De Quervainova tenosynovitida: příznaky, terapie

Stručné shrnutí

  • Příznaky: Bolest pod palcem, zvláště při držení a úchopu; někdy hmatatelné a slyšitelné tření a křupání; zablokování palce
  • Léčba: Konzervativní s imobilizací (někdy v sádře); lokální léky proti bolesti, případně protizánětlivé kortizonové injekce; operace v těžších případech
  • Příčiny a rizikové faktory: Přetížení a nesprávná zátěž kloubu, další faktory jako degenerativní procesy a podezření na souvislost s ženským pohlavním hormonem estrogenem (častěji jsou postiženy ženy)
  • Diagnóza: Na základě příznaků Finkelsteinův test; zřídka rentgen a ultrazvuk
  • Prognóza: Často se hojí s imobilizací a úlevou od bolesti; operace v těžších případech často s dobrou prognózou
  • Prevence: Rozcvička, strečink, přestávky, pestrost, vyvarovat se přetěžování a nesprávného zatěžování, používat technické pomůcky a pracovní techniky nenáročné na klouby a záda.

Co je tendovaginitis de Quervain?

Ve zdravém stavu obě šlachy hladce kloužou šlachovým oddílem, obklopeny mazací kapalinou. Pokud jsou šlachy poraněny v důsledku traumatu nebo jsou nadměrně namáhány opakovaným namáháním, je možné, že šlachový oddíl oteče: šlachy se zúží. Aby toho nebylo málo, první šlachový oddíl je někdy rozdělen, tedy mezi oběma šlachami probíhá malá přepážka, což dále zmenšuje dostupný prostor.

Tendovaginitis de Quervain postihuje ženy mnohem častěji než muže. Proto je někdy stále hovorově nazýván „palec hospodyňky“. Častěji se vyskytuje od 40 let.

Jak se projevuje tendovaginitis de Quervain?

Typickými příznaky, které indikují tendovaginitidu de Quervain, jsou bolesti v zápěstí pod palcem. Zejména při pevném držení a úchopu se někdy objevuje silná bolest v úrovni vnitřního kloubu zápěstí (styloidní výběžek radia), která vyzařuje do palce. Každý pohyb palce často způsobuje bolest. Například ždímání ručníku je velmi bolestivé. Postižené místo je také oteklé.

Jak se léčí Tendovaginitis de Quervain?

Tendovaginitis de Quervain je zpočátku léčena konzervativně. To platí zejména v raných stádiích, kdy příznaky ještě nejsou tak výrazné. Je zvláště důležité vyhýbat se činnostem, které způsobují bolest, zejména pohybům, které zahrnují ohýbání ruky směrem k palci. Je také možné znehybnit palec v sádře až na 14 dní.

V některých případech se používají dlahy nebo obvazy. Důležité je kloub účinně znehybnit. K boji proti zánětu lze aplikovat lokální protizánětlivé masti.

Pokud se tím příznaky tendovaginitidy de Quervain nezlepší, jsou pacientovi podávány protizánětlivé kortizonové injekce, obvykle spolu s lokálním anestetikem. Doporučuje se však opatrnost, protože injekce mohou poškodit šlachy.

Pokud se bolest opakuje a kortizonová terapie je neúspěšná, lékaři obvykle doporučí operaci. To lze provést ambulantně. Aby chirurg lépe viděl na nervy, šlachy a další struktury, provádí se zákrok v hemostáze. To znamená, že pacient dostane tlakovou manžetu na horní část paže, aby se omezil přívod krve do předloktí.

Nakonec se na zápěstí a předloktí přiloží kompresní obvaz. Zhruba po týdnu je možné, aby se pacient vrátil k lehčím aktivitám. Ruka a zápěstí mohou obvykle nést normální váhu kolem tří týdnů po zákroku.

Příčiny a rizikové faktory

Předpokládá se, že tendovaginitis de Quervain vzniká, když jsou palec a zápěstí na straně palce vystaveny nadměrnému namáhání nebo nesprávnému používání. Delší ohýbání ruky může také sevřít a stlačit šlachy extenzoru palce. Šlachy jsou pak přitlačovány k okraji retinakula (těsný vaz v oblasti zápěstí), což způsobuje jejich podráždění a otoky.

Klasickým příkladem jsou rodiče, kteří nosí své dítě v náručí a podpírají ho rukou. Častými příčinami je také intenzivní hra na klavír, práce na klávesách, pletení a další domácí práce. To je důvod, proč je tento stav hovorově známý jako „palec ženy v domácnosti“.

Studie však ukázaly, že roli hrají i další faktory. Odborníci mají podezření například na degenerativní procesy a souvislost s hormonálními vlivy.

Je také možné, že vyšší dávky antibiotik ze skupiny fluorochinolonů mohou mít vliv na vznik tendonitidy u starších pacientů.

Vyšetření a diagnostika

Kromě lokálního otoku a citlivosti měkkých tkání lze při klinickém vyšetření použít různé testy. Tendovaginitis de Quervain je charakterizována tzv. Finkelsteinovým testem.

Finkelsteinův test

Při tzv. Finkelsteinově testu se pěst sevře kolem palce postižené ruky. Poté se sevřenou pěstí rychle nakloníme zápěstí ke špičce palce. Pokud to způsobí silnou elektrizující bolest (= Finkelsteinův příznak), znamená to tendovaginitis de Quervain.

Zobrazovací postupy

Další diagnostické kroky, jako je rentgenové vyšetření, obecně nejsou nutné. V některých případech je však rentgen užitečný k vyloučení jiných onemocnění, jako je osteoartróza. Jinak lze v nejasných případech šlachy a okolní struktury zřetelně zobrazit ultrazvukovým vyšetřením (sonografií).

Průběh onemocnění a prognóza

Prevence

Tendovaginitis de Quervain je pravděpodobně způsobena nejen nadužíváním nebo nesprávným užíváním, ale i dalšími faktory, které zatím nejsou přesně známy. Onemocnění tedy není možné spolehlivě předcházet.

S aspektem přetěžování a nesprávného zatěžování, které často způsobují celkové problémy se šlachami, klouby nebo páteří, se však dá něco udělat. Má smysl dělat častější přestávky nebo zajistit pestrost pohybových sekvencí a činností, zejména při provádění opakujících se úkolů. Zahřátí a protažení před námahou v práci, sportem nebo hraním hudby pomáhá vyhnout se problémům se šlachami a klouby.

V neposlední řadě je důležité poskytnout úlevu. Toho lze dosáhnout speciálními pracovními technikami, například při zvedání a přepravě břemen, nebo využitím technických pomůcek. Patří mezi ně dynamické kancelářské židle, podnožky nebo opěrky rukou před klávesnicí – nebo nástroje, které zjednodušují pracovní procesy.