Lupy: příčiny, příznaky, léčba

Stručné shrnutí

 • Původ: lupy vznikají, když se vyloučí větší shluky odumřelých kožních buněk
 • Příčiny: často dědičné, ale možné jsou i kožní onemocnění (např. lupénka), hormonální výkyvy, nesprávná péče o vlasy, některé klimatické podmínky, stres
 • Co pomáhá? Mnozí postižení si mohou pomoci sami, např. šampony proti lupům, správnou péčí o vlasy a zdravou stravou i ochranou proti slunci. Pokud však existují základní stavy, může být nutná léčba lékařem (například léky).
 • Kdy navštívit lékaře? V případě přetrvávajících nebo opakujících se lupů, podezření na kožní onemocnění, vypadávání vlasů, zarudnutí, záněty, svědění a/nebo mokvání pokožky hlavy.

Co pomáhá proti lupům?

Existuje několik produktů, které se osvědčily v boji proti lupům. Některé z nich může předepsat pouze lékař, jiné jsou volně prodejné. Pro nalezení správného léku pro konkrétní případ musí být znám důvod vzniku lupů. V zásadě však existují například následující možnosti, jak dostat pramínek lupů pod kontrolu.

Lupy: Co dělá doktor

Zejména proti psoriáze, která se často projevuje nepříjemnými lupy na hlavě, existují pro dermatologa (dermatologa) různé možnosti terapie:

 • Analogy vitaminu D3: Jedná se o deriváty vitaminu D, které mají protizánětlivý účinek. Také zpomalují a normalizují proces tvorby lupů. Přípravky jsou vhodné pro dlouhodobější terapii do jednoho roku.

V případě mastných lupů a napadení plísněmi může dermatolog sáhnout po antimykotikech jako jsou šampony proti lupům. Ty obsahují účinné látky, jako je ketokonazol nebo klotrimazol.

Lupy: Co můžete udělat sami

Lehké lupy jsou většinou neškodné, ale otravné až nepříjemné. Pomocí následujících „opatření proti lupům“ si mnoho postižených může pomoci sami:

 • Používejte správně šampon proti lupům: Šampony proti lupům mohou zabránit tvorbě nových lupů. Často obsahují také fungicidní účinné látky (např. pyrithion zinečnatý). Ale pozor: šampony proti lupům většinou nejsou vhodné pro každodenní nebo dlouhodobé používání. V opačném případě mohou vysušovat pokožku hlavy a následně lupy místo zmírnění zesílit. Aplikujte je pouze jednou nebo třikrát týdně a ne déle než měsíc.
 • Správná péče o suchou pokožku hlavy: Nemyjte si vlasy denně. Po umytí vlasy důkladně opláchněte čistou vodou. Vyhněte se fénování za horka, abyste zabránili rozvoji suché pokožky hlavy. Obecně používejte jemný šampon pro suchou a citlivou pokožku hlavy.
 • Přípravky pro péči o vlasy: kondicionéry, pěna, lak na vlasy a gel na vlasy mohou navíc dráždit pokožku hlavy a podporovat tvorbu lupů. Používejte proto jen pár přípravků vlasové péče a pak jen ty, které jsou vzájemně sladěny.
 • Olivový olej: Pro hladkou pokožku hlavy můžete vmasírovat malé množství olivového oleje, nechat chvíli působit (např. přes noc) a poté opláchnout. To je dobré pro suchou pokožku hlavy, která je často silně namáhána šamponováním.
 • Ochrana před sluncem: Přílišnému slunění na hlavě můžete zabránit lehkou vzdušnou pokrývkou hlavy. Slunce však s mírou neškodí pokožce a vlasům.
 • Správná výživa: Alkohol, pšeničná mouka, cukr a káva jsou nepříznivé, protože podporují přísun potravy pro mikroorganismy na kůži. Vyhněte se také dietám s vysokým obsahem tuků, protože mohou zvýšit produkci kožního mazu. Namísto toho by vaše strava měla poskytovat dostatečné množství „vitamínů pokožky“ vitaminu A, vitaminu E a biotinu. Ty zajišťují krásnou pokožku a vlasy zevnitř a mohou tak pomoci s lupy.

Jak vznikají lupy?

Jako šupiny jsou viditelné pouze větší shluky z počtu asi pěti set buněk. Vznikají, když kůže příliš rychle odpuzuje šupinky a shlukují se. Typickým znakem je svědění pokožky hlavy. Svědčí o podráždění pokožky hlavy například agresivním šamponem nebo příliš častým mytím a fénováním.

Většinu času jsou lupy, které stékají, neškodné a jsou vnímány pouze jako esteticky neatraktivní, zejména na tmavém oblečení. Ale lupy mohou být také známkou onemocnění, jako je lupénka nebo neurodermatitida.

Suché a mastné lupy

Lupy lze rozdělit do dvou kategorií:

Suché lupy: Suché, bílé lupy jsou způsobeny především suchou pokožkou hlavy, teplým vzduchem v zimě, sušícími šampony a pečujícími produkty, fénováním nebo horkým suchým klimatem. Ženy jsou postiženy stejně často jako muži. Suché lupy se vyskytují také u některých onemocnění, například psoriasis vulgaris.

Lupy: Příčiny a možná onemocnění

Ve většině případů jsou příčiny lupů neškodné. Mohou za tím však stát i nemoci. Mezi běžné spouštěče lupů patří:

 • Hormonální výkyvy: Tvorba mazu je ovlivněna hormony a může se stát nepříjemným problémem například v pubertě. Pokožka se mastí, což podporuje tvorbu černých teček a pupínků a také žlutých přilepených lupů na pokožce hlavy. Suché lupy jsou naopak často průvodním příznakem menopauzy u žen.
 • Nesprávná péče o vlasy:Časté mytí vlasů agresivními šampony a fénování může vést k suché pokožce hlavy a lupům.
 • Nepříznivé klima: Horko a suchý vzduch způsobují suchou pokožku hlavy, která podporuje svědění a tvorbu malých, bílých lupů. Na druhou stranu mastné lupy mají tendenci se vytvářet při vysoké vlhkosti.
 • Dědičná predispozice: Odborníci předpokládají, že na vzniku lupů se podílí i dědičnost. Ve skutečnosti se lupy v některých rodinách vyskytují častěji, což tuto teorii podporuje.
 • Stres: Psychický stres ovlivňuje metabolismus rohovky – výsledkem jsou lupy. Jelikož je narušena i obranná bariéra kůže, mohou se snadněji kolonizovat i kožní plísně.
 • Malassezia furfur: Tato kvasinková houba je součástí normální kožní flóry a živí se zejména mastnými kyselinami v mazové kůži. Pokud se produkce kožního mazu ve vlasové pokožce zvýší, jeho růst může raketově vzrůst a způsobit zánět. Typickými příznaky jsou svědění pokožky hlavy a mastné lupy. Bakterie se také mohou usadit na poškrábaných místech kůže.
 • Atopický ekzém: Toto onemocnění, známé také jako neurodermatitida, se často vyskytuje v raném dětství. Projevuje se jako šupinaté, velmi svědivé kožní vyrážky. V atypické variantě může atopický ekzém také postihnout pouze hlavu a krk a vést k šupinatění v důsledku velmi svědivé pokožky hlavy.
 • Seboroický ekzém: Tato neinfekční, chronická zánětlivá kožní vyrážka postihuje zejména obličej a pokožku hlavy. Typickými příznaky jsou svědění a nažloutlé šupiny.
 • Kontaktní alergie: Někteří lidé reagují na přísady, jako je péče o vlasy nebo kosmetické přípravky, svěděním, šupinatím, strupovitostí a tvorbou krust na kůži.

Lupy: Kdy musíte navštívit lékaře?

Lupy jsou pro mnoho postižených kosmetickým problémem, ale většinou se dají zvládnout bez lékařské pomoci pomocí šamponů proti lupům, správné péče o vlasy a zdravé stravy. V následujících případech byste však měli navštívit dermatologa (dermatologa):

 • silné svědění, zarudnutí nebo otok pokožky hlavy
 • vypadávání vlasů
 • pálení nebo zánět pokožky hlavy
 • plačtivé nebo krustované oblasti na pokožce hlavy

Vstupní konzultace a vyšetření

Abyste se dostali k podstatě příčiny lupů, lékař nejprve odebere vaši anamnézu (anamnézu). Zeptá se například:

 • Jak dlouho máš lupy?
 • Vyzkoušeli jste již různé prostředky (např. šampon proti lupům)? S jakým úspěchem?
 • Trpíte silným svěděním?

Pak se podívá na kůži vašeho těla. Rozhodující vodítka mohou lékaři poskytnout kožní změny na jiných částech těla. Kožní onemocnění se často projevují jinak na pokožce hlavy než na méně ochlupených částech těla.

Důležité je také rozlišovat suché a mastné lupy. Zejména v případě zanícené pokožky hlavy může test patogenů prokázat, zda došlo k napadení plísní, bakteriální infekci nebo napadení parazity. V případě potřeby může dermatolog také odebrat vzorky krve a/nebo tkáně.

Pokud je konečně jasné, co lupy způsobuje, může lékař navrhnout vhodnou terapii.