Corona: Očkování během těhotenství

Proč by se měly těhotné ženy nechat očkovat proti Covid-19?

Těhotné ženy jsou ze své podstaty obvykle velmi mladé. Nicméně závažné průběhy infekcí Sars-CoV-2 jsou u nich podstatně častější než u jiných žen stejného věku. A ty ohrožují nejen matku, ale i dítě. Ochrana očkováním je proto zvláště důležitá během těhotenství.

Těhotenství je rizikovým faktorem závažných kurzů Covid-19

Jedním z argumentů ve prospěch očkování je, že těhotenství je nezávislým rizikovým faktorem pro závažné průběhy Sars-CoV-2. Zejména – ale nejen! – postižené jsou ženy s dalšími rizikovými faktory, jako je obezita nebo cukrovka.

Studie NHS zjistila, že neočkované těhotné ženy tvoří jednu pětinu (20 procent) všech pacientů na jednotce intenzivní péče s Covid-19. Jejich podíl na populaci je však pouhé jedno procento.

Jedním z možných důvodů těžkých průběhů v těhotenství je, že se imunitní systém trochu vypne. To zabraňuje imunitním buňkám těla identifikovat a napadnout plod jako cizí těleso. To však také snižuje ochranu proti mnoha infekčním chorobám – včetně Sars-CoV-2.

Očkování proti covidu se doporučuje těhotným ženám od druhého trimestru těhotenství i kojícím ženám.

Očkování chrání dítě

Neméně důležitým argumentem ve prospěch očkování je ochrana nenarozeného dítěte. Je to proto, že riziko těhotenských komplikací se zvyšuje s infekcí Sars Cov-2 u matky. Například metaanalýza 42 observačních studií ukázala, že preeklampsie, předčasný porod nebo porod mrtvého dítěte a léčba na jednotce intenzivní péče byly častější u těhotných žen s infekcí Sars-Cov-2 než u neinfikovaných těhotných žen.

Jedním z důvodů může být závažný průběh COVID-19 u matky, který celkově ovlivňuje dítě. Sars-CoV-2 navíc může ovlivnit i placentu a způsobit její zánět. Krevní sraženiny, které se tvoří častěji při infekcích Sars-CoV-2, také někdy migrují do placenty. Obojí může narušit zásobování dítěte, a tak podpořit předčasný porod nebo potrat.

Protilátky pro dítě

Očkování matky také chrání dítě přímo: výzkumné skupiny prokázaly, že očkovaná matka může svému dítěti předat koronové protilátky prostřednictvím pupečníkové krve. Takové „vypůjčené“ protilátky dávají dítěti takzvanou ochranu hnízda proti různým patogenům a chrání ho před infekcí v prvních týdnech a měsících.

Existují pro dítě rizika očkování?

Mezitím se velkému počtu očkovaných matek na celém světě narodily zdravé děti – dokonce i ty, které byly očkovány pouze během těhotenství. Různé studie nenalezly žádné známky toho, že by očkování mohlo dítě poškodit.

Těhotné ženy jsou očkovány mRNA vakcínou od BioNTech/Pfizer. Tyto vakcíny putují většinou do svalových buněk v místě vakcinace – stejně jako do lymfatických uzlin a jater. V jiných oblastech těla se vyskytují pouze v malém množství. Kromě toho se velmi rychle rozloží poté, co odvedou svou práci.

Stoprocentní jistota však nemůže být. Zbytkové riziko je však velmi malé. Matky to musí zvážit se známými nebezpečími spojenými s korona infekcí zmíněnými výše: předčasný porod nebo potrat, těhotenská otrava (preeklampsie) nebo stres na dítě v případě těžkého průběhu covid-100 u matky.

Jak se očkují těhotné ženy?

Ženy, které plánují otěhotnět, by měly být pokud možno předem plně očkovány. Mají tak tu nejlepší ochranu pro sebe i své miminko.

  • Pokud těhotná žena již při zjištění těhotenství dostala první očkování, neměla by být pro jistotu podána druhá dávka dříve než ve druhém trimestru.

Počkat do druhého trimestru je čistě preventivní opatření. V časném těhotenství existuje určité riziko, že horečka v reakci na očkování může ve vzácných případech způsobit potrat.

Škodlivý vliv očkování na vývoj dítěte se nepředpokládá ani v prvním trimestru. Ženy, které byly očkovány náhodou, například proto, že ještě nevěděly, že jsou těhotné, nemusí mít obavy. Dokonce i během testů vakcín některé ženy počaly dítě neplánovaně. Neexistoval žádný důkaz o škodlivém účinku.

Proč vás očkování neudělá neplodným

Corona vakcíny vás nemohou způsobit neplodnosti. Přesto tato fáma děsí mnoho mladých žen, které se stále chtějí stát matkami.

Fáma se týká skutečnosti, že spike protein má v určitých částech podobnosti s proteinem, který je nezbytný pro tvorbu placenty. Ve skutečnosti je však podobnost tak nepatrná, že protilátky proti spike proteinu by nezamířily na placentu.

Nejlepším důkazem neplatnosti hypotézy je však to, že velké množství očkovaných matek již v posledních letech bez problémů otěhotnělo. Podrobné informace o tomto tématu najdete v našem článku „Mohou vás vakcíny proti Corona způsobit neplodnosti?

Korona očkování pro kojící matky

Odborníci důrazně doporučují matkám, aby během kojení podstoupily očkování proti Corona. Nyní existuje velké množství údajů, které prokazují, že očkování mRNA vakcínou je bezpečné pro kojící ženu a její dítě a účinně chrání matku.

Ochrana hnízda: kojenci mají také přímý prospěch z očkování proti Corona během kojení. Dostávají protilátky, které matka vytváří prostřednictvím svého mléka, a pak mají určitou ochranu hnízda proti Sars-CoV-2.

Není nutná přestávka na kojení: Samotné mRNA vakcíny se naopak do mateřského mléka nedostanou vůbec nebo jen v minimálním množství a na kojence nemají žádný vliv.

Ženám, které ještě nebyly očkovány, proto odborníci doporučují imunizaci podle obvyklého schématu dvěma dávkami mRNA vakcíny v intervalu tří až šesti (Comirnaty od BioNTech/Pfizer) nebo čtyř až šesti týdnů (Spikevax od Moderny – pouze pro matky nad 30 let).