Rohovka (oko): Struktura a funkce

Co je to rohovka (oko)?

Rohovka oka je průsvitná přední část vnější kůže oka. Mnohem větší část této oční kůže je skléra, kterou lze vidět jako bílou část oka.

Rohovka je plochý výčnělek v přední části oční bulvy. Stejně jako okno umožňuje světlu vstupovat do oka. Díky svému přirozenému zakřivení přebírá – spolu s krystalickou čočkou – většinu lomu světla v oku.

Když rohovka odráží část světla, které na ni dopadá jako vypouklé zrcadlo, oko září. Po smrti se rohovka zakalí a stane se matnou a neprůhlednou.

Název rohovka (oko) pochází ze skutečnosti, že rohovka je tvrdá jako hmota rohovky, ale extrémně tenká, takže je přes ni vidět: Ve středu je rohovka tlustá jen půl milimetru, v okrajové oblasti asi jeden milimetr. Jsou přes něj viditelné části oka za ním, jako je duhovka (duhovka).

Komorová tekutina (uvnitř) a slzná tekutina (vně), které mají oba vysoký obsah soli, udržují rohovku ve stálém stavu bobtnání – má obsah vody pouze 76 procent.

Pět vrstev rohovky (oko)

Rohovka (oko) se skládá z pěti vrstev. Zvenčí dovnitř jsou tyto

Přední epitel rohovky

Vnější vrstvou je přední rohovkový epitel, který bez jasné hranice přechází do spojivky. Zabraňuje pronikání bakterií do oka. V této rohovkové vrstvě končí i rohovkové nervy – poranění rohovky jako drobné škrábance (např. od nehtů) jsou proto velmi bolestivé.

Bowmanova membrána

K přednímu rohovkovému epitelu zevnitř přiléhá bezbuněčná skleněná membrána, tzv. Bowmanova membrána. Jeho povrch je hladký a tvoří bazální membránu jako přechod do předního epitelu rohovky. V případě poranění se hojí pouze jizvami – není schopen regenerace.

Stroma

Paralelní uspořádání lamel ze svazků kolagenních vláken činí stroma průhledným. Pokud je však toto uspořádání narušeno (např. zánětem nebo poraněním), průhlednost se ztrácí. Tvoří se jizva a vidění je rozmazané. Pomoci pak může transplantace rohovky.

Descemetova membrána

Za stromatem (směrem dovnitř) následuje druhá Glaushova membrána, známá také jako Descemetova membrána nebo Demoursova membrána. Skládá se z jednoduché buněčné vrstvy, ale je zvláště důležitý pro strukturu rohovky. Je velmi odolný a v průběhu životnosti narůstá na tloušťce. Takže i když je rohovka oka zraněna nebo zemře v důsledku nemoci, Descemetova membrána obvykle zůstává neporušená a zabraňuje vytékání komorové vody z přední komory oka.

Pokud je však Descemetova membrána poškozena, komorová voda vytéká a oční rohovka otéká – v důsledku toho ztrácí svou průhlednost. Takové poranění Descemetovy membrány by se zahojilo jizvami, jako je tomu u Bowmanovy membrány.

Endothelium

Jako poslední, nejvnitřnější vrstva, jednovrstvý endotel odděluje rohovku oka od přední komory naplněné komorovou vodou: přední strana buněk hraničí naplocho s Descemetovou membránou, zatímco zadní strana přiléhá k přední komoře oka. oko. Endoteliální buňky jsou vzájemně úzce propojeny složitými spoji a aktivně se podílejí na metabolismu oka.

Funkce rohovky

Rohovka oka je uložena ve skléře (skléře) jako hodinové sklíčko a je více zakřivená než její okolí. Má vysokou lomivost 43 dioptrií – celý zrakový systém má 60 dioptrií. Tato velmi vysoká refrakční síla je způsobena komorovou vodou za ní, což je také vysoce refrakční tekutina.

Rohovka je tedy zodpovědná za většinu lomu světla v oku, což vede k tomu, že se světelné paprsky soustředí na sítnici.

Jaké problémy může způsobit rohovka (oko)?

V rohovce oka se mohou objevit různé zdravotní problémy a zhoršit vidění. Mezi ně patří kupř

  • Keratokonus: Rohovka (oko) se ve středu postupně deformuje do kuželovitého tvaru a na okrajích se ztenčuje.
  • Zákal rohovky: Může to být důsledek zranění (např. vniknutí cizích těles do oka, popáleniny nebo poleptání chemikáliemi). Rohovkový vřed (ulcus corneae) v důsledku zánětu rohovky může také zakalit rohovku.
  • Sicca syndrom (Sjörgenův syndrom): U tohoto autoimunitního onemocnění imunitní systém poškozuje mimo jiné slzné žlázy, což způsobuje vysychání oční rohovky.
  • Infekce: Bakterie, viry nebo plísně mohou infikovat rohovku oka.