Mrtvý zub: Příznaky, léčba

Co je mrtvý zub?

Pokud jsou otvory v zubu příliš hluboké, kaz je příliš výrazný a pacient je příliš laxní v ústní hygieně, ani zubař nic nezachrání: Zub odumře. Přesněji řečeno, dřeň – svazek nervů a cév, který zásobuje zub zevnitř – zaniká. Bez tohoto přísunu nepřežije ani dentin, takže zubní hmota postupně odumírá.

Zub však nemusí hned vypadnout. Ve výjimečných případech může mrtvý zub zůstat i delší dobu bez povšimnutí. Jednak proto, že zubní sklovina zůstává na chvíli stabilní i bez prokrvení, jednak proto, že zub bez nervu nemusí nutně způsobovat nepohodlí.

Jak vypadá mrtvý zub?

Obvykle se pozná podle tmavého zbarvení: zub ztrácí svůj přirozený lesk a stává se hnědavým, šedým nebo černým. Někdy je mrtvý zub také křehký a jen volně sedí v okolní dásni.

Jak moc je mrtvý zub pro tělo škodlivý?

Mrtvý zub může mít zdravotní následky pro celé tělo: Mrtvá dřeň poskytuje ideální živnou půdu pro další bakterie. Ty pocházejí z dutiny ústní a snadno migrují do zubu, pokud se tam již dostal kaz.

Metabolismus proteinu dřeně bakteriemi navíc produkuje toxické látky, hovorově známé jako kadaverózní jed. Pokud mrtvý zub zůstane neléčený, může kadaverózní toxin způsobit příznaky v celém těle, protože se do organismu dostává dřeňovým otvorem v čelisti. Tam mohou látky způsobit trvalé záněty, někdy i trvalé oslabení imunitního systému.

Z těchto důvodů je velmi důležité včasné ošetření mrtvého zubu. Rozkládající se dřeň musí být odstraněna a kořenové kanálky těsně uzavřeny. Pokud to již není možné, jedinou možností je vytržení mrtvého zubu.

Kdy musí vyjít mrtvý zub?

Zubař se snaží pokud možno zachovat mrtvý zub. Ne vždy se to však podaří. Zubař musí mimo jiné extrahovat mrtvý zub (extrakce) v těchto případech:

  • Mrtvý zub je křehký.
  • Je to volné.
  • Je trvale infikován.

Jaké jsou příznaky mrtvého zubu?

Možné příznaky, že zub je mrtvý, jsou:

  • tmavé zbarvení: mrtvý zub může mít různé barvy – od nahnědlé po šedou nebo dokonce černou.
  • odlomení zubní hmoty
  • bolest a otok

Je také běžné si všimnout, že mrtvý zub bolí, když do něj kousnete.

Jak se ošetřuje mrtvý zub?

Mrtvý zub je nutné ošetřit, jinak hrozí chronický zánět a ztráta zubu. Zubař jej pokud možno zakonzervuje a jinak vyjme.

Zachování mrtvého zubu

Někdy zubní lékař provádí ošetření kořenových kanálků (terapie kořenových kanálků), když je zub mrtvý. Při této proceduře vyčistí kořenový kanálek ​​drobnými nástroji a poté jej pevně uzavře výplní. Poté lze mrtvý zub většinou bez problémů korunovat.

A jak dlouho takto ošetřený mrtvý zub vydrží? Na tuto otázku lze jen stěží odpovědět obecně. Roli hrají různé faktory, ale především pravidelná a důkladná péče o chrup.

Pokud je mrtvý zub zabarvený, mohou jej zubní lékaři po ošetření kořenových kanálků zesvětlit zhruba o dva až tři odstíny. Klasické bělení však pro tento účel není vhodné, protože mrtvý zub se zevnitř odbarvuje. K zesvětlení mrtvého zubu se proto používá postup zvaný vnitřní bělení.

Extrakce mrtvého zubu

Pokud se mrtvý zub již odlomil nebo již nelze z jiných důvodů zachránit (viz výše: Kdy musí mrtvý zub ven?), jedinou možností je extrakce. Vzniklou zubní mezeru lze uzavřít různými způsoby, například můstkem, implantátem nebo snímatelnými protézami.

Jaké jsou příčiny mrtvého zubu?

Zub obvykle odumře, protože je dřeň zanícená (pulpitida). K takovému zánětu dochází, když patogeny pronikají hlubokými otvory v zubu k nervům zubu. Nejčastěji k tomu dochází v důsledku zubního kazu. Pulpitida může být extrémně bolestivá, ale někdy může být zcela nenápadná. Pokud se zánět dostal až k nervu zubu, zasáhne celou dřeň a zničí ji.

Pokud prudká bolest zubů po několika dnech náhle ustane, není to známka spontánního zhojení! Místo toho je to signál, že nerv zubu odumřel a akutní pulpitida přešla v chronickou. Proto, když vás bolí zub, jděte včas k zubaři!

Vzácněji je poškozena přímo dužnina. Stává se to například po nehodách, kdy se zub ulomí nebo je vyražený. Takové poškození způsobuje silnou bolest a je obvykle těžké jej vizuálně přehlédnout.

Jak zubař pozná mrtvý zub?

Pro zjištění, zda je zub mrtvý, provádí zubní lékař tzv. test vitality. Obvykle postříká vatový tampon studeným sprejem a poté jej přidrží na zubu. V jednoduchých případech postačí i krátký proud studeného vzduchu z pistole voda-vzduch. Pokud pacient cítí chladový podnět, je test vitality pozitivní, což znamená, že zub je živý.

Pokud je tento test negativní, zubař postižený zub dále prohlédne. V případě zubů s korunkami nebo plombami může být test vitality nespolehlivý a může poskytovat falešně negativní výsledky.

Další indikaci mrtvého zubu poskytuje poklepová zkouška. Při tomto testu zubař poklepe na zub kovovým předmětem. To je u mrtvého zubu bolestivé – nebolí sice zub samotný, ale v tomto případě zanícená čelist v oblasti kořenového hrotu (zánět hrotu kořene).

V případě pochybností se na rentgenu odhalí mrtvý zub. Chronický zánět kořenového hrotu lze rozpoznat podle kruhové změny na kořenovém hrotu.