Kašel u dětí

Jaký druh kašle má moje dítě?

Nejprve věnujte pozornost tomu, jak zní kašel vašeho dítěte. Rozlišuje se mezi:

  • suchý kašel (dráždivý kašel, neproduktivní kašel)
  • štěkající kašel
  • chřestivý, vlhký kašel (produktivní kašel)
  • bolestivý kašel

V závislosti na typu kašle lze již vyvodit určité závěry o možné příčině:

  • Štěkavý, chraplavý kašel u batolete má tendenci naznačovat pseudokrup (zejména pokud se vyskytuje v noci).
  • Vlhký, chrastivý kašel znamená, že v dýchacích cestách je velké množství sekretu, například v důsledku nachlazení (pozdější fáze), bronchitidy nebo zápalu plic. Vykašlávání tohoto sekretu je velmi důležité. Jinak se může hromadit a bránit dýchání. To je důvod, proč byste neměli používat blokátor kašle, když máte vlhký, chrastivý kašel.

Jak dlouho kašel trvá?

Ve většině případů kašel trvá jen několik dní a poté odezní. V případě akutní infekce horních cest dýchacích viry může vymizení kašle trvat i několik týdnů.

V ojedinělých případech může srdeční vada vést i k chronickému dráždivému kašli.

Co se dá s kašlem dělat?

V zásadě je kašel známkou podráždění dýchacích cest hlenem, patogeny nebo jinými cizorodými látkami. Tělo je chce vypudit kašlem. Tento proces můžete u svého dítěte podpořit následujícími opatřeními:

  • Vaše dítě by mělo pít hodně tekutin (např. teplou vodu, čaj), aby byly dýchací cesty vlhké.
  • Bylinné expektorační extrakty (např. na bázi břečťanu) mohou usnadnit vykašlávání. Pozor však na přípravky s obsahem máty peprné, mentolu, kafru nebo eukalyptu: jejich silice mohou u dětí do tří let způsobit dýchací potíže a dokonce i dušení, protože mohou dráždit dýchací cesty a stimulovat tvorbu hlenu. Váš lékař nebo lékárník vám poradí správný přípravek pro vaše dítě.

Pokud vaše dítě velmi silně kašle a vykazuje hlasité zvuky dýchání (stridor), musíte se okamžitě poradit s pediatrem nebo klinikou. Mějte také na paměti, že krupiční kašel (pseudokroup) může být nebezpečný, protože může způsobit dýchací potíže.

Náhlý a náhle silný kašel u kojenců může znamenat, že váš potomek spolkl cizí předmět. Vezměte dítě okamžitě k lékaři nebo na kliniku!