Koronavirová krize: Co dělat, když potřebuji pohotovostního lékaře?

Kdy mám volat 911 a kdy volat pohotovostní lékařskou službu?

Tísňová linka 112 je vyhrazena pro případ nouze. Obecným pravidlem je, že číslo 112 byste měli vytočit pouze v případě, že jeden nebo více lidí je v tísni a času je málo. Je tomu tak například v případě bolesti na hrudi, silné dušnosti nebo úrazu.

Lékařská pohotovostní služba 116117 je vaším kontaktem, pokud potřebujete lékařskou pomoc, ale nejedná se o naléhavou situaci. Také pokud máte dotazy ohledně koronaviru a jeho příznaků, volejte 116117. Vzhledem k vysoké poptávce v současné situaci však mohou nastat čekací doby.

Co dělat, když si myslíte, že jste se nakazili koronavirem, se dočtete v článku Koronavirus: Co dělat v případě (možné) nákazy?

Mohu vytočit číslo 112 i přes korona krizi?

Mohu ještě jít na pohotovost?

Pohotovost, podobně jako linka 112, je vyhrazena pro nouzové případy – i během současné koronavirové krize. Mnoho nemocnic v současné době preventivně odděluje lidi s respiračními příznaky od ostatních pacientů. To má zabránit potenciálnímu riziku infekce koronavirem na pohotovosti.

Obecně zůstaňte pokud možno doma a pohotovost navštivte pouze v případě nouze. V případě naléhavých dotazů se můžete obrátit na telefonickou linku 116 117.

Musím při volání 911 zmínit příznaky korony (kašel/horečka/dušnost)?

Pokud máte příznaky, jako je kašel, dušnost nebo horečka, zmiňte je – bez ohledu na důvod, proč potřebujete pohotovostní lékařskou pomoc! Aby zdravotnický personál záchranné služby správně klasifikoval případ a poskytl pacientovi tu nejlepší možnou péči, musí vědět o všech příznacích daného člověka.

Musím zmínit kontakt s někým nakaženým koronavirem nebo v rizikových oblastech?

Ano. Pokud jste byli v kontaktu s někým nakaženým koronavirem nebo jste se nedávno nacházeli v rizikové oblasti, řekněte to telefonicky záchranné službě. Záchranáři a pohotovostní lékaři pak mohou přijmout vhodná ochranná opatření.

Přehled rizikových oblastí naleznete zde.

Budu léčen, pokud mám příznaky infekce koronavirem?

Ano. Záchranáři a záchranáři ošetří každého pacienta, i když jsou přítomny příznaky infekce koronavirem. V tomto případě lékaři přijmou bezpečnostní opatření, aby se sami nenakazili. Pokud to zdravotní stav pacienta dovoluje, bude mu vybavena ochrana úst a nosu.

Mám pozitivní test na Sars-CoV-2. Dostanu kvůli tomu pomoc později?

Jaké informace musím mít připravené k uskutečnění tísňového volání?

Při nouzovém volání mějte připraveny následující informace:

  • Kde se něco stalo?
  • Co se stalo?
  • Kolik lidí je zraněných?
  • Kdo hlásí nouzový stav?
  • Počkejte na případná zpětná volání!

Odpovězte pravdivě na všechny otázky. Poté postupujte podle pokynů a počkejte s postiženým, dokud nedorazí lékař ZZS.

Další informace o první pomoci naleznete také na naší stránce s přehledem „První pomoc“.