Koronavirus: Jak funguje očkování

Jak se mohu objednat na očkování?

Na očkování je potřeba se objednat. Přesný postup si upravují jednotlivé spolkové země. Může se mírně lišit stát od státu.

Očkování v očkovacích centrech

Očkování se provádí v očkovacích centrech. Objednávky se uskutečňují prostřednictvím speciálních servisních čísel nebo pacientské služby lékařské pohotovostní služby 116117, kterou lze také využít k objednání online (www.116117.de). Alternativně se v některých spolkových zemích můžete zaregistrovat také prostřednictvím příslušných online portálů. Pozvánka je následně zaslána SMS, e-mailem nebo dopisem.

Očkování u praktických lékařů

Očkování proti koroně nabízí jak praktičtí lékaři, tak i mnozí specialisté (např. gynekologové, dermatologové, ortopedi). Koho lékaři v ordinaci očkují jako prvního, závisí na jejich osobním posouzení individuálního rizika infekce nebo závažného onemocnění jejich pacienta.

Očkování u firemních lékařů

Očkování v očkovacích autobusech

Mnoho měst využívá očkovací vozy, kde se můžete nechat očkovat bez objednání. Kde se nacházejí, můžete zjistit na internetových portálech měst.

Kdo dostane jakou vakcínu?

Stálý výbor pro vakcinaci (STIKO) v současné době doporučuje vektorové vakcíny od AstraZeneca a Johnson & Johnson pouze pro osoby starší 60 let. Důvodem je vzácná trombóza mozkových žil, která se vyskytla jako vedlejší účinek, výhradně u mladších dospělých jedinci středního věku. U starších lidí se tato komplikace nevyskytuje častěji než u neočkovaných v této věkové skupině.

V souladu s tím by lidé mladší 60 let měli dostat vakcínu BioNTech/Pfizer nebo Moderna mRNA. Po důkladném vysvětlení lékařem a zvážení osobního rizika však mohou dostat i vektorovou vakcínu – například proto, že čekací doba na očkování mRNA vakcínou by byla výrazně delší.

Vakcíny mRNA od BioNTech/Pfizer a Moderna byly nyní také schváleny v Evropě pro děti a dospívající ve věku 12 až 17 let a jsou nyní doporučeny Stálou komisí pro vakcinaci (STIKO) pro všechny v této věkové skupině. Vakcína Corona je zvláště důležitá pro děti a dospívající s určitými již existujícími onemocněními, jako je astma, obezita, srdeční onemocnění a trizomie 21 (Downův syndrom).

V jakých intervalech se očkování provádí?

S výjimkou vakcíny Johnson & Johnson (zde stačí jedna dávka) jsou k plnému vybudování ochrany vakcínou potřeba vždy dvě očkování. U mRNA vakcín (BionTech/Pfizer, Moderna) Stálý výbor pro vakcinaci doporučuje interval 3 až 6 týdnů.

Pro AstraZeneca byl doporučený interval očkování 9 až 12 týdnů. Mezitím se z důvodu vyšší účinnosti provádí druhá vakcinace mRNA vakcínou – již po čtyřech týdnech.

Jak prokážu, že mám nárok na očkování?

Měly by se těhotné ženy nechat očkovat?

K dnešnímu dni existují pouze omezené údaje o bezpečnosti a účinnosti vakcíny Corona během těhotenství a kojení. Proto Stálý výbor pro očkování v současnosti nedoporučuje plošné očkování zdravých těhotných žen. Nastávající maminky však mohou uvést dva blízké kontakty, které pak budou kvůli jejich ochraně očkovány.

Jinak se situace posuzuje, pokud těhotné ženy patří do rizikové skupiny – například z důvodu předchozího onemocnění nebo proto, že jsou zvláště vystaveny infekci. Na doporučení STIKO by jim mělo být nabídnuto očkování od čtvrtého měsíce mRNA vakcínou po podrobných informacích a pečlivém zhodnocení rizika a přínosu.

Více o tomto tématu si můžete přečíst v článku Koronavirus: Co teď potřebují vědět těhotné ženy.

A co kojící matky?

Mohou se očkovat děti a mladiství?

Vakcíny mRNA od BioNTech/Pfizer a Moderna byly nyní také schváleny Evropskou lékovou agenturou (EMA) pro věkovou skupinu 12 až 17 let. Více k tématu si přečtěte v článku Koronaočkování pro děti a dospívající.

Jaké jsou relaxace pro plně očkované jedince?

Plně očkovaní a uzdravení jedinci mají v dobách vyššího výskytu větší svobody. Patří sem například návštěvy restaurací a akcí bez dalšího testování.

I oni se však mohou nakazit Sars-CoV-2, a proto musí v předepsaných situacích nadále nosit roušky. Kromě toho může být dobrovolné testování vhodné ve zvláště rizikových situacích.

Digitální doklad o očkování

To má majitelům poskytnout rychlý a nefalšovatelný důkaz, že mohou opět využívat určitá základní práva, jako je cestování na dovolenou nebo přístup na akce, které by jinak vyžadovaly negativní výsledek testu – například budoucí koncerty.

Přehled očkování na státní úrovni

Země organizují očkování individuálně v každém případě. Informace o očkování a očkovacích centrech naleznete na následujících stránkách: