Zubní výplně: Který materiál je správný?

Co jsou zubní výplně?

Zubní výplně se používají k opravě lézí a defektů na zubech – tělo to nedokáže samo. Výplně mají chránit zuby před dalším poškozením a obnovit funkci žvýkání.

Jaký materiál zubní lékař k výplňové terapii použije, závisí především na stavu zubu, velikosti defektu a žvýkací zátěži daného zubu. Plastové výplně jako amalgám nebo plast plní jiné účely než např. keramická výplň. Poslední jmenovaná je stejně jako zlaté výplně inlayová výplň (inlaye, onlaye).

Amalgámová náplň

Zubní vady jsou velmi často vyplněny amalgámem. Jedná se o slitinu obsahující rtuť, která je velmi odolná a odolná. Na amalgámové výplně se však často pohlíží kriticky kvůli toxické rtuti, kterou obsahují.

Vše, co potřebujete vědět o výhodách a nevýhodách tohoto typu zubních plomb, se dočtete v článku Amalgámová plomba.

Plastová výplň

Plastové výplně mají podobnou barvu jako zuby. Jsou proto zvláště vhodné pro defekty na předních zubech, ale i na bočních zubech.

Více o plastu jako materiálu zubní výplně se dozvíte v článku Plastová výplň.

Inlay

Více o výhodách a nevýhodách těchto výplní se dočtete v článku Inlay.

Kdy se vyrábí náplně?

Pokud je zub postižen kazem, je nutné jej zcela odstranit a vzniklý otvor uzavřít zubní plombou. Bakterie zubního kazu totiž mohou proniknout až ke špičce kořene – části zubu nejdále uvnitř – a odtud se rozšířit do kostí a měkkých tkání obličeje. V nejhorším případě bakterie migrují krví do celého těla a mohou infikovat další orgány. Kazy by proto měly být vždy ošetřeny.

Náklady na výplně jsou zpravidla hrazeny ze zdravotního pojištění. Pokud se však používají speciální materiály, aby zub vypadal co nejpřirozeněji, možná si budete muset plomby zaplatit sami.

Dočasné výplně

Zubní lékař označuje dočasnou výplň jako dočasné uzavření defektu zubu, které je nezbytné pro ošetření kořenového kanálku nebo inlay. Skloionomerní cement se často používá pro přední a zadní zuby. Jedná se o minerální cement, který byl speciálně vyvinut pro stomatologii.

Co se dělá během výplňové terapie?

Před samotnou výplňovou terapií se vás lékař zeptá na vaše příznaky a případné předchozí nemoci. Také vás bude informovat o léčbě a možných rizicích.

Ten pak postižený zub znecitliví, aby následné odstranění kazu vrtačkami, pilníky nebo lasery bylo méně bolestivé. V některých případech bude muset vytvořit další dutinu v zubu, aby držela výplň. Dutina se vysuší a vydezinfikuje a poté se vyplní. To má poskytnout dodatečnou ochranu hluboké dřeně. Nyní se do kavity postupně vkládá výplňový materiál (např. amalgám), dokud není defekt utěsněn. Jakýkoli přebytečný materiál je odstraněn, aby se dosáhlo přirozeného žvýkacího účinku. Nakonec je povrch výplně vyleštěn do hladka.

Pokud je defekt zubu velmi rozsáhlý, aplikuje se pro výplňovou terapii tzv. matrix – plastový nebo kovový pásek, který se nasadí kolem daného zubu. Slouží k tvarování zubu a zabraňuje rozšíření výplně mimo zub.

Jaká jsou rizika zubních výplní?

  • Infekce
  • krvácející
  • Poranění svalů, kostí a nervů
  • Poškození okolních zubů
  • Ztráta operovaného zubu
  • Otevření maxilárního sinu
  • Zánět zubního kořene

Ve velmi ojedinělých případech může mít někdo alergickou reakci na materiál použitý na výplň, takže bude muset být vyměněn.

Co musím zvážit po ošetření výplní?

Po zavedení výplní byste během účinku anestetika neměli nic jíst.

Pocit tlaku a mírná bolest v prvních dnech je zcela normální. Mnoho pacientů si stěžuje na bolesti zubů, zejména v noci. Vleže se totiž do hlavy dostává více krve, což způsobuje rozšíření cév – včetně těch v oblasti zubů, takže mohou tlačit na zubní nerv. Chlazení zmírňuje bolest a zabraňuje otokům a modřinám po terapii výplně.

Pokud zaznamenáte rostoucí pulzující bolest několik dní po zavedení plomb, může to být způsobeno zánětem kořene zubu. V takovém případě co nejdříve navštivte svého zubního lékaře.