Kontraindikace: Co jsou zač?

Co je kontraindikace?

Kontraindikace (lat. kontraindikace) je okolnost, kdy se určitý lék nesmí užívat, protože jinak může vést k nebezpečným škodám na zdraví.

Takovou okolností může být akutní nachlazení nebo chronické onemocnění, jako je revmatismus. Kontraindikací však může být i těhotenství a kojení, určitý věk (zejména děti a osoby starší 65 let) nebo pravidelné užívání jiných léků.

Důvody kontraindikací jsou různé. Některé léky mají za určitých podmínek příliš slabý nebo příliš silný účinek. U těhotných žen mohou poškodit nenarozené dítě nebo interagovat s jinými léky.

Například známý lék proti bolesti kyselina acetylsalicylová (ASA) způsobuje jako možný vedlejší účinek žaludeční potíže. Většina lidí, kteří drogu užívají krátkodobě, si toho vůbec nevšimne. Ale u pacientů se žaludečními vředy by to mohlo příznaky zhoršit. Existující žaludeční vředy jsou proto kontraindikací tohoto prostředku.

Jak se liší absolutní a relativní kontraindikace?

Absolutní kontraindikace

Absolutní kontraindikací by například bylo, pokud by lék měl tak závažné nežádoucí účinky, že jeho použití není za žádných okolností povoleno. V případě kyseliny acetylsalicylové by se kromě aktivních žaludečních vředů jednalo např. o abnormálně zvýšený sklon ke krvácení a poslední trimestr těhotenství (3. trimestr).

Relativní kontraindikace

V případě relativních kontraindikací se naopak může lékař rozhodnout individuálně. Je pravda, že s užíváním dotyčného léku je spojeno určité zdravotní riziko. Pokud je však očekávaný přínos vyšší než tento, může lékař přesto pacientovi lék předepsat.

Mezi relativní kontraindikace kyseliny acetylsalicylové patří 1. a 2. trimestr těhotenství (1. a 2. trimestr), bronchiální astma a děti a dospívající do 12 let.

Pohled do příbalového letáku