Cymbalta pomáhá při depresi

Tato účinná látka je v Cymbaltě

Léčivou látkou přípravku Cymbalta je duloxetin. Aktivní složkou je inhibitor zpětného vychytávání serotoninu/norepinefrinu (SNRI). Váže se na transportní proteiny serotoninu a norepinefrinu a inhibuje jejich transport. To zvyšuje hladiny a dostupnost neurotransmiterů, což má depresivní a náladový účinek.

Kdy se přípravek Cymbalta používá?

Přípravek Cymbalta se používá u dospělých trpících depresivními poruchami.

Typická použití Cymbalty jsou:

 • těžké deprese
 • generalizované úzkostné poruchy
 • @ bolest u diabetické polyneuropatie

Cymbaltě trvá asi dva až čtyři týdny, než začne účinkovat, protože účinná látka pomalu omezuje počet receptorů, které mohou vychytávat serotonin a noradrenalin.

Jaké jsou vedlejší účinky přípravku Cymbalta?

Nežádoucí účinky přípravku Cymbalta jsou často různé a mírné až střední závažnosti.

Mezi časté nežádoucí účinky přípravku Cymbalta patří sexuální dysfunkce, poruchy spánku, abnormální sny, závratě, třes nebo pocit necitlivosti. Dále se při používání může objevit rozmazané vidění, tinnitus, vyrážka nebo bolest svalů. Možné je také zvýšené pocení, zvýšený krevní tlak, ztráta chuti k jídlu s hubnutím.

Občas je užívání Cymbalty doprovázeno vnitřním neklidem nebo sebevražednými myšlenkami. Poruchy koordinace, potíže s močením, krvácení z nosu nebo prodloužené menstruační krvácení, krvavé zvracení, černá stolice nebo zánět jater jsou další příležitostné vedlejší účinky.

Pokud zaznamenáte jakékoli závažné nežádoucí účinky nebo jakékoli nežádoucí účinky, které nejsou uvedeny výše, vyhledejte prosím ihned lékařskou pomoc.

Při používání Cymbalty byste si měli být vědomi následujícího.

Tento lék by neměli užívat:

 • alergie na účinnou látku a další složky obsažené v léku
 • závažné poškození funkce jater a ledvin
 • užívání inhibitorů MAO (antidepresiva)
 • pacientů s nekontrolovanou hypertenzí

Při užívání přípravku Cymbalta se doporučuje opatrnost při:

 • diagnostikovaná mánie
 • Epilepsie
 • srdeční choroby a hypertenze
 • dilatace zornice (mydriáza)
 • Pacienti se sebevražednými myšlenkami
 • Krvácející tendence

Pokud jsou současně s přípravkem Cymbalta užívány i jiné léky, lékař by měl být poučen, aby se vyhnul interakcím. Zvláštní opatrnosti je třeba při užívání:

 • léky působící na CNS (např. alkohol, opioidy, antipsychotika, sedativa atd.).
 • Léky, které zvyšují hladinu serotoninu (např. Tramadal).
 • Třezalku tečkovanou

Všechny lékové interakce by měly být předem vyjasněny s lékařem a lékárníkem, protože kombinace těchto léků může způsobit závažné nežádoucí účinky.

Cymbalta: Dávkování

Pacienti s depresivními příznaky nebo bolestmi z diabetické polyneuropatie užívají jednu tobolku denně obsahující 60 mg účinné látky.

Při léčbě generalizované úzkosti začíná terapie 30 mg přípravku Cymbalta denně a může být podle potřeby zvýšena na 60 mg nebo maximálně 120 mg denně.

U pacientů ve věku 65 let a starších může být nutná úprava dávky.

Nástup účinku je patrný u pacientů s depresí nebo úzkostnými poruchami asi po dvou týdnech. U diabetických pacientů se bolest zmírní po jednom týdnu.

Předávkování Cymbaltou

Cymbalta: přerušení

Dávka pro vysazení léku by měla být postupně snižována po dobu alespoň dvou týdnů, aby se minimalizovalo riziko výskytu nežádoucích účinků.

Cymbalta: těhotenství, kojení a děti.

Cymbalta by se neměla užívat během těhotenství. U novorozenců (PPHN) existuje riziko zúžení krevních cév v plicích. To se projevuje během prvních 24 hodin života v podobě dýchacích potíží a namodralé kůže. Zejména v posledním trimestru těhotenství může dítě po porodu trpět mnoha příznaky, jako jsou záchvaty, zvracení, potíže s krmením, ospalost, nervový třes, ztuhlé nebo ochablé svaly.

Protože léčivá látka přípravku Cymbalta přechází do mateřského mléka, léčba během kojení se nedoporučuje.

Jak získat Cymbaltu

Lék Cymbalta je dostupný v lékárnách na lékařský předpis a lze jej zakoupit jako tvrdé tobolky obsahující 30 mg nebo 60 mg účinné látky.

Kompletní informace o tomto léku

Zde naleznete kompletní informace o léku ke stažení (PDF)