem. Nejdůležitější je pravidelně si mýt ruce mýdlem a vodou. To již výrazně snižuje zátěž bakterií na vašich rukou. Dbejte na to, abyste si čistili ruce obzvlášť důkladně:

 • před a po přípravě nebo přípravě jídla.
 • poté, co jste se vysmrkali.
 • poté, co jste kašlal nebo kýchal.
 • poté, co jste se dotkli nebo pohladili zvířat.
 • když jsi přišel domů.

Zvláště se doporučuje nedotýkat se rukama obličeje, pokud si nemůžete umýt ruce, například když jste na nákupech. Tím zabráníte tomu, aby se jakékoli patogeny dostaly do vašeho těla rukama, když se dotknete úst, nosu nebo očí.

Důležitá je také hygiena v kuchyni, aby se zabránilo infekci choroboplodnými zárodky. Potraviny podléhající rychlé zkáze, jako je drůbež nebo syrová vejce, uchovávejte vždy v chladničce (maximálně +6 stupňů Celsia). Po použití také pečlivě očistěte kuchyňské náčiní, jako jsou prkénka a nože.

Očkování sice nezabrání infekci stěrem, poskytuje však spolehlivou ochranu před infekčními nemocemi, které se takto šíří (např. chřipka, hepatitida A, HPV). Vakcína učí vaše tělo rozpoznat patogeny v rané fázi a odvrátit propuknutí nemoci.

Vhodné je také nošení rukavic a ochranného oděvu, zejména ve zdravotnických zařízeních, aby nedošlo k zachycení onemocnění od infekčních pacientů.