Obsah fyzioterapie Ruptura manžety rotátoru - cvičení napodobující

Obsah fyzioterapie

Během prvních 4–8 týdnů po operaci a otočná manžeta prasknutí, postižená paže nesmí být zatížena a rameno nesmí být aktivně pohnuto. Nicméně je důležité co nejvíce mobilizovat rameno, aby bylo možné rychle obnovit pohyblivost a kloub neztuhl. 1. skluzavky na stůl Při tomto cvičení se posaďte na židli před stůl.

Položte list papíru na stůl. Položte ruku operovaného ramene na papír a poté list odtlačte od sebe, až to bude bezbolestně možné. Pak jej vytáhněte zpět k sobě a celý postup opakujte 15krát.

2. mobilizace lopatka Postavte se rovně a vzpřímeně. Paže volně visí vedle těla. Nyní stáhněte lopatky k sobě, aniž byste napínali ruce. Držte tuto pozici po dobu 2 sekund a poté se vraťte do výchozí polohy. Proveďte 2 kroky cvičení s 10 opakováními.

Následná péče o operaci

Pooperační léčba a otočná manžeta ruptura obvykle začíná během prvních 24 hodin po operaci. Cílem je obnovit ramenní kloub k jeho funkční schopnosti co nejrychleji a co nejvíce podporovat proces hojení. Zpočátku plán následné léčby zahrnuje terapeutické postupy, jako je lymfy drenáž, aby se zabránilo nadměrnému otoku kloubu, stejně jako pasivní cvičení, při kterých je fyzioterapeutem jemně pohybován operovaným ramenem.

V závislosti na závažnosti poranění a chirurgických opatřeních, která se stala nezbytnými, je také možné použít dlahovou motorku ramene, kterou lze přizpůsobit jednotlivému pacientovi a poté automaticky ovládat rameno kontrolovaným způsobem, aby se rameno mobilizovalo. V závislosti na tom, jak dlouho musí být rameno imobilizováno, následná léčba spočívá hlavně v pasivních cvicích, kdy fyzioterapeut pohybuje kloubem, aby se zabránilo adhezi a omezením pohybu. Když se paže nechá znovu se pohybovat, začíná aktivní část doléčení, která se skládá hlavně z cvičení pro mobilizaci, posilování a stabilizaci, jejichž intenzita se časem zvyšuje podle pokroku pacienta, dokud nedojde k plné zátěži a funkčnosti opět dosaženo. Podrobné informace naleznete v článku: MTT po prasknutí manžety rotátoru