Záď: Léčba, Příznaky

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Záchvatovitý, suchý, štěkavý kašel; možná dušnost; horečka, chrapot, pískavé zvuky dechu, slabost, celkový pocit nemoci.
 • Příčiny a rizikové faktory: obvykle způsobeny různými viry nachlazení, velmi vzácně bakteriemi; podpůrné faktory: studený zimní vzduch, znečištěné ovzduší, cigaretový kouř, existující alergie
 • Léčba: kortizonové čípky, antipyretika; při těžkých dechových potížích léčba v nemocnici (kortizonem, adrenalinem, eventuálně přísunem kyslíku).
 • Prognóza: Obvykle se zahojí samo během několika dnů; velmi vzácně komplikace jako zápal plic, zánět středního ucha.
 • Prevence: Předcházet nachlazení obecně; při nachlazení zajistěte dostatečnou vlhkost, vyhýbejte se tabákovému kouři; očkování proti některým z příčin, jako jsou spalničky, plané neštovice, chřipka, je možné.

Pseudokroup (krupičkový kašel) je akutní infekce hrtanu nad hlasivkovou štěrbinou a průdušnicí. Obvykle je způsobena různými viry nachlazení. Bakterie infikují horní cesty dýchací, což způsobuje značné otoky sliznic v krku, nosu a hltanu a zúžení dýchacích cest. Kromě toho se objevují svalové křeče (křeče) v dolním hrtanu a horní průdušnici.

Většina případů pseudokroup se vyskytuje na podzim a v zimních měsících. Obvykle jsou postiženy děti ve věku od jednoho do pěti let – chlapci o něco častěji než dívky. Většina dětí dostane kašel jednou nebo dvakrát za život. Občas se zádi u dětí vyskytuje častěji nebo dokonce za typickým věkovým obdobím. Často se jedná o děti, které jsou náchylné k astmatu.

Pseudokroup u dospělých je velmi vzácný.

Pseudokroup není totéž co záď

Pseudokroup a záď nejsou totéž. „Skutečný“ záď je potenciálně život ohrožující laryngitida v kontextu difterické infekce. Tato infekce se však díky rozšířené vakcinaci stala natolik vzácnou, že se termín „kroup“ hovorově používá jako synonymum pro pseudokrup. Croup syndrom se také stal synonymem pro pseudocroup.

Jaký je průběh pseudokroupového útoku?

Je pseudokrup nakažlivý?

Příčinou pseudokrup bývají různé viry nachlazení. Když pacienti kašlou, mluví a kýchají, šíří do okolí drobné kapičky slin, které jsou infikovány viry, které spouštějí onemocnění. Jiní lidé mohou vdechnout tyto infekční kapičky slin a pak případně sami onemocnět (kapénková infekce).

Infekce je v tomto ohledu většinou nakažlivá – ale většinou jen jako „normální“ nachlazení. Kdo je infikován, nemusí se nutně rozvinout příznaky pseudokroupu, jako je kašel, ale může trpět pouze nachlazením s odpovídajícími různými příznaky.

V případě pseudokroupu věnujte zvýšenou pozornost hygieně a své nemocné dítě pokud možno držte dál od ostatních dětí. Neposílejte ho například do školky, dokud se neuzdraví.

Klasickým příznakem pseudokroupu je suchý, štěkavý kašel (kroupový kašel), který se obvykle vyskytuje v noci. Tato noční akumulace je pravděpodobně způsobena tím, že hladiny kortizolu v těle klesají na nejnižší úroveň mezi půlnocí a čtvrtou hodinou. Účinek protizánětlivého hormonu je tedy v této fázi nejnižší.

Je také možné, že se v prostorech mezi žebry vytvoří malé důlky (zatažení). S rostoucím nedostatkem kyslíku konečky prstů a rty zmodrají (cyanóza). Postižení pociťují úzkost a neklid, což zesiluje akutní příznaky.

Mezi další příznaky pseudokroupu patří:

 • Horečka
 • Chrapot
 • Obtížné dýchání s pískáním nebo „skřípěním“ dechovými zvuky (inspirační stridor)
 • Celkový pocit nemoci
 • Slabost

Vzhledem k tomu, že pseudokrup se obvykle vyvíjí v důsledku nachlazení, patří mezi příznaky pseudokroupu v raných stádiích infekce také nachlazení a normální kašel.

Pseudokroup u dospělých

Pseudokroupová stádia

Na základě příznaků lze pseudokrup rozdělit do čtyř stupňů závažnosti (stadií):

 • 1. stadium: typický štěkavý pseudokrupický kašel, chraplavý hlas
 • 2. fáze: Dechové zvuky při nádechu, vtahování hrudníku při nádechu
 • 3. stádium: dušnost, zvýšená tepová frekvence, úzkost, bledá pleť
 • 4. stadium: těžká dušnost, mělký a zrychlený puls, zvuky dýchání při nádechu a výdechu, modré zbarvení kůže, poruchy vědomí

Příčiny a rizikové faktory

 • Viry parainfluenzy
 • viry chřipky (typ A nebo B)
 • RS, nosorožce, adeno a metapneumoviry

Méně často jsou za onemocnění zodpovědné viry spalniček, planých neštovic, herpes simplex a Epstein-Barrové.

V důsledku virové infekce sliznic v ústech, nosu a krku otečou hlasivky pod hrtanem. Je také možné, že se v průduškách hromadí zvýšený hlen. To způsobuje příznaky, jako je chrapot a dušnost.

Pseudokroupové příznaky často zhoršují různé faktory. Patří mezi ně znečištění ovzduší a cigaretový kouř. Příznivě působí i alergie.

Někdy je pseudokrup způsoben bakteriemi. V některých případech například infekce bakterií Staphylococcus aureus nebo pneumokokem spouští pseudokrup. Alergie může také způsobit typický štěkavý kašel. Toto je známé jako spastická záď.

Lékař obvykle pozná pseudokrup podle typického kašle a pískavých zvuků při nádechu. Kromě toho se bude ptát podrobněji na příznaky, aby získal anamnézu. Možné otázky jsou:

 • Jak dlouho je kašel přítomen?
 • Jak často se záchvaty kašle objevují?
 • Existují další příznaky?
 • Objevuje se také dušnost?

Nakonec je důležité odlišit možný pseudokrup od epiglotitidy. Toto onemocnění vykazuje podobné příznaky jako pseudokrup, ale často je život ohrožující. Pro upřesnění lékař prohlédne pacientovo hrdlo: Jazyk je zatlačen malou špachtlí dolů, aby měl lékař volný výhled. Vyšetření netrvá dlouho a je nebolestivé.

Rentgen hrudníku (rentgen hrudníku) většinou není nutný, ale pomůže, pokud je diagnóza nejasná.

Zacházení

Pokud lékař diagnostikoval středně těžkou nebo těžkou záď, jsou v nemocnici vždy léčeny zejména děti. To znamená, že v případě nouze (těžké akutní respirační tísně) je rychle dostupná odborná pomoc. Dospělí obvykle trpí pouze mírným pseudokrupem, proto jsou velmi zřídka léčeni jako hospitalizovaní pacienti.

První pomoc při záchvatu pseudokrupice

Chlad způsobí otoky dýchacích cest a záchvat ustoupí. Proto byste vy nebo vaše dítě měli během akutního záchvatu zádi udělat následující:

 • Dýchejte studený vzduch, u otevřeného okna nebo venku na balkóně nebo na zahradě.
 • Zvedněte horní část těla postiženého
 • Pijte studené nápoje (po malých doušcích, vodu nebo čaj, žádné mléko)
 • Uklidněte sebe nebo své dítě, protože úzkost zvyšuje příznaky.

Při těžkém záchvatu pseudokroupu je typický záchvat kašle doprovázen známkami nedostatku kyslíku (bledá kůže, namodralé rty, dušnost, zrychlený tep, úzkost atd.). V takovém případě okamžitě volejte pohotovostního lékaře!

Dlouhou dobu se při akutním záchvatu pseudokroupu (zvlhčování vzduchu např. pomocí nebulizérů, zvlhčovačů nebo vlhkých ručníků) doporučovalo inhalovat vlhký vzduch. Nebylo však vědecky prokázáno, že to pomáhá.

Domácí léčba

Inhalace nejsou vhodné pro kojence a děti z důvodu nebezpečí opaření! I jako teenager nebo dospělý dávejte pozor, abyste se nespálili nebo nesklopili misku!

Za další osvědčené domácí prostředky při podpůrné léčbě pseudokrupice jsou považovány obklady na hrudník z levandulového oleje nebo čaje ze slézu, levandule a kozlíku lékařského.

Homeopatie

Některé rodičovské příručky doporučují léčit pseudokrup pomocí homeopatických léků. Za léky volby se v počáteční fázi považuje Aconitum napellus, na noční Spongia tosta a k zabránění novému rannímu záchvatu Hepar Sulfuris i Aconitum nebo Belladonna.

Účinnost homeopatických léků však nebyla vědecky prokázána.

Průběh onemocnění a prognóza

Většina případů pseudokroupu patří do první fáze a sama se bez problémů hojí. Jen velmi zřídka se rozvinou komplikace, jako je zánět středního ucha nebo zápal plic.

Trvání

Pseudokroup obvykle trvá dva dny až dva týdny, v závislosti na celkovém zdravotním stavu postižené osoby. Vzácně se pseudokroupové záchvaty vyskytují opakovaně po dlouhou dobu.

Prevence

Pokud vaše dítě trpí nachlazením (infekcí podobnou chřipce), vyhněte se možným faktorům podporujícím zádi. Zajistěte dostatečnou vlhkost (zejména v topné sezóně), nevystavujte dítě pokud možno tabákovému kouři. Pediatři obecně doporučují zdržet se kouření v domácnosti, pokud tam děti pravidelně tráví čas. Pasivní kouření obecně zvyšuje riziko pseudokroupu u dětí.