Zubní kámen: Léčba a příčiny

Stručné shrnutí

  • Ošetření: Odstranění zubního kamene pouze u zubního lékaře, ultrazvukem, scalerem, speciálním dlátem. Nepokoušejte se to udělat sami, protože existuje vysoké riziko zranění.
  • Příčiny: Plak nebyl odstraněn nebo nebyl odstraněn dobře; nedostatek ústní hygieny; predispozice k rychlé tvorbě zubního kamene.
  • Kdy navštívit lékaře? V případě výrazného zbarvení; zánět dásní; špatný dech navzdory dobré zubní hygieně; kontrola minimálně jednou ročně.
  • Prevence: Čistěte si zuby důkladně alespoň dvakrát denně; 1x denně čistit mezizubní prostory (dentální nití nebo mezizubními kartáčky); pravidelně navštěvovat zubaře.

Zubní kámen: Léčba

Zubní kámen odstraňuje pomocí vhodných dentálních nástrojů bez rizika poranění. Používají se například vodou chlazené ultrazvukové přístroje a různé ruční nástroje (jako jsou dláta nebo tzv. scalery).

Zuby jsou po ošetření drsné, protože při otryskání tvrdých usazenin se odstraní i přirozená vrstva hlenu na zubu. Tato ochranná vrstva se však obnoví během jedné až dvou hodin.

Profesionální čištění zubů

Mimochodem, samotné odstranění zubního kamene by se nemělo zaměňovat s profesionálním čištěním zubů. V této doplňkové službě zubní lékař nebo jeho odborný personál vyčistí celý chrup a případně odstraní zubní kámen. Zubař poté zuby vyleští a odstraní případné zabarvení.

Zubní kámen: Příčiny a rizikové faktory

Jako první krok při tvorbě plaku se na povrchu zubu ihned po každém důkladném čištění vytvoří tenká proteinová membrána (pelikula). Na tuto pelikulu postupně ulpívají bakterie ústní flóry, dále zbytky potravy, složky slin, epiteliální buňky a polysacharidy.

Pod plakem probíhá fermentace a metabolické procesy, při kterých vznikají kyseliny. Poškozují zubní sklovinu, takže nakonec může vzniknout kaz. Zubní kámen je navíc často důvodem špatného dechu.

Zubní plak se nakonec v důsledku mineralizace vyvine v zubní kámen: minerály ze slin se ukládají v plaku a činí jej opravdu tvrdým. U citlivých lidí se zubní kámen tvoří z plaku starého jen několik dní.

Proč je zubní kámen škodlivý

Zubní kámen sám o sobě sice není patologický, přesto většinou škodí: kyselý útok na zubní sklovinu pokračuje i pod zubním kamenem. Tvrdá usazenina navíc podporuje zánět dásní (gingivitida).

Co je zubní kámen?

Zubní kámen je zubní plak zpevněný vloženými minerály. Většina dospělých má více či méně zubního kamene. Frekvence se zvyšuje s věkem.

V závislosti na lokalizaci zubaři rozlišují dva typy zubního kamene:

  • Subgingivální zubní kámen (konkrement): V gingiválních kapsách, tmavě hnědé až černé barvy, se tvoří pomalu, ale silně přilne k zubům

Kdy k zubaři?

Obecně choďte k zubaři pravidelně, to znamená alespoň jednou, lépe dvakrát ročně. Zubní kámen odstraňuje pouze on, aby nedošlo ke zranění.

Zubní kámen: vyšetření a diagnostika

Zubní lékař většinou zubní kámen odhalí již při běžné prohlídce. Na jedné straně zubní kámen rozpozná cvičené oko jako vizuální diagnózu. Aby se ujistil, lékař škrábe na podezřelý plak háčkovitou zubní sondou, která se stejně používá. Pokud je nelze snadno odstranit, bývá to zubní kámen.

Zubní kámen: Prevence

  • Čistěte si zuby důkladně alespoň dvakrát denně, buď kvalitním manuálním zubním kartáčkem, nebo elektrickým zubním kartáčkem a fluoridovanou zubní pastou.
  • Jednou denně čistěte mezizubní prostory dentální nití nebo mezizubními kartáčky.

Těmito opatřeními minimalizujete plak a tím snižujete riziko vzniku zubního kamene. Zabráníte také zabarvení a zubnímu kazu.

Často kladené otázky o zubním kameni

Jak vzniká zubní kámen?

Co je zubní kámen?

Zubní kámen je tvrdý zubní plak vyrobený z usazených minerálů. Lékařský termín je calculus dentis. Zubní kámen může být viditelný na zubu nebo skrytý pod dásní.

Co pomáhá proti zubnímu kameni?

Profesionální čištění zubů účinně odstraňuje zubní kámen. Navíc pomáhá pravidelné a důkladné čištění zubů, používání zubní nitě a fluoridové zubní pasty. Nízkosacharidová strava snižuje riziko tvorby zubního kamene.

Jediný způsob, jak zcela odstranit zubní kámen, je nechat si zuby odborně vyčistit zubním lékařem. Vyškolený personál odstraňuje zubní kámen pomocí speciálních nástrojů. Důležité: Po návštěvě zubního lékaře byste si měli správně a pravidelně čistit zuby. Jinak se zubní kámen znovu vytvoří.

Je špatné mít zubní kámen?

Co se stane, když se zubní kámen neodstraní?

Pokud se zubní kámen neodstraní, hrozí zubní kaz, zánět dásní a paradentóza. Důvod: bakterie se snadněji usazují na hrubém zubním kameni než na čistých a hladkých zubech. Mohou přímo poškodit zub a zanítit okolní tkáň. Zubní kámen také způsobuje zápach z úst a zabarvuje zuby.

Jak rychle se tvoří zubní kámen?

Jak často byste měli odstraňovat zubní kámen?

Navštivte svého zubního lékaře alespoň jednou ročně a nechte si odstranit zubní kámen. Máte-li sklon k zubnímu kameni, nebo máte-li nemocné dásně, je nutné častější odstraňování. Nejlepší je požádat svého zubního lékaře o osobní doporučení.