Corona: psychické důsledky pro děti a dospívající

Děti a mladí lidé se také často bojí o své rodiče a prarodiče. A ačkoli oni sami jen velmi zřídka vážně onemocní infekcí Sars-CoV-2, někteří z nich se také bojí o své zdraví.

To vše představuje pro děti a mladé lidi během pandemie obrovskou emocionální zátěž – a není to bez následků: Během pandemie u nich prudce vzrostly problémy s duševním zdravím. Podle průzkumu mezi 77 1,000 dětmi a mladými lidmi a jejich rodiči bylo kolem XNUMX % více ve stresu během prvního a druhého blokování než dříve. Přibližně třetina z nich reagovala problémy s chováním a duševními poruchami.

Sociální zázemí určuje i psychické důsledky

Děti, které vyrůstají ve stabilním domově a dostávají pomoc od svých rodičů, prošly pandemií zatím obecně dobře.

Mladí lidé ze sociálně slabých rodin si však často vedli hůře: mají méně míst, kam se uchýlit, kvůli menším domům. Ne všechny tyto děti mají notebooky a podobná zařízení, která jsou pro digitální učení nezbytná.

Nejhůře jsou však postiženi nezletilí, kteří jsou během uzamčení vystaveni nelásce nebo zneužívání. Už nemají kam ustoupit. Nikdo si nevšimne následků zneužívání kvůli nedostatku kontaktu.

Příznaky

Jak se projevují psychické účinky?

  • Úzkost: Odborníci si všimli zejména zvýšené úzkosti u dětí a mladých lidí.
  • Depresivní nálada: Pokud úzkost trvá déle, může se změnit v depresivní náladu, s depresivní náladou, stažením se a ztrátou zájmů a potěšení.
  • Poruchy chování: Některé děti a dospívající reagují poruchami chování, jako je hyperaktivita a agresivita.
  • Psychosomatické příznaky: Někteří potomci pociťují psychosomatické příznaky, jako jsou bolesti žaludku nebo hlavy.
  • Poruchy příjmu potravy: V koronárním roce vzrostl počet dospívajících léčených pro poruchu příjmu potravy.
  • Poruchy spánku: Dalším častým důsledkem psychického stresu jsou poruchy spánku. Rodiče již pozorují problémy s usínáním a udržením spánku nejmenších dětí.
  • Přibývání na váze: Přestože se nejedná o psychickou poruchu, může zhoršit stávající psychické problémy.

Zda bude mít pandemie koróny dlouhodobé dopady na celkový vývoj dětí a dospívajících, se teprve uvidí.

Příčiny

Fyzického charakteru jsou však i další důvody zhoršení psychického stavu dětí a mládeže – například horší strava a málo pohybu. Až 40 procent dětí a mládeže již nebylo v době výluky aktivní kvůli nedostatku sportovních kroužků a volnočasových aktivit.

Tipy, jak to zvládnout – co pomáhá?

Existuje celá řada faktorů, které pomáhají lidem zůstat během pandemie psychicky stabilní. Jsou dobré pro děti a mládež i dospělé.

Struktura: Lidé jsou tvorové zvyků. Život bez rutiny je stresující a paralyzující. Uspořádejte proto svůj den i den svých dětí, zvláště v době koronaviru: Kdy se učí, kdy mají volný čas? Kdy se jedí a kdy je krátký sportovní program? A kdy a jak dlouho média konzumují? Vytvořte si na to společně se svými dětmi plán.

Cvičení: Když už jsme u sportovních programů: cvičení je přirozeným zabijákem stresu. Cvičení snižuje stresové hormony. Poté se vaše nálada vyšplhá o několik bodů na stupnici štěstí. Udělejte si například rodinnou procházku. Pokud se děti nudí, můžete to okořenit také hrami jako „Vidím, co vy nevidíte“.

Společné aktivity: Mnoho rodin znovu objevilo společné aktivity během pandemie. Stolní hry, zpěv, umělecká řemesla a společné vaření jsou také zábavou pro nejmenší. To druhé zvláště, když se každý rozhodne, co bude na stole.

Čas smutku: Měli byste si také naplánovat čas na rozhovory, ve kterých se svých dětí ptáte, jak se mají a co je možná v tuto chvíli obzvláště trápí. Společně se zamyslete nad tím, co můžete v případě potřeby udělat pro to, aby se dítě opět cítilo lépe.

Podporujte pozitivní myšlenky: Během pandemie se vždy objeví špatné zprávy. Uvědomují si to i ti malí – a ti starší ještě více. Namísto toho, aby vás negativní pocity příliš sužovaly, můžete zaměřit svou pozornost na pozitivní věci. Například ve večerním rituálu: tři věci, které byly toho dne hezké. Nebo mluvte o zážitcích, jako když jste byli naposledy v zoo, což bylo tak hezké.

Vysvětlete, co se děje: Děti si všimnou, když si jejich rodiče dělají starosti – a jsou méně úzkostné, když chápou, proč některé věci momentálně nejsou možné. Vysvětlete svému dítěti jednoduchými slovy, proč nemůže v tuto chvíli chodit do školky nebo proč všichni chodí s maskou.

Buďte vzorem: Vezměte si tipy k srdci sami. Čím klidněji a jistěji budete situaci řešit sami, tím lépe se s tím vaše děti vyrovnají. A také budete dobrým vzorem.