Zubní náhrada: můstek, korunka nebo zubní implantát?

Co je to zubní protéza?

Zubní protézy se používají k udržení přirozené funkce a estetiky chrupu, když chybí jeden, několik nebo všechny zuby. Protéza by měla zajistit schopnost žvýkat a vydávat zvuky (fonetiku) a vytvářet harmonický vzhled obličeje. Existují různé typy zubních protéz.

Pevné zubní protézy

Mezi pevné zubní protézy patří můstky, korunky a implantáty. Jsou vyrobeny z kovu, keramiky nebo odpovídajících kombinací. Mezitím se používají i plasty.

 • Můstky nahrazují ztracené zuby. Skládají se z můstkových mezičlánků a můstkových kotev, které jsou připevněny k sousedním zubům (kotevním nebo opěrným zubům).
 • Korunky jsou umístěny nad zbytky zubu a dodávají mu stabilitu a tvar. V závislosti na materiálu jsou téměř neviditelné.
 • Implantáty nahrazují zubní kořeny nebo dokonce celé čelistní kosti. Zubní protézu (nástavbu) lze na ně pevně navrtat nebo nacementovat.

Snímatelné zubní protézy

V závislosti na tom, zda snímatelná náhrada doplňuje zuby, které jsou stále přítomné, nebo nahrazuje všechny zuby, se označuje jako částečná náhrada nebo plná náhrada.

Plná náhrada (kompletní náhrada) nahrazuje všechny zuby horní nebo dolní čelisti. Skládá se také z plastové základny s ukotvenými umělými zuby a může obsahovat kovové prvky pro vyztužení. Zubní náhrada přilne ke sliznici podtlakem a adhezními a kohezními silami. Lepicí krémy slouží jako náhrada slin.

Kombinovaná zubní protéza (kombinovaná zubní protéza)

Kombinovaná náhrada je obvykle spojení mezi snímatelnou částečnou náhradou a fixními korunkami, ke kterým je částečná náhrada připevněna (dlahování). Zubní náhrada se dlahuje pomocí tyčí (spojení mezi dvěma korunkovými zuby), nástavců (kotevní prvek na korunce) nebo teleskopů. Dalekohledy se skládají z primární korunky, která je připevněna k pahýlu zubu, a sekundární korunky, která je zabudována do odnímatelné části. Primární korunka a sekundární korunka mohou být zasunuty do sebe.

Kdy vyrábíte zubní protézu?

Částečné náhrady a kombinované náhrady obvykle nahrazují několik zubů a používají se místo můstků, pokud již nelze ukotvit. Pokud v jedné čelisti chybí všechny zuby, používají se plné zubní protézy.

Co děláte se zubními protézami?

Obecně platí, že u každé protézy se protéza nejprve očistí od dutin a starých výplní.

Koruna

Pomocí standardizovaných barevných kroužků určí zubní lékař barvu zubu. Zub se připravuje odstraněním skloviny a jejím obroušením. Na základě otisků zhotoví zubní laboratoř korunku individuálně. Při druhém sezení se korunka nasadí na zub a seřídí se. Protéza se kontroluje, zda je v kontaktu s čelistí a ostatními zuby, zda přesně sedí na protilehlé čelisti a zda esteticky a barevně odpovídá zbytku zubů.

Bridge

I zde musí zubní lékař nejprve určit barvu zubu a přirozené zuby předem ošetřit. Na základě otisků zubů je v zubní laboratoři vyroben individuální můstek, který se skládá z jednoho odlitku. V dalších sezeních zubní lékař vloží protézu a zkontroluje její přesnost usazení.

implantát

Snímatelné zubní protézy

Aby se zubní protézy co nejvíce podobaly skutečným zubním protézám, je barva zubů a přesné rozměry čelistí určeny odběrem otisků. Výroba částečných a úplných zubních protéz je velmi složitá. Pro částečnou náhradu je přesně padnoucí kovová konstrukce včetně spon a kompenzačních prvků osazena zuby z plastu nebo keramiky. Plná zubní náhrada je obvykle vyrobena pouze z plastu a nemá žádné spony, takže musí být zaručena přesnost nasazení i v různých polohách čelisti.

Jako krátkodobé protézy jsou vhodné tzv. provizorní protézy s prefabrikovaným plastovým základem. Dokážou například překlenout dobu mezi hojením po operaci a trvalou zubní protézou.

Kontraindikace pro korunky nebo můstky

Existují některé případy, kdy korunka nebo můstek nebudou namontovány:

 • jestli se defekty na zubu ještě dají ošetřit amalgámem nebo plastovými výplněmi
 • u pacientů do 18 let, kdy čelist stále roste. V těchto případech se nasazují provizorní korunky k překlenutí doby, než bude možné provést trvalou náhradu.
 • pokud pacient nedostatečně pečuje o svůj chrup

Jaká jsou rizika zubní náhrady?

Jako u každého zubního ošetření se mohou objevit následující komplikace:

 • Ztráta zubů v důsledku obrábění nebo tlaku ze zubní protézy
 • Bolest a přecitlivělost
 • Zánět dásní
 • Zranění v ústech

Na samotné zubní protézy se vztahují následující rizika:

 • Alergie
 • Recese dásní @
 • Zubní kaz
 • uvolnění zubní protézy
 • Poškození samotné zubní protézy

Snímatelné zubní protézy mohou poškodit zuby, dásně a čelistní kost kvůli jejich velké kontaktní ploše a tlaku, který vyvíjejí.

Co musím vzít v úvahu, když mám zubní protézu?

Další informace: Zubní protézy: Náklady

Pokud byste chtěli vědět, jak se tvoří náklady na zubní protézy a jaké částky můžete očekávat, přečtěte si článek Zubní náhrady: Náklady.