Zubní péče – co se děje u zubaře

Co se děje při zubní prohlídce

Mnoho lidí se bojí návštěvy zubaře. Kontrola je však neškodná. Je to důležité proto, aby bylo možné včas zasáhnout proti kazu, zánětu dásní nebo i zánětu parodontu. Takové problémy lze odhalit a léčit v rané fázi pravidelnými kontrolami. To je pak obvykle méně časově náročné, nákladné a stresující, než kdyby problémy již postoupily. Náklady na prohlídku u zubního lékaře jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

Při stomatologické prohlídce proto lékař prohlédne chrup, dásně, dutinu ústní a čelist na patologické změny. Součástí vyšetření je:

  • Prohlídka dutiny ústní
  • Rentgenová diagnostika
  • Návod na účinnou ústní hygienu

V případě potřeby provede zubní lékař v rámci prohlídky následující ošetření:

  • Odstranění tvrdého plaku (tartaru)
  • Léčba zubního kazu
  • @ Zubní výplně

I děti by měly být již v raném věku zvyklé na pravidelné návštěvy zubaře. Od šesti let by si měli nechat dvakrát ročně prohlédnout ústa a zuby.

Dospělí by si měli nechat zkontrolovat zuby alespoň jednou ročně – i když nemají žádné akutní potíže. Náklady na kontrolu dvakrát ročně ale i v dospělosti hradí zákonné zdravotní pojišťovny.

Bonusová brožurka zubaře

Od dvanácti let se kontroly zaznamenávají do bonusové knížky – a to může později ušetřit. Kdo se zúčastní všech zubních prohlídek a nechá si orazítkovat bonusovou knížku, dostane od své zdravotní pojišťovny další dotaci v případě, že bude zubní náhrada v pozdějším termínu.

Pět let musí být doloženo v sešitku bez mezer, pak se dotace od pojišťoven zvyšuje o 20 procent. Pokud v bonusové knížce doložíte kontroly za období deseti let, dotace se zvyšuje na 30 procent.