Detekce a léčba vši

Veš dětská: stručný přehled

  • Vzhled: do 3 milimetrů velký, plochý, barva průsvitná-bělavá, šedá nebo nahnědlá; vajíčka (hnidy) jsou do 0.8 milimetru velká, oválná, zpočátku průsvitná, později bílá.
  • Přenos: většinou přímo z člověka na člověka v těsném tělesném kontaktu; vzácněji nepřímo prostřednictvím předmětů, jako jsou kartáče na vlasy nebo čepice; ŽÁDNÝ přenos přes domácí mazlíčky!
  • Preferované lokalizace: na hlavě v oblasti spánku, za ušima, na zadní straně krku a na zadní straně hlavy.
  • Léčba: Nejlepší kombinovaná terapie mokrého vyčesávání (hřebenem na vši a případně lupou) a aplikací insekticidů.

Jak rozpoznat vši

Vajíčka jsou oválná, asi 0.8 milimetru dlouhá a chráněná chitinovou skořápkou (hnidou). Zpočátku jsou hnidy průsvitné, později (když se larva vylíhne) bílé. Lepí se na vlasy v blízkosti pokožky hlavy.

Často se na vši objeví náhodou, například když pár parazitů vypadne z vlasů při česání. Proto diagnózu stanoví velmi zřídka lékař, ale většinou rodiče nebo příležitostně vychovatelé/učitelé.

Často již existuje podezření, že někdo má vši – ať už kvůli příznakům, nebo proto, že jsou v nejbližším okolí již známé případy napadení vši. Potom lze hlavu systematicky hledat zvířatům. K tomu jsou vhodné pomůcky jako lupa a hřeben na vši.

Potom byste měli hřebenem na vši pečlivě pročesat všechny vlasy tak, aby se jeho hroty při každém tahu dotýkaly pokožky hlavy. Vši a jejich vajíčka (hnidy), které přilnou k vlasům blízko pokožky hlavy, uvíznou mezi velmi těsně umístěnými hroty (rozteč: 0.2 až 0.3 mm). Díky tomu je lze snadněji vyčesat a identifikovat. K tomu je nejlepší hřeben po každém tahu otřít o kus kuchyňského nebo toaletního papíru a poté jej umýt.

Lupa je zvláště dobrá pro detekci mladých vší, které jsou stále ve stádiu nymfy. Jsou snadno přehlédnutelné pouhým okem. Lupa navíc pomáhá odlišit vši a jejich vajíčka (hnidy) od lupů.

Vši dětská: léčba

Mokré vyčesávání

Tato metoda odvšivování je složitá a vyžaduje hodně trpělivosti od ošetřované osoby i od „psovodce“. To je často obtížné, zvláště u dětí. Samotné vyčesání vši navíc často zcela neodstraní. Proto je lepší mechanickou terapii kombinovat s lokálně aplikovatelnými prostředky proti vši.

Prostředky proti vši

  • Žádný z prostředků proti vši nefunguje stoprocentně. Každý musí být proto aplikován několikrát.
  • Látky mohou dočasně podráždit kůži a způsobit svědění.
  • Látky ve formě spreje by mohly být vdechnuty a pak by mohly způsobit alergické reakce. Nejsou tedy vhodné pro děti s onemocněním dýchacích cest jako je astma (zde je třeba upřednostňovat roztoky nebo gely proti vši).

Insekticidy

Insekticidy proti vši musí být aplikovány několikrát (obvykle po sedmi až deseti dnech), aby přinesly úspěch. Přesná aplikace závisí na produktu. Před zahájením léčby si přečtěte návod k použití a dodržujte jej, zejména s ohledem na dobu působení a dobu aplikace prostředků. V opačném případě se může stát, že některé vši nebo larvy a vajíčka přežijí.

silikonový olej

Insekticidy se používají proti vši po desetiletí, a to i v jiných evropských zemích. Veš dětská si díky tomu vyvinula rezistenci (odolnost) vůči některým insekticidům. Proto se nyní používají prostředky se silikonovým olejem (dimeticon), které jsou bez insekticidu a nezpůsobují tedy problémy s odolností.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat také výstražným štítkům: Látky obsahující silikon jsou vysoce hořlavé. Po aplikaci by se proto dítě nemělo nacházet v blízkosti otevřeného ohně a také by nemělo používat fén!

Dimethicone je považován za netoxický a nevstřebává se do těla kůží.

Rostlinné oleje

Doporučeno: Vyčesávání hřebenem a insekticid!

Odborníci doporučují kombinovat vyčesávání s aplikací insekticidu proti vši. To údajně ukazuje nejlepší úspěšnost léčby vši. Předpokladem k tomu je správné použití insekticidu podle návodu k použití a hřebenu na vši. Pokud si nejste jisti, je nejlepší se poradit v lékárně nebo u svého lékaře.

Doporučuje se následující léčebný režim:

Den

Opatření

Den 1

Den 5

Mokré vlasy vyčesejte, abyste odstranili brzy vylíhlé larvy.

Den 8, 9 nebo 10

Ošetřete srst znovu insekticidem, abyste zabili pozdě vylíhlé larvy.

Den 13

Kontrolní vyšetření mokrým vyčesáváním.

Den 17

Možná závěrečná kontrola mokrým vyčesáním.

Výzkum: plazmový hřeben na vši

Domácí prostředky proti vši

Ti, kteří se obávají potenciálních vedlejších účinků insekticidů nebo silikonového oleje, se rádi obracejí na alternativní léčbu vši. Domácí prostředky, jako jsou esenciální oleje (například tea tree nebo levandulový olej) a ocet, údajně dokážou účinně bojovat proti parazitům.

U octa je účinnost proti vši také neprokázaná. V každém případě se doporučuje nechat ocet po nanesení na vlasy půl hodiny působit a poté vymýt.

Mezi další domácí prostředky proti vši patří alkohol, aloe vera a louh sodný. Ani zde nebyla prokázána účinnost. Totéž platí pro návštěvy sauny, které se někdy doporučují proti vši.

Potřebuje se léčit i zbytek rodiny?

Pokud má dítě vši, měli by být všichni členové rodiny vyšetřeni na parazity, nejlépe vlhkým česáním. Pouze ti, kteří jsou také infikováni, by měli být také léčeni.

Vši dětská: příčiny a rizikové faktory

Téměř vždy k tomu dochází přímým přenosem vši z člověka na člověka, například když děti dají hlavy k sobě při hře. Paraziti pak migrují z vlasů na vlasy – nemohou skákat.

Mimochodem, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, domácí zvířata nejsou přenašeči vši!

Kde vši raději sedí?

Veš hlavová zvláště ráda skotačí na spáncích, za ušima, na zadní straně krku a na zadní straně hlavy. Zde je kůže velmi tenká a má optimální teplotu pro malé pijavice.

Občas se vši vši také nazývají vlasové, i když je tento termín zavádějící a přísně vzato nesprávný, protože v konečném důsledku jsou všechny lidské vši „vši vlasové“ (včetně například krabů).

Jak se vši krmí a rozmnožují?

Stále dostupná potrava umožňuje vši, aby se pracně rozmnožovala: Samice mohou během svého přibližně čtyřtýdenního života vyprodukovat 90 až 140 vajíček. Asi 17 až 22 dní po oplodnění kladou vajíčka: speciálním sekretem je přichytí na vlasy v blízkosti pokožky hlavy. Toto „lepidlo“ je nerozpustné ve vodě, takže vajíčka se při běžném mytí vlasů neslepují.

Proč vši většinou napadají děti?

Napadení vši jsou nejčastější u dětí ve věku od tří do dvanácti let. Důvodem je, že mají při každodenní hře a dovádění těsnější fyzický kontakt než dospělí. Díky tomu mohou vši velmi snadno změnit hostitele. Dospělí se nakazí jen zřídka, a když se tak stane, je to obvykle s jejich dětmi, které si domů přinesou vši ze školy nebo jiného komunitního prostředí.

Vši dětská: příznaky

Časté škrábání na hlavě může zanechat škrábance, které mohou dokonce krvácet. Toto poškození kůže se může snadno zanítit, což může vést k vyrážce podobné ekzému („ekzém vši“). Bakterie navíc mohou snadno kolonizovat poškozenou pokožku hlavy. Tato bakteriální superinfekce může způsobit otoky lymfatických uzlin na hlavě a krku.

Kvůli svědění spí postižení lidé často velmi neklidně.

Veš dětská: povinné hlášení

Abychom byli spravedliví, rodiče by také měli o napadení vši informovat každého, s kým má dítě blízký kontakt. Mohou to být například spoluhráči (nebo jejich rodiče) nebo členové sportovního klubu dítěte.

Veš dětská: Prognóza

Veš dětská je otravná, ale neškodná. V našich zeměpisných šířkách nemohou přenášet žádné nemoci. Pokud je léčba prováděna správně a důsledně, vši se rychle zbaví.

Zabraňte vši

Je obtížné zabránit vši, protože se tak snadno šíří. Pokud je však známo, že se v bezprostředním okolí (rodina, komunitní zařízení, sportovní klub, spoluhráči atd.) vyskytuje zamoření, je třeba se pokud možno vyhnout fyzickému kontaktu s dotyčnou osobou a nesdílet čepice, šály, hřebeny, kartáče. , atd.

„Preventivní“ léčba vši všech členů rodiny, když je někdo infikován, se obecně nedoporučuje.