Kotrimoxazol: Účinky, aplikace, vedlejší účinky

Jak kotrimoxazol působí

Kotrimoxazol je kombinovaný přípravek antibiotik sulfamethoxazolu a trimethoprimu. Obě látky inhibují tvorbu kyseliny listové u některých bakterií a hub. To je potřeba pro syntézu některých stavebních kamenů genetického materiálu (thymidin a puriny). Kotrimoxazol přerušuje syntézu kyseliny listové dvěma různými způsoby:

  • Trimethoprim inhibuje enzym dihydrofolovou reduktázu, která přeměňuje prekurzor kyseliny listové na konečný produkt, kyselinu tetrahydrolistovou. To také zastaví tvorbu stavebních bloků DNA a zabrání množení bakterií.

Absorpce, degradace a vylučování

Po požití ústy (perorálně) je kotrimoxazol z velké části absorbován do krve přes střevní sliznici. Maximální plazmatické koncentrace dvou účinných látek je dosaženo přibližně po dvou až čtyřech hodinách.

Trimethoprim je vylučován ledvinami asi po dvanácti hodinách a polovina sulfamethoxazolu asi po deseti hodinách (poločasy). V případě renální dysfunkce se poločasy odpovídajícím způsobem prodlužují.

Kotrimoxazol se zvláště často používá při bakteriálních infekcích močových cest. Pomáhá také při bakteriálních infekcích horních a dolních cest dýchacích, ženských a mužských genitálií a gastrointestinálního traktu.

Jak se kotrimoxazol používá

Kotrimoxazol může být předepsán jako šťáva, roztok nebo tableta s různými koncentracemi účinné látky.

K léčbě pneumonie způsobené plísněmi (Pneumocystis jiroveci) u pacientů s imunodeficiencí by se měl kotrimoxazol dávkovat čtyřikrát vyšší.

Délka terapie závisí na závažnosti onemocnění a průběhu onemocnění. Léčba trvá zpravidla pět až osm dní. Měl by se užívat vždy po jídle.

Jaké jsou vedlejší účinky kotrimoxazolu?

Občasné nežádoucí účinky zahrnují zvýšení nebo snížení draslíku v krvi, poškození jater v důsledku zálohování žluči (cholestatická hepatóza) a tinnitus (zvonění v uších).

Kdy by se kotrimoxazol neměl užívat?

Kontraindikace

Kotrimoxazol se nesmí používat při:

  • přecitlivělost na některou z účinných látek
  • těžká dysfunkce jater nebo ledvin
  • abnormální změny krevního obrazu
  • nedostatek enzymu glukóza-6-dehydrogenázy
  • osteomyelitida (zánět kostní dřeně)

Interakce

Kotrimoxazol má silnější účinek, než je zamýšleno, pokud se současně užívají léky usnadňující močení (např. probenecid). Totéž platí pro současné užívání s nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID, např. ibuprofen nebo kyselina acetylsalicylová).

Barbituráty (jako je fenobarbital) a fenytoin (lék na epilepsii) zvyšují v kombinaci s kotrimoxazolem pravděpodobnost nežádoucích účinků.

Užívání antibiotik, jako je kotrimoxazol, může zhoršit účinek perorální antikoncepce (pilulky). Obecným pravidlem je proto, že pokud užíváte pilulky, měli byste během léčby antibiotiky a po dobu sedmi dnů nebo do konce další přestávky užívat také mechanickou metodu antikoncepce, jako jsou kondomy. bezpečná strana.

Věkový limit

Těhotenství a kojení

Nastávající matky nesmí užívat léčivou látku během těhotenství, protože dosud nebylo dostatečně prozkoumáno, jak kotrimoxazol ovlivňuje nenarozené dítě. Přestože dosavadní studie nenaznačují žádný škodlivý účinek, kotrimoxazol přesto zůstává antibiotikem druhé volby v těhotenství.

Jak získat léky obsahující kotrimoxazol

Kotrimoxazol je k dostání v Německu, Rakousku a Švýcarsku jako šťáva, roztok nebo ve formě tablet v lékárnách na lékařský předpis.