Chladivé zábaly na horečku: Jak na to

Co jsou lýtkové zábaly?

Lýtkové zábaly jsou vlhké chladivé zábaly kolem bérců, sahající od pat až pod kolena. Zábaly navlhčené ve studené vodě jsou pro optimální účinek obaleny dvěma dalšími vrstvami látky.

Jak zábaly na lýtka fungují?

Lýtkové zábaly snižují tělesnou teplotu jednoduchým mechanismem: chladná vlhkost zábalu se odpařuje na teplou pokožku pacienta. Chlazení odpařováním odvádí teplo z těla. Tímto způsobem lze snížit tělesnou teplotu až o 2 stupně Celsia. Ve srovnání s jinými aplikacemi snižujícími teplotu, jako jsou studené omývání, jsou zábaly na lýtka považovány za zvláště šetrné k oběhu.

Studený stimul vyvolaný lýtkovým zábalem působí také na vegetativní nervový systém: cévy se zužují, zvyšuje se krevní tlak, stimuluje se metabolismus a oběh.

Pokud se však chladivé zábaly na lýtka nechají na kůži dostatečně dlouho, aby se zahřály a dosáhly tělesné teploty, dochází k opačnému efektu. Poté stimulují autonomní nervový systém k rozšíření cév, což má relaxační účinek.

Jak se vyrábí zábaly na lýtka?

Takto postupujete:

  • Jako první vrstvu namočte dva tenké lněné nebo bavlněné utěrky (například kuchyňské utěrky nebo látkové kapesníčky pro batolata) do studené vody*, jemně je vyždímejte a pevně omotejte jeden ručník kolem každého lýtka.
  • Jako druhou vrstvu můžete kolem mokrých zábalů položit například dva suché bavlněné ručníky.
  • Poslední vrstvou je zahřívací vrstva. K tomu se hodí například šátky nebo přikrývky z vlny.

* Pro dospělé a starší děti se studenou vodou rozumí vedení studené vody o teplotě mezi 16 a 20 stupni Celsia. Pro obklady na lýtka s kojencem je vhodná nejlépe teplá voda na ruce (cca 28 až 32 stupňů Celsia). Ledově studená voda se naopak nedoporučuje v žádném případě – příliš by zatěžovala oběh!

Zábaly na telata nikdy nezakrývejte hliníkovou fólií nebo potravinářskou fólií. Vzduch nepropustný film totiž zabraňuje odvodu tepla. To může rychle vést k akumulaci tepla.

Lýtkový zábal s přísadami

U octových obkladů jednoduše přidejte do vody trochu octové esence. Doporučuje se pět lžic octové esence na jeden litr vody. Poté postupujte podle výše uvedeného popisu.

Protizánětlivý účinek studených obkladů na lýtka lze posílit jílem nebo léčivou zeminou. K tomu potřete vlhké hadříky o tloušťce nože chladnou hlínou nebo kaší z léčivé zeminy a přiložte obklady na lýtka, jak je popsáno.

Jak se aplikují zábaly na lýtka?

Zábaly na lýtka by měly být aplikovány vleže. Důležité je také udržovat v teple zbytek těla, zejména chodidla. K tomu pomáhají tlusté ponožky a hřejivý přehoz. Ten by však neměl být rozprostřen přes bérce, aby bylo teplo dostatečně odváděno.

Před aplikací zábalů na lýtka byste měli pod nohy pacienta umístit voděodolnou podložku, aby prostěradlo a matrace nezvlhly.

Při nanášení dávejte pozor, abyste vrstvy látky neomotali příliš těsně. Jinak bude krevní oběh v dolních končetinách narušen.

Zábal lýtek – jak často a jak dlouho?

Pokud se ošetřovaná osoba cítí nepříjemně, mrzne nebo se třese, měli byste okamžitě odstranit lýtkové zábaly.

Aplikaci telecích zábalů můžete opakovat třikrát až čtyřikrát. Poté byste si měli dát pauzu. Na konci ošetření zkontrolujte pacientovi teplotu.

Na jaké neduhy zábaly na lýtka pomáhají?

Zábaly lýtek pomáhají při horečce, lokálních zánětech a vnitřním neklidu.

Obklady na lýtka při horečce

Za velmi účinné jsou považovány zábaly na lýtka při horečce. Rychle snižují zvýšenou teplotu a zmírňují doprovodné příznaky, jako je bolest hlavy a celková malátnost. Měly by se však používat pouze při tělesné teplotě 39 stupňů a vyšší. Horečka totiž není nemoc, ale přirozená reakce těla, která pomáhá imunitnímu systému bojovat s patogeny. Pokud je potlačena, může to ztížit přirozený proces hojení.

Pokud horečka přetrvává delší dobu, měli byste vždy vyhledat lékařskou pomoc. Ve většině případů jde pouze o neškodný virus nachlazení. Mohou však existovat i vážnější příčiny!

Obklady na lýtka při zánětech

Studené obklady na lýtka mohou mít také protizánětlivý a bolesti tlumící účinek při revmatických potížích a osteoartróze.

Obklady na lýtka pro vnitřní neklid

Zábaly na lýtka mají uklidňující a relaxační účinek, pokud se nechají působit delší dobu, například přes noc. Pak se dají použít i jako pomůcka ke spánku.

Obklady na lýtka pro děti

Pediatři často doporučují obklady na lýtka jako šetrný způsob snížení horečky u dětí. Měli byste však mít na paměti několik bodů:

  • Obklady na lýtka nepoužívejte na dítě, dokud teplota nepřesáhne 40 stupňů Celsia.
  • Obklady na lýtka aplikujte pouze tehdy, když je pokožka dítěte teplá.
  • Na zábaly lýtek použijte teplou vodu z rukou.
  • Zůstaňte s dítětem, abyste okamžitě zaznamenali jakékoli nepohodlí.
  • Nenechávejte zábaly na lýtka déle než 10 minut.
  • Je-li dítěti zima nebo je-li mu to nepříjemné, okamžitě odstraňte návleky na lýtka.

Někteří odborníci doporučují, aby se zábaly na lýtka nepoužívaly u dětí do 18 měsíců věku. Před použitím zábalů na lýtka u miminek je nejlepší se zeptat svého pediatra.

Kdy se zábal lýtek nedoporučuje?

Lýtkové zábaly by se neměly používat na:

  • zimnice
  • studené nohy, ruce, nohy, ruce
  • Poruchy krevního oběhu nohou
  • horečka pod 39 stupňů Celsia (u dětí pod 40 stupňů Celsia)
  • infekce močového ústrojí
  • problémy se sedacím nervem
  • Alergie na použité přísady, jako je ocet nebo léčivá hlína. Pokud si nejste jisti, zda jste alergičtí, otestujte nejprve malé množství přísady na kůži ohybu paže.

Domácí léčba má svá omezení. Pokud obtíže přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.