Kukuřice (Clavus): Příčiny, léčba, prevence

Kukuřice: Popis

Kukuřice (clavus, vraní oko, světlý trn) je kulaté, ostře ohraničené ztluštění slupky. Uprostřed se nachází tvrdý, špičatý kužel rohovky, který zasahuje do hlubších vrstev kůže a způsobuje bolest při použití tlaku.

Kukuřice jsou velmi běžné. Postiženy jsou zejména ženy, pacienti s revmatismem a cukrovkou.

Kde a jak se kuří oka vyvíjejí?

Kuří oka vznikají trvalým tlakem nebo třením na kůži. Příčinou mohou být například příliš těsné boty nebo špatné postavení nohy.

Neustálý tlak zpočátku způsobí, že se na chodidle vytvoří mozol. Nejsvrchnější vrstvy kůže se ztlušťují a keratinizují a vytvářejí ochranný polštář proti neustálému vnějšímu tlaku. Postupem času se tato zvýšená keratinizace (hyperkeratóza) rozšiřuje do hlubších vrstev kůže – vzniká centrální, keratinizovaný trn.

Různé druhy kukuřice

Lékaři rozlišují různé formy kuří oka, ale v praxi je nelze vždy od sebe přesně odlišit. Různé typy kuří oka mohou vyžadovat různé terapie.

 • Clavus mollis (měkká kukuřice): Nachází se mezi velmi těsně sevřenými nebo deformovanými prsty a má měkké ploché jádro.
 • Clavus durus: Kukuřice s tvrdým, vysoce zahuštěným jádrem rohovky. Tvoří se nejčastěji na zevním chodidle.
 • Clavus subungualis: Kukuřice pod nehtem.
 • Clavus vascularis: Kukuřice, ve které jsou krevní cévy. Proto při odstraňování často krvácí.
 • Clavus neurovascularis: Kukuřice protkaná nervy, a proto velmi bolestivá.
 • Clavus neurofibrosus: Velmi rozsáhlá kukuřice. Přednostně je postižena ploska nohy a bříška chodidla.
 • Clavus miliaris: Je to zvláštnost mezi obilím. Jde o velké množství malých, nehlubokých, kulatých zrohovatění, které připomínají kuří oka a vyskytují se především v oblastech, které nejsou vystaveny tlaku. Protože u clavus miliaris není žádná bolest, nazývá se také pseudo kukuřice.

Kukuřice nebo bradavice?

Kuří oka a bradavice si mohou být podobné. Zkušený pedikér nebo lékař však rozdíl okamžitě pozná.

Bradavice, stejně jako kuří oka, se vyvíjejí v oblastech, které jsou vystaveny silnému mechanickému namáhání. Nejběžnějším typem je plantární bradavice, která se obvykle nachází pod rohovkou a obsahuje malé černé tečky nebo tečky. Jedná se o zaschlé hemoragie. Na rozdíl od kukuřice nemají bradavice ve středu klín rohovky a postihují pouze několik vrstev kůže, takže bývají ploché.

Kukuřice: Příznaky

Kukuřice se jeví jako kulaté, ostře ohraničené ztluštění rohovky, které se díky silné vrstvě rohovky jeví nažloutlé. Je velký asi pět až osm milimetrů.

Ve středu klavusu sedí zesílený roh (keratinový kužel), který se nálevkovitě rozšiřuje do hlubších vrstev kůže a způsobuje bolest při použití tlaku. Malá kukuřice je zpočátku nepříjemná pouze při chůzi; větší kuří oka mohou naopak způsobit silné bolesti a omezit pohyblivost postiženého natolik, že může vést až k pracovní neschopnosti.

Tkáň kolem trnu se může měnit. Někdy se hromadí tekutina (edém) nebo vzniká zánět.

Pokud rohovkový kužel tlačí na kloub, může splynout s oblastí kolem kloubního pouzdra a způsobit podráždění nebo zánět okostice.

Kukuřice: Příčiny a rizikové faktory

Kukuřice se vyvíjí, když je kůže natažená přes kost trvale vystavena vysokému tlaku nebo tření. Nejčastější příčinou je nošení příliš těsných bot. Obzvláště těsné, mačkající boty jako vysoké podpatky nebo těsné boty z tvrdé kůže jako špičaté boty jsou nebezpečné. Z tohoto důvodu mají ženy také kuří oka častěji než muži.

Ponožky, které se otírají o kůži, mohou také způsobit kuří oko.

Deformace chodidel a prstů také podporují vývoj kuří oka. Deformity jako hallux valgus, kladívkové prsty nebo kostní výrůstky (exostózy) zvyšují zátěž jednotlivých oblastí – tvoří se kuří oko na chodidle.

Zejména u diabetických pacientů je kukuřice potenciálním vstupním bodem pro choroboplodné zárodky, a proto se s ní musí zacházet zvláště opatrně.

Kukuřice: vyšetření a diagnostika

Lékař nebo zkušený pedikér (podiatr) většinou pozná kukuřici hned podle vzhledu. Keratinový kužel lze identifikovat pomocí lupy.

Kukuřici je třeba odlišit od bradavice: ta může mít také nadměrnou keratinizaci (hyperkeratózu). Velmi časté plantární bradavice se však dají odlišit od kukuřice podle hnědých teček a modročerných, pruhovitých usazenin v jejich středu.

Kukuřice: Léčba

Aby bylo možné kukuřici úspěšně léčit a vyhnout se relapsu, je třeba odstranit nejen samotný clavus, ale pokud možno také jeho příčinu. V zásadě jsou k dispozici následující možnosti léčby clavus:

Kukuřičná omítka

Zejména v případě kuří oka pod chodidlem však není bez nebezpečí použití kukuřičných náplastí, které mohou snadno sklouznout. Kyselina na náplasti pak proniká tenkou zdravou kůží vedle kukuřice, kde může způsobit poranění a záněty a podporovat infekce. Opatrní by měli být zejména diabetici (jsou velmi náchylní k infekcím nohou), lidé s oběhovými problémy a lidé s tenkou, lámavou nebo popraskanou a suchou kůží. Odborníci jim nedoporučují samoléčbu kukuřičnou náplastí.

Salicylové kapky

Jako alternativu k kukuřičné omítce lze použít kapky obsahující salicyl. Aplikují se podle pokynů lékárníka nebo příbalového letáku po dobu několika dnů. Poté lze změklý mozol většinou bez problémů odstranit. Horká koupel nohou usnadňuje odstranění. Pro ochranu zdravé pokožky může být pokryta krémem.

Nejlepší způsob, jak odstranit kuří oko, je lékař, ortoped nebo odborník na péči o nohy (podiatr). Nejprve se mozol změkčí v horké lázni nohou. Poté se pomocí vhodného nástroje (jako je řezák, skalpel) odstraní přebytečné vrstvy kůže. Ke změkčení jádra se používá peroxid vodíku. Pokud je keratinový kužel obzvláště hluboko usazený, může být také nutné jej několik dní ošetřit látkou rozpouštějící rohovku. Zvláště hluboko usazená kukuřice je chirurgicky odstraněna.

Po odstranění clavus by měla být postižená oblast chráněna před tlakem pěnovými kroužky nebo vložkami.

Za žádných okolností se nepokoušejte používat nože nebo jiná zařízení k vykrajování kukuřice sami. Riziko zranění a vážné infekce je příliš vysoké!

Přečtěte si více o odstraňování kuří oka v článku Odstranění kuří oka.

Odstranění příčiny

 • Nenoste boty, které jsou příliš těsné a odírají se.
 • Během ošetření může být oblast obklopena malými pěnovými kroužky (kukuřičnými kroužky), aby se uvolnil tlak. To je také užitečné během počátečního období po operaci. Další úlevu mohou poskytnout silikonové nebo pěnové vložky do boty, bavlněné ponožky nebo boty z měkkých materiálů.
 • Pravidelné mytí a krémování udržuje pokožku zdravou a odolnou.
 • Pokud je nesprávná poloha chodidla příčinou kuří oka, úlevu mohou poskytnout ortopedické vložky, ortopedická obuv nebo jiné ortopedické pomůcky.

V některých případech je malpozice nohy eliminována chirurgickým zákrokem. O tom, zda je taková operace užitečná, nebo zda stačí ortopedické vložky, rozhoduje ortoped.

Kuří oka u dětí

Kukuřice: průběh onemocnění a prognóza

Každá kukuřice se dá úplně odstranit. Čím dříve je kukuřice rozpoznána a ošetřena, tím lepší a rychlejší bude proces hojení. Pokud je kukuřice odstraněna ručně nožem, mohou zůstat jizvy.

Komplikace

Zejména v případech poškození nervů v důsledku diabetes mellitus (diabetická neuropatie) nemusí pacienti pociťovat žádnou bolest. Zejména v takových případech může kukuřice způsobit vážné komplikace, protože problém je rozpoznán příliš pozdě nebo pacientem podceněn. Mohou se vytvořit spojovací kanálky mezi kůží a orgánem (píštěle) nebo vřed. Infekce mohou způsobit odumření tkáně na noze (diabetická gangréna).