Cysty: příčiny, příznaky, terapie

Cysty: příčiny a formy

Cysty se mohou vyvinout na různých místech těla a v jakémkoli věku. Existuje mnoho různých příčin.

Některé cysty se vyvinou, když je ucpána drenáž z dutiny, která produkuje nebo obsahuje tekutinu. Pokud je například ucpán výtokový kanál mazové žlázy v kůži, může se vytvořit cysta mazové žlázy (typ černé tečky).

V jiných případech se cysty vyvíjejí v důsledku chronických onemocnění (například cysty plic při cystické fibróze), dědičných onemocnění (jako jsou cystické ledviny nebo cystická játra), nádorů nebo jako součást vývojových poruch v embryu.

Infekce parazity (jako tasemnice psí nebo liščí: echinokokóza) mohou také způsobit cysty orgánů. Cysty se navíc mohou tvořit pod vlivem hormonů například v ženském prsu, vaječnících nebo varlatech.

Mezi běžnější cysty patří:

 • Ledvinové cysty
 • Jaterní cysty
 • Ovariální cysty (ovariální cysty)
 • Vodní kýla varlete (hydrokéla)
 • Cysty štítné žlázy
 • Cysty ve žlázách očního víčka
 • Cysta kožních mazových žláz (aterom)
 • cysty v prsou
 • Kostní cysty
 • Cysty kořenů zubů

„Opravdová cysta“ je taková, která je vystlána buňkami. Pseudocysta je na druhé straně obklopena pojivovou tkání.

Cysty: příznaky a vyšetření

Příznaky

Příznaky způsobené cystami závisí mimo jiné na typu cysty, místě jejího vzniku a velikosti. Některé cysty jsou patrné viditelným nebo hmatatelným otokem, například cysta v prsu. Bakerova cysta v zadní části kolena může být také hmatatelná, jakmile dosáhne určité velikosti. Kromě toho může způsobit neurčitý pocit tlaku, bolesti a dokonce i necitlivosti v bérci.

Jiné cysty nejsou po dlouhou dobu pozorovány, protože jsou umístěny na vnitřních orgánech (jako jsou ledviny, játra).

To, zda cysta způsobuje nepohodlí nebo ne, neříká nic o tom, zda je benigní nebo maligní (většina cyst je benigních!).

Zkoušky

Někdy je nutné další testování k přesnějšímu určení velikosti a příčiny cysty. Patří sem například:

 • Počítačová tomografie (CT)
 • Magnetické rezonanční zobrazování (MRI)
 • Rentgenové záření
 • Krevní testy
 • Punkce cysty (při tomto postupu lékař odebere trochu tekutiny z vnitřku cysty jemnou dutou jehlou, aby ji mohl v laboratoři důkladněji vyšetřit)

Ledvinové cysty

Cysty ledvin se mohou vyskytovat jednotlivě nebo ve více na jedné nebo obou ledvinách. Obvykle nezpůsobují žádné příznaky, a proto jsou většinou objeveny pouze náhodou. Velké cysty však mohou být patrné bolestí zad nebo břicha.

Cysty ledvin jsou vzácné u lidí mladších 30 let. S přibývajícím věkem se vyskytují častěji. Více než 20 procent lidí starších 60 let má jednu nebo více cyst na ledvinách.

Cysta na ledvině, která nezpůsobuje potíže, nemusí být nutně léčena. Velké cysty, které jsou spojeny s bolestí nebo komplikacemi, může lékař propíchnout jehlou, aby nasál tekutinu, kterou obsahují (propíchnutí). Může si nechat vyšetřit tekutinu z cysty pod mikroskopem. Může být schopen sklerotizovat nebo odstranit cystu při operaci.

Cystické ledviny

Nemoc se však netýká jen ledvin. Cysty se mohou tvořit i v jiných orgánech (například slinivka, játra, plíce, slezina, vaječníky, děloha, varlata nebo štítná žláza). U některých postižených jedinců se také objeví výdutě ve stěně aorty (aneuryzma aorty) nebo střevní stěně (divertikulóza).

Polycystické onemocnění ledvin může vést k různým komplikacím a v současnosti je neléčitelné. Léčba je nutná pouze tehdy, když se objeví příznaky, jako je retence moči nebo infekce močových cest.

V současné době neexistuje lék, který by dokázal kauzálně léčit cystické ledviny. Terapie je zaměřena na zmírnění příznaků.

Jaterní cysty

Léčba jaterních cyst obvykle není nutná – pokud cysta nezpůsobuje nepohodlí. V tom případě ji může lékař propíchnout přes kůži jemnou jehlou, odsát její obsah a vstříknout lihový roztok na sklerotizaci cysty. Vzácně se musí postiženému odstranit cysta chirurgicky (resekce cysty).

Cysty jater u echinokokózy

Ne všechny jaterní cysty jsou neškodné. Infekce psí nebo liščí tasemnicí může také způsobit cysty v játrech. Echinokokóza je závažné onemocnění, které je bez léčby smrtelné!

Cystická játra

Cystická játra je dědičné onemocnění. Je způsobena změnami v genetickém materiálu (mutacemi), přesněji v genech PKD-1 a PKD-2. Játra postiženého jsou od narození zaměstnána cystami. Svou práci však může dělat ještě dlouho.

Příznaky mohou být krátkodobě zmírněny, pokud lékař propíchne cysty a odsaje tekutinu. Po chvíli však tekutina většinou odteče zpět – cysty se opět zaplní. Je také možné chirurgicky odstranit část jater (parciální resekce jater). V některých případech pomáhá pouze transplantace jater.

Neexistují žádné léky, které by kauzálně vyléčily cystická játra.

Ovariální cysty (ovariální cysty)

Ovariální cysty mohou být vrozené – vznikají v důsledku špatného vývoje během embryonálního období. To se děje například u tzv. dermoidních cyst. Mohou obsahovat jiné typy tkání, například vlasy nebo zuby.

Nejčastěji však cysty na vaječnících vznikají a vznikají v důsledku normálních hormonálních výkyvů během ženského cyklu. Některé ovariální cysty se tvoří také v důsledku užívání hormonálních doplňků.

Léčba závisí na příznacích a velikosti cysty nebo cyst. V mnoha případech je možné počkat a uvidíme. Některým ženám pomáhají léky potlačující ovulaci (například pilulka). Pokud cysty neregredují, může je lékař chirurgicky odstranit při laparoskopii (laparoskopická exstirpace cysty).

Syndromu polycystických vaječníků

Osm a více cyst v jednom vaječníku může indikovat syndrom polycystických ovarií (PCO syndrom). U tohoto onemocnění vaječníky produkují více mužských pohlavních hormonů. Ženy přibývají na váze, mají akné, hlas se prohlubuje a ochlupení na těle je hustší.

Endometrióza

Vodní kýla varlete (hydrokéla)

Hydrokéla popisuje nahromadění tekutiny v pochvách varlat. Může být vrozená nebo získaná během života.

Šourek bývá u hydrokély zvětšený a vyboulený. Na ultrazvuku lékař snadno identifikuje hydrokélu a odliší ji od jiných změn ve varleti (například nádor).

V případě vrozené hydrokély, která nezpůsobuje žádné příznaky, je možné počkat na první rok života chlapce – někdy během této doby hydrokéla spontánně ustoupí. Starším dětem s vrozenou hydrokélou bude lékař operovat, protože jinak se u nich může později objevit tříselná kýla (tříselná kýla).

V případě získané hydrokély lékař nejprve ošetří základní onemocnění (např. zánět varlete a nadvarlete) a poté hydrokélu chirurgicky odstraní.

Cysta v zadní části kolena (Bakerova cysta)

V zadní části kolene postiženého je hmatný prallelastický otok. Navíc to může bolet, když je koleno ohnuté. U revmatických onemocnění se cysta může zvětšit natolik, že pokračuje do bérce. Takto velké cysty mohou stlačit krevní cévy a způsobit oběhové problémy. To se projevuje znecitlivěním bérce nebo chodidla a možná i paralýzou.

Malé cysty na druhé straně způsobují malé nepohodlí a mohou zůstat neléčené. Bakerova cysta často dokonce spontánně ustoupí, pokud lékař úspěšně léčí základní onemocnění. Velké cysty, které způsobují příznaky, lze odstranit chirurgicky.