Kyselina kromoglicová: Účinek, aplikace, vedlejší účinky

Jak funguje kyselina kromoglicová

Alergické reakce jsou nadměrné obranné reakce imunitního systému na skutečně neškodné podněty (alergeny), jako jsou pyl, roztoči, některé potraviny nebo domácí zvířata. Kontakt alergenu s kůží, sliznicí nebo očními spojivkami způsobuje nepříjemné příznaky jako zarudnutí, otok a svědění.

K potlačení těchto alergických reakcí lze použít stabilizátory žírných buněk, jako je kyselina kromoglicová. Stabilizují žírné buňky tak, že již nereagují tak citlivě na alergeny uvolňováním zánětlivých poslů. Tím se zabrání příznakům alergie.

Absorpce, rozklad a vylučování kyseliny kromoglicové

Protože kyselina kromoglicová působí pouze lokálně a při perorálním podání se do organismu nevstřebává, jsou pro účinnou látku vhodné pouze lékové formy, jako jsou oční kapky, nosní spreje nebo inhalační přípravky. Kyselina kromoglicová se také jen ve velmi omezené míře vstřebává přes sliznice a je vylučována v nezměněné podobě močí a stolicí.

Kdy se používá kyselina kromoglicová?

Kyselina kromoglicová je schválena pro léčbu:

Léčba je vždy preventivní, protože kyselina kromoglicová není vhodná pro akutní léčbu. Terapii lze využívat sezónně (např. při alergii na pyly trav nebo stromů) nebo trvale.

Jak se používá kyselina kromoglicová

Při použití je třeba poznamenat, že kyselina kromoglicová má relevantní účinek až po přibližně dvou až třech dnech. Do té doby by se měla souběžně se stabilizátorem žírných buněk používat akutně účinná antialergická činidla.

Nosní sprej

Oční kapky

K léčbě vodnatých a podrážděných očí se čtyřikrát denně vkápne jedna kapka očních kapek kyseliny kromoglicové (dvouprocentní roztok kromoglykátu sodného) do spojivkového vaku obou očí. V případě potřeby lze dávku zvýšit na dvě kapky osmkrát denně.

Inhalační roztok

K léčbě astmatických příznaků jsou k dispozici inhalační roztoky kyseliny kromoglicové, stejně jako aerosoly a práškové inhalátory. Aerosolové spreje a práškové inhalátory by měly být vyhrazeny pro dospělé pacienty, protože jejich použití vyžaduje určitou míru koordinace. Pro děti jsou vhodné inhalační roztoky, které se nebulizují přes inhalátor a inhalují přes masku.

Jaké jsou vedlejší účinky kyseliny kromoglicové?

U některých pacientů způsobuje účinná látka kyselina kromoglicová podráždění sliznic v nose a ústech, krvácení z nosu, kýchání, kašel, chrapot, ztrátu chuti a otok jazyka. Oční kapky mohou způsobit pálení očí, pocit cizího tělesa a zarudlé oči.

Mezi další možné nežádoucí účinky patří bolesti hlavy, nevolnost a vzácně reakce z přecitlivělosti (svědění, dušnost, astmatické záchvaty a otoky sliznic).

Co je třeba vzít v úvahu při použití kyseliny kromoglicové?

Přímé interakce mezi kyselinou kromoglicovou a jinými účinnými látkami nejsou dosud známy.

V případě potřeby je třeba před použitím nosního spreje vysmrkat.

Při použití kyseliny kromoglicové k léčbě astmatu by měla být vždy sledována síla dechového výbuchu, která se měří pomocí špičkového průtokoměru, aby bylo možné včas zaznamenat jakékoli zhoršení dýchání. K ukončení léčby kyselinou kromoglikovou je třeba dávku snižovat postupně. Náhlé vysazení by mohlo vyvolat astmatický záchvat.

Během těhotenství a kojení lékař pečlivě zváží přínosy a rizika používání stabilizátoru žírných buněk.

Jak získat léky s kyselinou kromoglicovou

Kombinované přípravky, které také obsahují účinnou látku pouze na předpis (např. pro astmatiky), vyžadují lékařský předpis.

Jak dlouho je známá kyselina kromoglicová?

Stabilizátor žírných buněk kyselina kromoglicová byla objevena pomocí vlastních experimentů vědcem R. Altounyanem v roce 1965. Zkoumal různé rostliny na jejich účinek zlepšující astma a objevil látku khellin v biskupské trávě. Její chemický derivát, kyselina kromoglicová, se ukázal jako účinný a měl poměrně málo vedlejších účinků. Dnes existuje řada schválených přípravků obsahujících účinnou látku kyselinu kromoglikovou.