Alergie na kravské mléko: příznaky, léčba

Stručné shrnutí

 • Popis: Hypersenzitivní reakce imunitního systému na bílkoviny v kravském mléce, která se může lišit v závažnosti.
 • Příznaky: např. kožní vyrážka, gastrointestinální příznaky, respirační příznaky, vzácně alergický šok; příznaky se často objevují okamžitě, někdy s časovým zpožděním.
 • Léčba: vyhýbání se kravskému mléku a výrobkům z něj (v individuálně vhodné míře – nutriční poradenství vhodné!); v případě potřeby nouzové léky.
 • Diagnostika: Konzultace s lékařem, požití kravského mléka pod lékařským dohledem, kožní test, krevní testy.
 • Příčiny a rizikové faktory: pravděpodobně dědičná alergie, příliš brzký příjem kravského mléka a změněná střevní flóra.

Co je alergie na kravské mléko?

Lidé s alergií na kravské mléko (CMA) – nazývanou také alergie na bílkovinu kravského mléka (CMPA) – jsou alergičtí na bílkoviny v kravském mléce.

Při prvním kontaktu imunitního systému s alergenem dochází k senzibilizaci: imunitní systém klasifikuje alergen jako nebezpečný. Při dalším kontaktu proti němu pak mohutně zasáhne: U postiženého se poprvé projeví alergická reakce na alergen – v případě alergie na kravské mléko na obsažené bílkoviny.

Mléčné bílkoviny jiných savců, jako jsou ty v kozím nebo kobylím mléce, mají také potenciál vyvolat alergie.

Alergie na kravské mléko nebo intolerance laktózy?

Laktózová intolerance naopak není alergie (imunitní systém se zde neúčastní). Místo toho postiženým chybí dostatečné množství enzymu, který tělo potřebuje ke strávení mléčného cukru: laktázy. Tento enzym štěpí mléčný cukr (laktózu) v tenkém střevě. Výsledné stavební kameny pak mohou být absorbovány do krve přes střevní stěnu.

Přečtěte si více o této formě potravinové intolerance v článku Intolerance laktózy.

Alergie na kravské mléko nejvíce postihuje kojence a batolata

Nejčastější formou intolerance kravského mléka u kojenců a dětí do tří let je alergie na kravské mléko. Celkově jsou postižena asi dvě až tři procenta kojenecké a batolecí populace.

Alergie na kravské mléko často končí ve třetím roce života, protože dětský organismus pak mléčné bílkoviny snáší.

Od šesti let klesá výskyt alergie na kravské mléko pod jedno procento. Touto alergií trpí jen málo dospělých: buď se nově vyvinula v dospělosti, nebo existuje již od dětství. Mnohem častější je však to, že dospělí kvůli intoleranci laktózy kravské mléko nesnášejí.

Příznaky alergie na kravské mléko jsou velmi rozmanité. Příznaky se mohou značně lišit v typu a závažnosti.

Často se alergie na kravské mléko projevuje jako kožní vyrážka. U dítěte se objeví zarudnutí kůže, svědění a pupínky (kopřivka). Neurodermitida (atopická dermatitida) se může znovu objevit nebo zhoršit.

Možné jsou i náhlé otoky v obličeji (angioedém), například v oblasti rtů nebo hrtanu.

Alergie na kravské mléko občas způsobuje příznaky v dýchacím traktu dítěte, jako je alergická rýma, kašel nebo astmatické potíže.

Velmi vzácně způsobí příjem bílkoviny kravského mléka u postižených jedinců těžký alergický šok (anafylaktický šok) s respirační tísní a zástavou oběhu.

Jak rychle se projeví příznaky alergie na kravské mléko?

Nejvíce postihují kůži a gastrointestinální trakt, například ve formě kopřivky, otoku rtů, angioedému, krvavé stolice, průjmu nebo zvracení. Občas se příznaky objeví v dýchacím traktu. Vzácně vedou symptomy zprostředkované IgE k anafylaktickému šoku.

Hlavními příznaky jsou zde gastrointestinální příznaky jako zvracení nebo plivání (reflux), kolika, průjem, zácpa nebo krvavá stolice.

Dítě s alergií na kravské mléko může mít navíc narušený růst (neprospívání).

Jak léčit alergii na kravské mléko?

Stejně jako u jiných alergií je i v případě alergie na kravské mléko nutné zabránit kontaktu se spouštěcím alergenem (bílkovinou kravského mléka).

V případě alergie na kravské mléko je vhodná konzultace s nutričním specialistou se zkušenostmi v alergologii. Tímto způsobem lze vytvořit individuálně vhodný jídelníček, v případě dětí přizpůsobený věkově závislým nutričním požadavkům.

Speciální kojenecká výživa

Pro postižené kojence to znamená: Normální kojenecká výživa (obvykle složená z kravského mléka) je pro ně tabu. Místo toho dostávají terapeutické speciální jídlo:

 • Aminokyselinové přípravky: Pokud alergie na kravské mléko způsobuje u dítěte závažné příznaky (zejména v trávicím traktu), mohou být užitečné speciální přípravky obsahující pouze stavební kameny bílkovin (aminokyseliny).

Nevhodné při alergii na kravské mléko

V částečně hydrolyzované kojenecké výživě je obsažená bílkovina částečně štěpena. Obecně není vhodný pro kojence s alergií na kravské mléko. Pokud ji však dítě snáší, lze ji jistě použít.

K léčbě alergie na kravské mléko není vhodné ani kozí a ovčí mléko. Bílkoviny, které obsahují, jsou podobné jako v kravském mléce.

Vhodnou náhražkou kravského mléka nejsou ani obilné a jiné nápoje na rostlinné bázi (např. ovesné, rýžové nebo mandlové mléko).

Alergie na kravské mléko u kojených dětí

Poradce může dát tipy, jak může žena stále uspokojovat své nutriční potřeby, například s ohledem na vápník (viz níže). Může být také nutné užívat doplňky výživy.

U dětí s alergií na kravské mléko je odstavení velmi zřídka nutné.

Individuální tolerance určuje jídelníček

Od zavedení příkrmu u dětí s alergií na kravské mléko je důležité najít vhodný jídelníček.

 • Kasein
 • Mléčný protein
 • Syrovátka
 • živočišného proteinu

Striktní odříkání však často není vůbec nutné. Mnoho dětí s alergií na kravské mléko toleruje kravské mléko v pečené formě: Mléčné výrobky, které byly během zpracování zahřáté alespoň na 180 stupňů Celsia, často nejsou problém. Vysoká teplota mění alergenní mléčné bílkoviny tak, že nespustí žádnou alergickou reakci nebo jen mírnější.

S pomocí lékaře je proto nutné zjistit, zda člověk alergický na kravské mléko snese v určitém množství některé mléčné výrobky. Toto tolerovatelné množství by mělo být pravidelně zařazováno do stravy po konzultaci s lékařem nebo výživovým poradcem. To může u postižené osoby podpořit rozvoj tolerance k mléčné bílkovině.

Zpestřuje také osobní jídelníček a postiženému zpřístupňuje ostatní složky kravského mléka (např. vápník).

Které potraviny jsou zvláště vhodné jako alternativa kravského mléka a výrobků (sýry, jogurty atd.), aby nechyběly důležité živiny? Odpověď na tuto otázku je aktuální na jednu stranu pro kojící matky, které se musí obejít bez mléka a mléčných výrobků, protože jejich miminka jsou alergická na kravské mléko. Na druhou stranu samozřejmě pro samotné postižené děti, jakmile se zavedou příkrmy.

Důraz je kladen na bílkoviny, vápník, vitamíny B a jód:

 • Mezi dobré zdroje bílkovin patří libové maso, brambory, luštěniny, cereální produkty a vejce (slepičí bílek).
 • Vitamíny B tělo získává především z živočišných potravin, jako je maso a ryby. Existují však také dodavatelé rostlinného původu, jako jsou obilné produkty.
 • Jód je dostatečně obsažen v mořských rybách i v jodidované kuchyňské soli.

Pohotovostní léčba pomocí léků

Testování, zda alergie stále existuje

Alergie na kravské mléko u kojenců obvykle časem odezní. Z tohoto důvodu lékaři většinou po nějaké době zkontrolují, zda je ještě nutné (rozsáhlé) odříkání kravského mléka a výrobků z něj. To se provádí pomocí provokačního testu (viz níže). V případě alergie na kravské mléko u kojenců doporučují odborníci testování v intervalu (šest až) dvanácti měsíců, u starších dětí v intervalu 12 až 18 měsíců.

Co způsobuje alergii na kravské mléko?

K alergii na kravské mléko dochází, když imunitní systém vidí bílkoviny v kravském mléce jako údajně nebezpečné a v důsledku toho s nimi bojuje. Celkem je v kravském mléce přes 20 různých proteinů a každý z nich má potenciál vyvolat alergii. Většina postižených je alergická na kaseiny a syrovátkové proteiny β-laktoglobin a α-laktalbumin.

Příznaky alergie na kravské mléko jsou často zprostředkované IgE (alergické reakce typu I): Imunitní systém specifické protilátky třídy IgE proti bílkovině kravského mléka. Ty se přes bílkoviny kravského mléka navzájem zesíťují a spouštějí tak alergickou reakci.

Někdy lze u alergie na kravské mléko pozorovat další typy alergických reakcí, jako jsou reakce zprostředkované imunitním komplexem (alergické reakce typu III).

Více o různých typech alergických reakcí si můžete přečíst na naší stránce s přehledem alergií v sekci Typy alergií.

Vysvětlující přístupy k rozvoji alergií

Odborníci obecně předpokládají, že predispozice ke vzniku alergie (atopie) je dědičná. Pokud se alergie na kravské mléko nebo jiná alergická či atopická onemocnění (např. senná rýma či neurodermatitida) již v rodině vyskytují, je u dítěte vyšší pravděpodobnost, že se u dítěte také vyvine alergie.

Kromě toho se zdá, že kolonizace střev bakteriemi hraje důležitou roli při vzniku alergií. Kojení podporuje kolonizaci střeva užitečnými laktobacily a bifidobakteriemi. Kojené děti trpí alergiemi méně často než ostatní.

Alergii u dětí podporuje i kouření v těhotenství. Totéž platí, pokud je dítě po narození vystaveno tabákovému kouři.

Jak se diagnostikuje alergie na kravské mléko?

Anamnéza

Nejprve se vás lékař (jako postiženého) nebo rodičů (v případě postižených dětí) podrobně zeptá na anamnézu onemocnění (anamnézu). Mezi možné otázky patří:

 • Kdy se poprvé objevily příznaky?
 • Trápí/má Vaše dítě průjem, nevolnost, dušnost a/nebo zarudnutí kůže?
 • Kojíte své dítě?
 • Doplňujete formulí?
 • Jsou ve vaší rodině známé alergie?

Testy na alergii na kravské mléko

Mimo jiné záleží na věku postiženého, ​​v jakém pořadí zdravotníci testy provádějí a jaká testovací činidla používají. Například v případě (podezření) potravinové alergie (jako je alergie na kravské mléko) u dítěte mohou být testy provedeny v jiném pořadí a způsobem, než když jsou postiženými starší děti nebo dokonce dospělí.

Prick test a stanovení IgE

V IgE testu se krev postiženého vyšetřuje na protilátky IgE, které jsou specificky namířeny proti bílkovinám kravského mléka. O tom, jak to funguje, se podrobně dočtete v článku Testování alergií.

Problém s prick testem a testem na protilátky IgE: Pokud se u postižené osoby neobjeví okamžité reakce zprostředkované IgE, ale pouze jiné typy alergických reakcí (např. reakce typu IV), jsou tyto testy negativní i přes existenci alergie.

Při diagnostické vynechávací dietě (eliminační dietě) se po určitou dobu kontrolovaně vyhýbá těm potravinám, u kterých je podezření, že spouštějí potravinovou alergii – v tomto případě na cokoli, co obsahuje kravské mléko (bílkoviny).

Nekojeným dětem je po dobu vynechání diety podávána extenzivně hydrolyzovaná kojenecká výživa nebo aminokyselinová výživa. To by mělo být vybráno individuálně pro každé dítě.

Jaký je průběh alergie na kravské mléko?

Alergie na kravské mléko může mít různou závažnost. Někteří postižení reagují na nejmenší množství bílkovin kravského mléka alergickými příznaky, jiní alergen tolerují alespoň v malých dávkách a určitých „obalech“ (např. kravské mléko v pečené formě).

Prognóza je obecně dobrá. Alergie na kravské mléko u dítěte obvykle odezní sama. Kdy ale lze očekávat zlepšení?

Alergie na kravské mléko jen zřídka přetrvává po dětství až do dospělosti. Je také vzácné, že se u dospělých vyvine nově.

Dá se alergii na kravské mléko předejít?

Alergie na kravské mléko je částečně geneticky podmíněna: Sklonu k alergii (atopii) nelze zabránit. Lze však ovlivnit další faktory, které mohou přispět k rozvoji alergie:

 • Ženy by neměly kouřit během těhotenství a kojení. Obecně platí, že děti by neměly vyrůstat v kuřácké domácnosti.
 • Děti by měly být plně kojeny první čtyři až šest měsíců života. Matky by měly pokračovat v kojení, jakmile budou zavedeny příkrmy.
 • V prvních dnech života by se dětem nemělo podávat umělé mléko na bázi kravského mléka.
 • Pestrá strava pro dítě v 1. roce života může předejít atopickým či alergickým onemocněním. To zahrnuje omezené množství mléka a mléčných výrobků v rámci přikrmování (do 200 ml denně).

Přečtěte si více o těchto a dalších tipech prevence alergických onemocnění jako je alergie na kravské mléko v článku Alergie – prevence.