Pampeliška: účinky a aplikace

Jaké jsou účinky pampelišky?

Nadzemní a podzemní část pampelišky (bylina a kořen) podporuje vylučování žluči ze žlučníku a povzbuzuje chuť k jídlu. Některé studie navíc popsaly diuretické, spazmolytické, protizánětlivé a metabolismus stimulující účinky.

Celkově je použití pampelišky lékařsky uznáváno v následujících případech:

  • zvýšení vylučování moči a tím proplachování močových cest při lehčích problémech s močovými cestami
  • mírné zažívací potíže (jako je nadýmání, plynatost)
  • narušený tok žluči
  • dočasná ztráta chuti k jídlu

V lidovém léčitelství se pampeliška doporučuje mimo jiné také k prevenci ledvinových štěrků a ledvinových kamenů, ledvinových onemocnění, onemocnění jater a žlučníku, dně, revmatismu, ekzému a dalších kožních onemocnění.

Ingredience z pampelišky

Důležitými složkami pampelišky jsou hořčiny, flavonoidy, aminokyseliny, minerální látky a stopové prvky (např. zinek, měď). Kořen dále obsahuje sacharidy (např. inulin), karotenoidy a různé vitamíny (C, E, B).

Jak se pampeliška používá?

Šálek teplého pampeliškového čaje můžete vypít třikrát denně – půl hodiny před každým jídlem pro povzbuzení chuti k jídlu, po jídle při zažívacích potížích.

Pampelišku lze pro přípravu čaje kombinovat i s jinými léčivými rostlinami, například s kopřivou při problémech s močovými cestami.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají svá omezení. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Hotové přípravky s pampeliškou

Nechybí ani hotový pampeliškový čaj a také čajové směsi, například na ledviny a močový měchýř s přísadami, jako je pampeliška, kopřiva a přeslička rolní.

Dostupné jsou také například tinktury, kapky, dražé a čerstvá rostlinná lisovaná šťáva na bázi pampelišky. Přečtěte si prosím příslušnou příbalovou informaci a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka, jak takové přípravky správně používat.

Jaké vedlejší účinky může pampeliška způsobit?

Kvůli hořkým látkám v pampelišky se mohou občas vyskytnout žaludeční potíže.

Ti, kteří jsou alergičtí na sedmikrásky (jako je arnika, měsíček, heřmánek atd.), jsou pravděpodobně přecitlivělí i na pampelišku (zkřížená alergie).

Co byste měli zvážit při používání pampelišky

Protože pampeliška působí močopudně, neměla by se užívat večer, aby nerušila noční spánek nutkáním na močení.

Ti, kteří provádějí výplachy močových cest pampeliškou (nebo jinými léčivými rostlinami), musí během terapie pít dostatek tekutin.

Pokud se při léčbě potíží s močovými cestami objeví horečka, křeče při močení, zadržování moči nebo krev v moči, je nezbytně nutné poradit se s lékařem.

O užívání a dávkování pampelišky a přípravků z ní v těhotenství a při kojení a také u dětí se prosím poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Jak získat pampelišku a její produkty

Čerstvou pampelišku si můžete buď nasbírat sami, nebo si ji koupit sušenou na přípravu čaje v místní lékárně nebo drogerii. Seženete zde i hotové přípravky na bázi léčivé rostliny jako je šťáva z čerstvého rostlinného lisu, pampeliškové tinktury a kapky. Správné použití naleznete v příslušné příbalové informaci nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka.

Zajímavosti o pampelišce

Z paždí listů vyrážejí deset až 15 centimetrů vysoké, duté květní stvoly, na jejichž konci se vyvíjí jasně žlutá květní hlávka. Skládá se z četných malých paprsčitých kvítků, z nichž se vyvíjejí drobné, slámově zbarvené plody, doplněné o vrtulovitý přívěsek. Protože jsou snadno odfouknuty (ústy nebo větrem), pampeliška se také nazývá pampeliška: Díky svému „padáku“ zralé plody cestují na velké vzdálenosti. Tento způsob šíření pomohl pampelišce (spolu s její nenáročností) usadit se po celém světě.

Další charakteristikou pampelišek je bílá mléčná míza hořké chuti obsažená ve všech částech rostliny.

I když má pampeliška punc „plevele“, její význam jako léčivé rostliny není radno podceňovat. Používání rostliny k léčebným účelům má dlouhou tradici, jak naznačuje její vědecký název: Rodové jméno Taraxacum pochází původně z řečtiny a znamená „léčím zánět“ (taraxis = zánět, akeomai = léčím). Druhový název officinale (lat. officinalis = používaný v lékárnách) potvrzuje velmi staré léčebné využití pampelišky.

Navíc se dá jíst pampeliška. Listy se používají například do salátů a polévek.