Kyretáž (Abraze): důvody, postup, rizika

Co je kyretáž?

Škrabání je chirurgický zákrok, při kterém gynekolog odstraní celou nebo část děložní sliznice. K tomu používá speciální nástroj, jakousi lžičku s tupou nebo ostrou (řeznou) hranou – kyretu. Zákrok se také nazývá abraze nebo kyretáž.

Při sací kyretáži (aspiraci) je tkáň odsávána z děložní dutiny pomocí přístroje, který vytváří podtlak. Tato technika se často používá při potratech a je obvykle šetrnější než kyretáž.

Kdy se provádí kyretáž?

Kyretáž může být provedena z diagnostických nebo terapeutických důvodů (např. potrat nebo potrat).

Sešrotování pro diagnostické účely

Frakční abraze, při které se samostatně vyšetřují sliznice jednotlivých děložních segmentů, umožňuje vyvozovat závěry o přesném místě změny buňky – například u rakoviny děložního čípku. Abraze je pak často kombinována s hysteroskopií, aby se dále zvýšil význam škrábání.

Škrábání při potratu a předčasném porodu

Po porodu škrábat

Po porodu velmi často zůstávají části placenty nebo blan v děloze. Pokud se děloha nemůže správně stáhnout, tyto zbytky tkáně krvácejí. Některé léky zpravidla pomáhají děloze znovu se stáhnout. Pokud však tyto dostatečně nefungují, může pomoci pouze kyretáž sliznice. V těžkých případech musí gynekolog dělohu zcela odstranit (hysterektomie).

Možným důvodem pro kyretáž je také zvýšené, silnější nebo nepravidelné menstruační krvácení. Obvyklou dobou pro výskyt takových poruch krvácení je menopauza. Příčinou mohou být hormonální poruchy nebo nezhoubné buněčné změny v endometriu (například polypy). Přerušované krvácení může také vyžadovat abrazi. Ty jsou často způsobeny zánětem endometria (endometritida).

Operační (instrumentální, chirurgické) ukončení těhotenství lze v zásadě provést pomocí kyretáže. Zpravidla se však volí obvykle šetrnější způsob odsávání (sací kyretáž).

Více o metodách, postupu a rizicích umělého přerušení těhotenství se dočtete v článku Potrat.

Co se dělá při potratu?

Zda lze kyretáž provést ambulantně, závisí na posouzení lékaře a případných doprovodných onemocněních ženy a také na typu kyretáže. Obecně se gynekologové rozhodnou provádět kyretáž ambulantně, kdykoli je to možné, aby minimalizovali stres pro pacientku.

Kyretáž: postup a příprava

Při abrazi leží pacientka na gynekologickém křesle, neboť se využívá i při preventivních prohlídkách.

Kyretou pak opatrně odstraní sliznici v těle dělohy a děložního čípku. Odebraná tkáň se odebere, aby mohla být podle potřeby podrobněji vyšetřena.

Jaká jsou rizika kyretáže?

Krvácení, infekce a/nebo bolest jsou po kyretáži běžné. Léčba těchto komplikací závisí na jejich závažnosti.

Silné krvácení po škrábání

Jak dlouho krvácení po děložní kyretáži trvá, závisí také na případných doprovodných onemocněních, například poruchách srážlivosti krve.

Infekce a perforace orgánů

Stejně jako u jiných zákroků se po abrazi zvyšuje riziko infekce rány. To zase může vést k otravě krve (sepse), kterou pak lékař léčí antibiotiky a léky na podporu oběhu.

Cervikální slabost

Při kyretáži může být vazivová tkáň děložního čípku poškozena natolik, že již nemůže dostatečně unést váhu dítěte při následném těhotenství (cervikální slabost). To může způsobit předčasný porod nebo poškodit dítě během porodu.

Změněná menstruace po kyretáži

Bolest po kyretáži

Zejména v prvních dnech se po seškrábnutí dělohy může objevit tažná bolest břicha. Ty jsou obvykle podobné známým menstruačním bolestem. Lékař může podat léky proti bolesti na podporu zotavení po kyretáži.

Co musím mít na paměti po kyretáži?

Po kyretáži dělohy se chovejte opatrně – pár dní si odpočiňte. To může předejít komplikacím a podpořit rekonvalescenci po kyretáži.

Po abrupci dělohy byste měli před cvičením počkat jeden až dva týdny, abyste snížili riziko krvácení. Proberte to se svým gynekologem.

Cyklus po kyretáži