Nakažlivé impetigo: příčiny, příznaky, terapie

Impetigo contagiosa: Popis

Impetigo contagiosa (také nazývaný bork lichen, grind lichen, hnis lichen nebo drag) je kožní onemocnění způsobené bakteriemi, které postihuje především děti, velmi vzácně i dospělé. Klasickou charakteristikou onemocnění jsou malé kožní puchýřky naplněné tekutinou nebo hnisem. Když tyto puchýře prasknou, vytvoří se na kůži nažloutlý strup.

Vysoce nakažlivé!

Impetigo contagiosa je vysoce infekční. K infekci dochází přímo kontaktem s infikovanými osobami nebo nepřímo použitím stejných předmětů (stěrová infekce), jako jsou příbory. Onemocnění se může rychle šířit zejména ve školách a školkách – děti s impetigo contagiosa by proto měly zůstat doma. Infikované osoby mohou infikovat další osoby, pokud se otevřené a hnisavé oblasti kůže zcela nezhojí.

U mnoha zdravých lidí jsou patogeny (stafylokoky nebo streptokoky) přítomny v ústech a krku bez příznaků impetigo contagiosa.

Impetigo contagiosa: příznaky

Doba mezi infekcí impetigo contagiosa a objevením se prvních příznaků (inkubační doba) je dva až deset dní. Klasickým příznakem je vezikulární sputum na kůži. Lékaři rozlišují impetigo s malými puchýři (způsobené streptokoky) a impetigo s velkými puchýři (způsobené stafylokoky). Malé puchýře impetigo contagiosa postihuje hlavně oblast úst a nosu a ruce, zatímco velké puchýře impetigo postihuje hlavně břicho. Obě formy jsou vysoce nakažlivé.

Obsah vezikul i strupy jsou infekční. Jejich prostřednictvím se Impetigo contagiosa snadno přenese na zdravé lidi.

V případě velkého puchýře impetigo contagiosa se mohou objevit i celkové příznaky onemocnění, jako je horečka a otok lymfatických uzlin v postižené oblasti. Forma s velkými puchýři je však celkově méně častá než forma s malými puchýři.

U novorozenců a kojenců může být velkocibulová forma impetigo contagiosa život ohrožující, protože bariérová funkce kůže je stále nedostatečná a imunitní obrana je stále neúplná.

Zvláštní forma: nebulózní impetigo contagiosa

Impetigo contagiosa: Příčiny a rizikové faktory.

Impetigo contagiosa je spouštěn bakteriemi stafylokokového nebo streptokokového typu. V souladu s tím se dříve rozlišovalo mezi dvěma skupinami onemocnění v závislosti na spouštěči: jednou bylo impetigo contagiosa vyvolané stafylokoky (Staphylococcus aureus). Do druhé skupiny patřilo malobulózní impetigo contagiosa způsobené streptokoky a nebulózní impetigo contagiosa způsobené beta-hemolytickými streptokoky. Protože tato klasifikace specifická pro patogeny není klinicky obhajitelná, dnes se již nepoužívá.

Bakterie se přenášejí přímým kontaktem, zejména kontaminovanýma rukama. Dlouhodobě však přetrvávají i na kontaminovaných utěrkách, nádobí nebo jiných předmětech každodenní potřeby. Pokud tedy takové předměty sdílejí infikované a zdravé osoby, může dojít i k přenosu infekce (stěrová infekce).

Lékař stanoví diagnózu impetigo contagiosa zpravidla na základě klinického obrazu, tedy příznaků, které se objevují. V nejasných případech se odebírá výtěr z kůže nebo z úst a krku. V laboratoři lze patogeny detekovat v takovém výtěru.

Pokud je patogen v těle postiženého delší dobu, lze v krvi a moči prokázat specifické protilátky proti patogenu.

Impetigo contagiosa: Léčba

Stejně jako u jiných nemocí je léčba a prognóza impetigo contagiosa tím lepší, čím dříve je nemoc detekována a léčena.

Pro terapii impetigo contagiosa lze zvážit následující možnosti:

 • V mírných případech může lokální antiseptikum zabít bakterie a zajistit rychlé hojení.
 • Při silném svědění mohou být podávána perorální antihistaminika.

Podpořit terapii mohou navíc vlhké obklady (proti případné horečce) a dezinfekční masti.

Hygiena zabraňuje šíření

Aby se zabránilo infekci jiných osob během terapie, je velmi důležitá důrazná hygiena:

 • Po každém kontaktu s nemocnými osobami je třeba důkladně umýt ruce mýdlem, aby se zabily přenášené bakterie.
 • Pacienti by měli mít krátce ostříhané a čisté nehty. Předejdete tak poranění kůže a tření choroboplodných zárodků.
 • Pacienti by se neměli dotýkat vředů nebo krust a neměli by se škrábat, aby se zabránilo šíření bakterií.
 • Ručníky, lůžkoviny a další textilie, které přišly do styku s postiženým, perte na 60 stupňů v pračce. Tím zabijete bakterie.

Děti s impetigo musí být také omluveny z docházky do školky nebo školy.

Prognóza impetigo contagiosa je zpravidla dobrá. Při důsledném provádění terapie se nemoc zhojí bez jizev či jiného trvalého poškození.

Komplikace

Ve vzácných případech se objevují komplikace, jako jsou:

 • zánět hlubších vrstev kůže nebo měkkých tkání, do kterých se patogeny rozšířily
 • lokalizovaný otok lymfatického systému a lymfatických uzlin (regionální lymfangitida a lymfadenitida)
 • otrava krve (sepse)
 • hnisavý zánět spojivek (konjunktivitida)
 • zánět středního ucha (zánět středního ucha)

Vzácnou, ale závažnou komplikací impetigo contagiosa způsobené streptokoky je zánět ledvin. Z tohoto důvodu se obvykle na začátku terapie a šest týdnů po jejím ukončení provádí analýza moči (stav moči). Ve většině případů k zánětu ledvin dochází až po odeznění příznaků impetigo contagiosa.

 • pokud se strup šíří, stále rudne a zanítí se
 • pokud se strup po třech dnech léčby nezhojí
 • pokud se objeví horečka
 • @ pokud se po užití léku objeví nepříjemné pocity, dušnost, vyrážka, otok, svědění nebo bolest žaludku

Pokud jsou komplikace včas odhaleny a včas léčeny, postižení jedinci mají nadále dobrou prognózu. Impetigo contagiosa se pak většinou zcela vyléčí včetně komplikací.