Čepice kolébky: Příznaky, příčiny, diagnóza

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Šupinatá kůže, červené uzliny a váčky, žlutá krusta, zejména na pokožce hlavy.
 • Příčiny a rizikové faktory: Dědičná predispozice a vnější faktory
 • Diagnóza: Fyzikální vyšetření, zda existují charakteristické rysy, rodinná anamnéza
 • Léčba: Speciální krémy a masti, které potlačují zánět a zmírňují svědění
 • Průběh a prognóza: trvání do dvou let, možný přechod do dalších příznaků neurodermatitidy
 • Prevence: Kojení může být jednou z metod prevence. Dobrá péče o pokožku pomáhá předcházet zhoršení mléčného strupu.

Co je víčko kolébky?

Pojem kolébková čepice se vztahuje na žluto-hnědé popraskané oblasti kůže na hlavě a obličeji mnoha kojenců. Kůrky svým vzhledem připomínají spálené mléko – odtud název „mléčná kůrka“. Kromě názvu však zánětlivé kožní změny nemají s mlékem nic společného.

Čepice kolébky jako předzvěst neurodermatitidy

Více než polovina dětí s atopickou dermatitidou měla jako první příznak kolébkové čepice, když byly kojenci. Někdy se však první příznaky neurodermatitidy objeví až ve školním věku. Asi 10 až 15 procent předškolních dětí je alespoň dočasně postiženo atopickým ekzémem. Tím se atopický ekzém u dětí řadí mezi nejrozšířenější kožní onemocnění.

Nápadná je častá kombinace neurodermatitidy, senné rýmy (alergické rýmy) a alergického astmatu. Lékaři shrnují tato tři onemocnění pod pojem „atopická skupina forem“. Nezřídka se u miminek objevuje jako první předzvěst kolébkové čepice, z níž se v dospělosti vyvinou další alergická onemocnění. Atopická onemocnění se však vyskytují i ​​individuálně.

Jak se projevuje cradle cap?

Cradle cap je název pro nažloutlé až hnědé krusty, které se tvoří na vyrážce. U mnoha kojenců se ekzém šíří do paží, nohou a horní části těla. Oblast plen je postižena zřídka.

Stejně jako samotná atopická dermatitida způsobuje čepice kolébky intenzivní svědění. U velmi malých miminek se to zpočátku projevuje častým pláčem a velmi neklidnými noci. Jakmile se dítě začne škrábat, vývoj čepice kolébky se zintenzivní. Škrábáním kůže vznikají vstupní body pro bakterie, což často vede k větším ložiskům zánětu.

Kopřivka hlavy nebo čepice kolébky: jaký je rozdíl?

Co je příčinou čepice kolébky?

Příčiny kolébkové čepice – stejně jako u neurodermatitidy – nebyly dosud přesvědčivě objasněny. Existují však náznaky jak genetické predispozice, tak externích rizikových faktorů. Lékaři předpokládají, že za vznik onemocnění je společně odpovědných více faktorů a hovoří o multifaktoriální genezi.

Dědičná predispozice k atopické dermatitidě a čepici kolébky se přenáší na potomstvo prostřednictvím několika různých genů. Pokud neurodermatitidou trpí oba rodiče, je u dítěte 60 až 80procentní pravděpodobnost, že se nemoc rozvine. Ne u každého dítěte s odpovídající predispozicí se však rozvine kolébková čepice a neurodermatitida.

Vyrážka, svědění a krusty kolébkového uzávěru u pacientů s atopickou dermatitidou jsou způsobeny různými složitými procesy v kůži. Obvykle se jedná o kombinaci tří faktorů:

 • Imunologické příčiny: U mnoha lidí s atopickou dermatitidou jsou v krvi zjištěny zvýšené hladiny imunoglobulinu E (IgE). Tato třída protilátek hraje hlavní roli při vzniku alergií. Například děti s kolébkovou čepicí jsou často alergická na slepičí vejce nebo kravské mléko. Obranné reakce probíhají na kůži a vedou k zánětlivým procesům.
 • Neurovegetativní příčiny: Nervový systém postižených citlivěji reaguje na různé vnější podněty jako je chladné a suché klima, podráždění kůže např. vlněnými látkami, ale i na psychické faktory, jako je stres, smutek nebo strach. Tyto faktory zhoršují atopickou dermatitidu u mnoha pacientů.

Jak se diagnostikuje kryt kolébky?

Nejdůležitější vodítko pro diagnózu kolébkové čepice a neurodermatitidy poskytuje lékaři stav kůže dítěte. V případě čepice kolébky existují:

 • Červené uzliny a puchýře
 • Nažloutlé krusty typické pro čepici kolébky
 • Jemné odlupování pokožky

Lékař navíc vyhledává takzvaná stigmata. To jsou rysy, které se u kolébkové čepice nebo neurodermatitidy a dalších atopických onemocnění vyskytují poměrně často. Patří mezi ně například výraznější tvorba vrásek na dlaních a ploskách nohou, dvojitá rýha spodního víčka (znak Dennie-Morgan) a natržené ušní boltce.

U některých pacientů s neurodermatitidou se také obočí směrem do stran velmi ztenčuje (Hertogheovo znamení) nebo jsou rty více vrásčité a rychle suché a popraskané. Děti mají také poměrně často ekzém na konečcích rukou a nohou, který je někdy zaměňován s plísňovými onemocněními.

K diagnóze kolébkové čepice a neurodermatitidy obvykle nejsou nutná další vyšetření. V nejasných případech histologické vyšetření kůže vylučuje jiná kožní onemocnění. V krevních testech jsou v mnoha případech zjištěny zvýšené hladiny IgE.

Co dělat v případě čepice kolébky?

O tom, zda byste měli sejmout čepici kolébky z pokožky hlavy dítěte a jak ji ošetřit, se dočtete v článku Odstranění čepičky od kolébky.

Jaký je průběh čepice kolébky?

Čepice kolébky se na kůži objevuje několik měsíců až dva roky. Typicky se příznaky atopické dermatitidy v průběhu onemocnění mění: Po prvním roce života se ekzém objevuje častěji na pažích a kolenou, na krku a v oblasti třísel.

V některých případech se následně vyvine chronická forma neurodermatitidy. U mnoha dětí se však zahojí během prvních dvou let života, takže ostatní příznaky zmizí současně s čepičkou kolébky.

Prevence

Děti, které mají pouze mírnou čepici kolébky, těží z pečlivé péče o pokožku, která zabraňuje poškrábání a zánětu postižených oblastí. Speciální masti pomáhají předcházet zhoršení čepice kolébky. Prodiskutujte se svým ošetřujícím pediatrem, které masti jsou pro vaše dítě nejlepší.