Diabetes mellitus: příznaky, důsledky, příčiny

Stručné shrnutí

 • Typy diabetu: Diabetes typu 1, diabetes typu 2, diabetes typu 3, těhotenská cukrovka
 • Příznaky: Silná žízeň, časté močení, svědění, suchá kůže, celková slabost, únava, zvýšený výskyt infekcí v důsledku oslabeného imunitního systému, bolesti v důsledku sekundárních onemocnění ledvin a kardiovaskulárního systému, neurologické deficity, jako jsou poruchy čití nebo zhoršení zrakových funkcí
 • Příčiny a rizikové faktory: Genetické faktory, nepříznivý životní styl (obezita, málo pohybu, kouření apod.), jiná metabolická onemocnění, látky jako alkohol nebo drogy a léky
 • Vyšetření a diagnostika: měření glykémie a HbA1c, orální glukózový toleranční test (oGTT), test na autoprotilátky (u diabetu 1. typu)
 • Léčba: změna stravy, pravidelná fyzická aktivita, tablety na snížení krevního cukru (perorální antidiabetika), inzulinoterapie
 • Prevence: Zdravý životní styl s pestrou a kalorickou stravou, dostatek pohybu, redukce nadváhy, léčba již existujících nemocí, střídmá konzumace alkoholu, odvykání kouření

Co je to diabetes mellitus?

Diabetes mellitus neboli cukrovka je chronické onemocnění, při kterém je narušen zejména metabolismus cukrů. V důsledku toho mají postižení trvale vysokou hladinu krevního cukru (chronická hyperglykémie), která má trvalý škodlivý vliv na různé orgány.

Lékaři hovoří o zvýšené nebo vysoké hladině krevního cukru, když je hladina krevního cukru nalačno mezi 100 a 125 miligramy glukózy na decilitr krevního séra (mg/dl). Hodnoty 126 mg/dl nebo vyšší ukazují na diabetes mellitus. Pro srovnání: u zdravých lidí se tato hodnota pohybuje kolem 80 mg/dl.

Jaké typy cukrovky existují?

V závislosti na příčině a době nástupu onemocnění lze klasifikovat různé typy diabetu:

Diabetes mellitus 1. typu

Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá určité buňky slinivky břišní. Tyto tzv. beta buňky normálně produkují inzulín, který je důležitý pro metabolismus cukrů. Výsledný nedostatek inzulínu nakonec vede k diabetes mellitus.

Tato forma cukrovky postihuje především mladé lidi a děti ve věku od deseti do 16 let, ale někdy se rozvine i u starších lidí.

Více informací o této formě cukrovky najdete v článku Diabetes 1. typu.

Diabetes mellitus 2. typu

Diabetes 2. typu postihuje většinu diabetiků a především starší lidi, a proto lékaři toto onemocnění označovali jako „diabetes v dospělosti“. Stále více mladších lidí však nyní trpí také cukrovkou 2. typu.

Více o nejčastější formě cukrovky se dočtete v článku Cukrovka 2. typu.

Diabetes mellitus 3. typu

Diabetes 3. typu zahrnuje všechny formy cukrovky, které se vyskytují méně často a jsou způsobeny jinými nemocemi, infekcemi nebo konzumací škodlivých látek, jako je alkohol nebo drogy.

Více o této skupině vzácných forem cukrovky se dočtete v článku Diabetes 3. typu.

Gestační diabetes

Pokud se diabetes mellitus rozvine během těhotenství, lékaři označují tuto formu cukrovky jako těhotenskou cukrovku (neboli cukrovku 4. typu). Ve většině případů po narození dítěte vymizí, ale u některých žen přetrvává a podle toho se léčí.

Vše, co potřebujete vědět o těhotenské cukrovce, se dočtete v článku Těhotenská cukrovka.

Cukrovka u dětí

Většina diabetických dětí má diabetes 1. typu. Stále více dětí však nyní trpí také cukrovkou 2. typu. „Moderní“ životní styl vedl k tomu, že stále více dětí a dospívajících má hlavní rizikové faktory onemocnění: Těmi jsou obezita, nedostatek pohybu a nezdravá strava.

Více o příčinách, příznacích a léčbě dětské cukrovky se dočtete v článku Diabetes u dětí.

Příznaky a důsledky diabetes mellitus

Abnormálně vysoká hladina cukru v krvi u diabetes mellitus spouští širokou škálu příznaků. To platí jak pro dvě hlavní formy diabetu (diabetes 1. a 2. typu), tak pro vzácnější formy.

Zvýšená nutkání močit

Pokud je hladina cukru v krvi trvale vysoká, ledviny vylučují více cukru (glukózy) močí (glukosurie). Jelikož cukr fyzikálně váže vodu, postižení také vylučují velké množství moči (polyurie) – musí velmi často chodit na toaletu. Mnoho diabetiků trápí nepříjemné nutkání močit, zejména v noci. Moč je obvykle čirá a má jen slabě žlutou barvu.

Polyurie je typickým znakem diabetes mellitus, ale může mít i jiné příčiny. Ke zvýšenému močení dochází například při různých onemocněních ledvin a v těhotenství.

Cukr v moči diabetiků jí dodává lehce nasládlou chuť. Odtud pochází odborný termín diabetes mellitus: znamená „medově sladký tok“. Doby, kdy lékaři ochutnávali moč svých pacientů za účelem stanovení diagnózy, jsou však dávno pryč. Ke stanovení obsahu cukru dnes používají rychlé testy na cukrovku s indikačními tyčinkami.

Silná žízeň

Slabost, únava a problémy s koncentrací

Špatná výkonnost je také častým příznakem cukrovky. Je to proto, že diabetici mají v krvi hodně energeticky bohaté glukózy. Ten se však do buněk nedostane a není jim tedy k dispozici pro výrobu energie. To má za následek nedostatek energie v buňkách. V důsledku toho se pacienti často cítí slabí a jsou fyzicky méně výkonní.

Většina glukózy, kterou tělo během dne potřebuje, je určena pro mozek. Nedostatek glukózy proto zhoršuje funkci mozku. Spouští například špatnou koncentraci, bolesti hlavy a únavu a může vést i k těžké ztrátě vědomí a kómatu.

Poruchy vidění

Svědění (pruritus) a suchá kůže

Cukrovka někdy vyvolává svědění a u mnoha pacientů způsobuje velmi suchou kůži. Jedním z důvodů je vysoká ztráta tekutin v důsledku zvýšeného močení. Odborníci se domnívají, že existují i ​​jiné mechanismy, které mohou být zodpovědné za zvýšené svědění u diabetiků. Jedním z příkladů jsou stresové hormony, jako je adrenalin a kortizol, kterých nadledvinky uvolňují více do krve, když je hladina cukru v krvi příliš vysoká nebo příliš nízká.

Diskutují se také změny na stěnách cév, které mohou přispívat k rozvoji svědění.

Oslabený imunitní systém

Známky následků cukrovky

Neodhalený diabetes mellitus, hladina cukru v krvi, která není dobře kontrolována nebo je často příliš vysoká, má následky. Poškozují například cévy a nervy, což vede k někdy vážným poruchám různých orgánových systémů a tělesných funkcí. Diabetes se často stává patrným pouze prostřednictvím těchto doprovodných příznaků. Mezi známky počínajícího nebo pokročilého diabetes mellitus patří kupř

Poškození nervů (polyneuropatie)

Vysoká hladina cukru v krvi časem poškozuje periferní nervový systém. Postiženy jsou jak motorické (ovládající svaly), tak senzitivní (pocitové) a vegetativní (ovládající orgány) nervové dráhy. Diabetici mají proto často zhoršené vnímání bolesti. Jako bolest nevnímají například poranění kůže nebo infarkt. Často také trpí svalová koordinace při pohybech.

Poškození krevních cév (angiopatie)

Vysoká hladina cukru v krvi obvykle nejprve spustí změny ve vrstvě vnitřní stěny malých a nejmenších krevních cév (kapilár) (mikroangiopatie). Časem jsou postiženy i střední a velké cévy (makroangiopatie). Cévní poškození má za následek poruchy krevního oběhu nebo dokonce úplnou okluzi. To má důsledky pro různé orgány. Zde jsou nejdůležitější příklady:

 • Srdce: Nedostatečná zásoba srdečního svalu může vést k srdečnímu selhání, ischemické chorobě srdeční (ICHS) nebo srdečnímu infarktu.
 • Mozek: Poruchy krevního oběhu v mozku způsobují chronické neurologické deficity – v nejhorším případě mrtvici.
 • Oči: Cévní poškození sítnice oka (diabetická retinopatie) způsobuje příznaky, jako jsou „záblesky světla“, rozmazané vidění, zhoršené barevné vidění a nakonec ztráta zraku nebo dokonce slepota.
 • Kůže: Cévní poškození kůže ji činí náchylnější ke kolonizaci choroboplodnými zárodky (kožní infekce) a zajišťuje špatný krevní oběh a hojení ran, což lze poznat mimo jiné podle nahnědlých skvrn na nohou. Špatně se hojící chronické rány a vředy v oblasti bérců/chodidel lékaři označují jako diabetická noha.

Diabetes a deprese

Přibližně čtvrtina všech pacientů s cukrovkou trpí depresivní náladou nebo depresí. Spouštěčem bývá cukrovka samotná i případné pozdní následky, které postižené psychicky zatěžují.

Naopak lidé s depresí mají zvýšené riziko vzniku cukrovky 2. typu. Deprese zjevně mění hormonální systém a metabolismus pacienta prostřednictvím různých signálních drah tak, že je zvýhodněn diabetes.

Diabetes a impotence

Co způsobuje diabetes mellitus?

Všechny formy diabetes mellitus jsou způsobeny poruchou regulace krevního cukru. Abyste tomu porozuměli, je vhodné znát základy regulace krevního cukru:

Po jídle tělo absorbuje složky potravy, jako je cukr (glukóza) do krve přes tenké střevo, což způsobí zvýšení hladiny cukru v krvi. To stimuluje určité buňky ve slinivce břišní – takzvané „buňky Langerhansových beta ostrůvků“ (zkráceně beta buňky) – k uvolňování inzulínu. Tento hormon zajišťuje transport glukózy z krve do buněk těla, kde slouží jako dodavatel energie pro metabolismus. Inzulin tedy snižuje hladinu cukru v krvi.

U cukrovky je tato regulace krevního cukru narušena (alespoň) v jednom důležitém bodě. V závislosti na tom, kde je porucha přítomna, lékaři rozlišují různé typy diabetu:

Diabetes mellitus 1. typu

Diabetes 1. typu je tedy autoimunitní onemocnění. Zatím se přesně neví, proč k němu dochází. Odborníci předpokládají genetickou predispozici a různé rizikové faktory (např. infekce), které podporují vznik tohoto diabetu.

Zničení beta buněk vede k absolutnímu nedostatku inzulínu. Lidé s diabetem 1. typu si po celý život píchají inzulin, aby to kompenzovali.

Více o vývoji, léčbě a prognóze této formy diabetu se dočtete v článku Diabetes 1. typu.

Diabetes mellitus 2. typu

U diabetu 2. typu leží výchozí bod narušené regulace krevního cukru v tělesných buňkách: Zpočátku slinivka obvykle stále produkuje dostatek inzulínu. Tělesné buňky se k němu však stávají stále necitlivější. Tato inzulinová rezistence spouští relativní nedostatek inzulinu: Ve skutečnosti by bylo inzulinu dost, ale není dostatečně účinný.

U některých diabetiků 2. typu však slinivka také přímo produkuje příliš málo inzulínu.

Více o nejčastější formě cukrovky se dočtete v článku Cukrovka 2. typu.

Diabetes mellitus 3. typu

Existují některé vzácné formy diabetu, které jsou shrnuty pod pojmem diabetes 3. typu. Mají jiné příčiny než diabetes 1. a 2. typu.

Jedním z příkladů je MODY (maturity onset diabetes of the young), také známý jako diabetes typu 3a. Zahrnuje různé formy cukrovky, které se vyskytují u dětí a dospívajících (do 25. roku věku). Jsou způsobeny určitými genetickými defekty v beta buňkách slinivky břišní.

Diabetes typu 3b je na druhé straně způsoben genetickými defekty, které zhoršují účinek inzulínu. Pokud jsou příčinou cukrovky určité chemikálie nebo léky, lékaři je označují jako typ 3e.

Více o této skupině vzácných forem cukrovky se dočtete v článku Diabetes 3. typu.

Některé ženy se během těhotenství stávají dočasně diabetik. Zdá se, že na rozvoji gestačního diabetu se podílejí různé faktory:

Během těhotenství ženské tělo vylučuje více hormonů, a to antagonistů inzulinu, jako je kortizol, estrogen, progesteron nebo prolaktin. Postižené ženy mají navíc zjevně chronicky sníženou citlivost na inzulín: tělesné buňky méně reagují na inzulín. To se v průběhu těhotenství zvyšuje.

Více o cukrovce v těhotenství se dočtete v článku Těhotenská cukrovka.

Jak lze diabetes mellitus zjistit?

Mnoho lidí si proto klade otázku: „Jak poznám cukrovku? Na jaké příznaky bych si měl dávat pozor, pokud mám cukrovku? Pokud odpovíte „ano“ na jednu nebo více z následujících otázek, promluvte si o tom se svým lékařem:

 • Máte bez neobvyklé fyzické námahy často žízeň a pijete podstatně více než obvykle?
 • Potřebujete často a ve velkém množství močit i v noci?
 • Cítíte se často fyzicky slabí a unavení?
 • Máte v rodinné anamnéze cukrovku?

Konzultace s lékařem a fyzikální vyšetření

Lékař si s vámi nejprve podrobně promluví, aby zjistil vaši anamnézu (anamnézu). Například se vás podrobně zeptá na vaše příznaky. Měli byste mu také říct o všech stížnostech, o kterých máte podezření, že mají jinou příčinu (jako je stres jako důvod problémů s koncentrací).

Po konzultaci následuje fyzikální vyšetření. Zde se lékař podívá na to, jak dobře cítíte jemné doteky na rukou a nohou. Pokud je pocit malý nebo žádný, může to znamenat poškození nervů související s diabetem (diabetická polyneuropatie).

Měření krevního cukru (diabetes testy)

Měření hladiny glukózy v krvi je pochopitelně nejinformativnějším testem na diabetes. Zvláštní roli zde hrají následující testy:

 • Glykémie nalačno: měření glykémie po nejméně osmi hodinách bez jídla
 • HbA1c: Takzvaný „dlouhodobý krevní cukr“, také důležitý pro průběh onemocnění
 • Orální glukózový toleranční test (oGTT): „test cukrové zátěže“, při kterém pacient vypije definovaný roztok cukru; lékař pak v určitých intervalech měří hladinu cukru v krvi

Testy krve a moči k diagnostice diabetu obvykle provádí lékař. Některé autotesty jsou komerčně dostupné, které může každý laik provést nezávisle doma. Neposkytují však spolehlivou lékařskou diagnózu – pokud jsou výsledky testů abnormální, jděte k lékaři na podrobnější vyšetření.

Podrobné informace k tématu diabetologické testy najdete v textu Diabetes test.

Hodnoty diabetu

Diabetes je přítomen, pokud jsou výsledky glykémie nalačno, HbA1c nebo orálního glukózového tolerančního testu příliš vysoké. Co ale znamená „příliš vysoko“? Které prahové hodnoty znamenají přechod od „zdravé“ k „zhoršené glukózové toleranci“ a dále k „diabetu“?

Různé hodnoty diabetu nehrají rozhodující roli pouze v diagnostice diabetu. Také jsou následně pravidelně sledováni: Jedině tak lze posoudit progresi onemocnění a účinnost léčby diabetu. Některá kontrolní měření mohou provádět sami pacienti (např. měření glukózy v krvi).

Více o limitních hodnotách a hodnocení glykémie, HbA1c a oGTT se dočtete v článku Hodnoty diabetu.

Test na protilátky na diabetes 1. typu

Detekce protilátek proti beta buňkám (protilátky buněk ostrůvků) nebo proti inzulínu (protilátky proti inzulínu) je nápomocná při diagnostice autoimunitního onemocnění diabetu 1. typu. Tyto autoprotilátky lze detekovat v krvi mnoha postižených dlouho předtím, než se objeví první příznaky.

Další vyšetření

Další vyšetření slouží k odhalení případných následků diabetu v raném stadiu. Lékař například zkontroluje, zda je váš hmat na rukou a nohou normální. Zvýšená hladina krevního cukru totiž mimo jiné poškozuje nervové dráhy. Postupem času to způsobuje senzorické poruchy.

Cévní poškození někdy postihuje i sítnici očí. Lékař tedy zkontroluje, zda se váš zrak nezhoršil. Při podezření na to oční lékař provede speciální oční vyšetření.

Léčba diabetes mellitus

Za druhé, léčba cukrovky často vyžaduje další léky na cukrovku (antidiabetika). K dispozici jsou perorální přípravky (tablety na snížení krevního cukru) a inzulín, které je nutné aplikovat injekčně. Jaká antidiabetika se v jednotlivých případech použijí, závisí na typu diabetu a závažnosti onemocnění.

Níže naleznete další informace o různých opatřeních k léčbě cukrovky:

Vzdělávání o diabetu

Pokud je cukrovka diagnostikována, lékaři doporučují pacientům, aby se zúčastnili edukace diabetu. Tam se dozví vše důležité o své nemoci, možných příznacích a následcích i možnostech léčby. Diabetici se během tréninku také dozví, jak může dojít k náhlým komplikacím (např. hypoglykémii) a co v takových případech dělat.

Diabetický deník

Takový diabetologický deník je zvláště vhodný pro diabetiky 1. typu s tzv. „křehkým diabetem“. Toto je zastaralý termín pro diabetes 1. typu, při kterém hladina cukru v krvi velmi kolísá (křehký = nestabilní). Takové metabolické nerovnováhy někdy vedou k četným hospitalizacím.

Diabetická dieta

Pestrá a vyvážená strava je důležitá pro každého, ale zejména pro pacienty s cukrovkou. Je důležité vyhnout se masivním skokům cukru v krvi po jídle a náhlé hypoglykémii. To je důvod, proč postižení obvykle dostávají individuální výživové poradenství ihned po zjištění diabetu. Tam se učí, jak správně a zdravě jíst.

Pokud pacienti důsledně dodržují jednotlivá dietní doporučení, významně přispívají ke snížení hladiny krevního cukru a její udržení pod kontrolou. Proto je součástí každé léčby diabetu přizpůsobená strava.

Jednotky chleba

Sacharidy hrají zvláštní roli ve správné výživě pacientů s cukrovkou. Jsou zodpovědné především za vzestup hladiny cukru v krvi po jídle. Pro pacienty, kteří si aplikují inzulín, je proto zvláště důležité správně odhadnout množství sacharidů v plánovaném jídle. Jedině tak lze zvolit správnou dávku inzulinu.

Takzvané „chlebové jednotky“ (BE) se používají ke snadnějšímu posouzení obsahu sacharidů v potravině. Jeden BE odpovídá dvanácti gramům sacharidů. Například krajíc celozrnného chleba (60 gramů) má dvě chlebové jednotky. Sklenice mrkvové šťávy poskytuje jedno BE.

Více o výpočtu chlebových jednotek a BE tabulce s různými potravinami se dozvíte v článku Chlebové jednotky.

Cukrovka a sport

Diabetici těží z fyzické aktivity několika způsoby:

 • Práce svalů přímo zvyšuje citlivost buněk těla na inzulín. Tím se zlepšuje vstřebávání cukru z krve do buněk. Pokud pravidelně cvičíte, máte ideálně možnost snížit dávku léků na snížení hladiny cukru v krvi (tablety nebo inzulín) (pouze po konzultaci s lékařem!).
 • Fyzická aktivita zlepšuje pohodu a kvalitu života. To je zvláště důležité pro lidi s chronickými nemocemi, jako je cukrovka. Chronické onemocnění je psychicky velmi stresující a často přispívá k depresi.

Lékaři proto diabetikům radí, aby měli v každodenním životě dostatek pohybu a cvičili pravidelně – samozřejmě s ohledem na jejich věk, fyzickou zdatnost a celkový zdravotní stav. Požádejte svého lékaře nebo sportovního terapeuta o radu, který a jak velký sport je pro vás nejlepší a na co byste si měli dát při cvičení pozor.

Orální léky na diabetes

Základem každé léčby diabetu 2. typu je změna životního stylu. K tomu patří především změna jídelníčku a také pravidelný pohyb a sport. Někdy tato opatření stačí ke snížení hladiny cukru v krvi diabetiků 2. typu na zdravější úroveň. Pokud ne, lékař předepíše další perorální antidiabetika. V některých případech se používají i léky, které se aplikují injekčně pod kůži.

Existují různé třídy léků na cukrovku ve formě tablet. Liší se mechanismem účinku, který používají ke snížení zvýšené hladiny cukru v krvi. Lékaři nejčastěji předepisují metformin a tzv. sulfonylmočoviny (např. glibenklamid).

Lékaři u diabetu 1. typu běžně perorální antidiabetika nepoužívají – zde nedosahují dostatečného úspěchu. Jsou užitečné pouze pro pacienty s nadváhou se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění.

Nejsou schváleny ani pro léčbu těhotenské cukrovky, protože u většiny účinných látek nelze vyloučit škodlivé účinky na dítě. Pouze ve velmi vzácných výjimečných případech a když je to naprosto nezbytné, používají lékaři metformin u těhotných žen ke snížení silně zvýšených hladin krevního cukru (jako „off-label use“).

Více informací o tom, která perorální antidiabetika se užívají, najdete v článku Diabetes typu 2.

Inzulinová terapie

Konvenční inzulínová terapie

Při klasické inzulinoterapii se inzulin podává podle pevně stanoveného schématu, obvykle ráno a večer. Konvenční inzulínová terapie je proto snadno použitelná.

Pacienta však omezuje: velké odchylky od obvyklého jídelníčku nejsou možné a rozsáhlá fyzická aktivita někdy vede k problémům. Konvenční inzulinoterapie je tedy vhodná především pro pacienty, kteří mohou dodržovat dosti rigidní denní a dietní plán a pro něž by byla implementace intenzifikované inzulinoterapie příliš náročná.

Intenzivní inzulínová terapie (ICT diabetes)

Intenzivní inzulínová terapie se snaží co nejpřesněji napodobit fyziologickou sekreci inzulínu. Podávání inzulinu je proto obtížnější než u klasické inzulinoterapie. Provádí se podle základního principu bolusu:

Intenzivní inzulinoterapie vyžaduje dobrý trénink a velmi dobrou spolupráci pacienta (compliance). V opačném případě hrozí nebezpečná cukrová hypoglykémie v důsledku nesprávného výpočtu dávky inzulínu.

Výhodou konceptu základního bolusu je, že při správném použití umožňuje velmi dobrou kontrolu glykémie. Pacienti mohou také jíst, co chtějí, a cvičit, jak chtějí.

Inzulínová pumpa („diabetes pumpa“)

Lékaři označují léčbu diabetu pomocí inzulínové pumpy jako „kontinuální subkutánní inzulínovou infuzní terapii“ (CSII). Malý přístroj se skládá z pumpy se zásobníkem inzulínu, který má diabetik stále u sebe (např. na pase). Pumpa je přes tenkou hadičku napojena na malou jehlu, která trvale zůstává v podkožní tukové tkáni (obvykle na břiše).

Inzulínová pumpa ušetří diabetikům 1. typu manipulaci s inzulínovými stříkačkami a umožňuje flexibilní plánování jídla a spontánní sportovní aktivity. To je výhodné zejména pro mladé pacienty. Kromě toho lze tímto způsobem upravit hladinu glukózy v krvi stabilněji než injekcemi inzulínu. Mnoho pacientů uvádí, že kvalita jejich života se výrazně zlepšila díky „cukrovkové pumpě“.

Inzulínová pumpa se nastavuje a seřizuje ve specializované diabetologické ambulanci nebo ordinaci. Pacienti absolvují komplexní školení, jak pumpu používat, protože chyby v dávkování se mohou rychle stát život ohrožujícími. Pokud se například porouchá inzulínová pumpa nebo ji pacient musí ze zdravotních důvodů na delší dobu sundat, je nutný okamžitý přechod na inzulínové stříkačky.

Kontinuální monitorování glukózy (CGM)

Je však důležité, aby si pacienti alespoň v určitých situacích, například po zátěži nebo před plánovanou aplikací inzulinu, stále měřili glykémii sami. Je to proto, že mezi tkáňovou glukózou (zaznamenávanou CGM) a glykemií v krvi je přirozený rozdíl: především tkáňová glukóza zaostává za glykemií – asi o pět až 15 minut, možná i o něco déle. Pokud hladina cukru v krvi klesne například po fyzické námaze, měření tkáně často ukazuje ještě normální hodnoty.

Inzulíny

Lékaři používají při léčbě diabetes mellitus různé inzulíny. Většina z nich je uměle vyrobený lidský inzulín. Kromě lidského inzulínu jsou k dispozici také prasečí inzulín a analogy inzulínu. Analogy inzulínu jsou také uměle vyrobené aktivní složky. Jejich struktura se však mírně liší od struktury lidského inzulínu, a tedy od lidského inzulínu.

Více o různých inzulinových přípravcích a jejich použití se dočtete v článku Inzulin.

Aby byla terapie jednodušší, odborníci v současné době zkoumají náplasti, které se aplikují na kůži, měří hladinu glukózy v potu a dodávají buď léky na cukrovku, nebo inzulín. Stále jsou však ve fázi experimentu.

„DMP – Diabetes“ (Program léčby nemocí)

Diabetes mellitus je jedním z nejčastějších chronických onemocnění v západních průmyslových zemích. To je důvod, proč jsou takzvané programy pro zvládání onemocnění stále důležitější. Vznikly v USA.

Jedná se o koncept organizovaný zdravotními pojišťovnami, aby ošetřujícím lékařům usnadnil nabídku standardizovaného, ​​úzce propojeného programu terapie a péče o chronicky nemocné pacienty. V případě diabetu to zahrnuje informační brožury, poradenská sezení a školení na téma diabetes.

Diabetes mellitus je chronické onemocnění, které nelze vyléčit. Pomocí terapie však lze zpomalit progresi onemocnění a kontrolovat a zmírňovat příznaky.

Průběh onemocnění a prognóza se u jednotlivých typů diabetu velmi liší. Pacienti mají pozitivní vliv na průběh onemocnění u všech forem diabetu svědomitým plněním léčebných doporučení (adherence léčby = compliance). Předchází se tak komplikacím a výrazně se snižuje riziko komplikací souvisejících s cukrovkou.

Pro diabetiky jsou důležité pravidelné kontroly u lékaře. Tímto způsobem lze například včas rozpoznat a léčit známky sekundárních onemocnění diabetu.

Úplné vyléčení cukrovky je možné pouze u těhotenské cukrovky: tělo ženy se po výjimečném hormonálním stavu těhotenství obvykle vrátí do normálního stavu a cukrovka vymizí.

U diabetes mellitus závisí očekávaná délka života na tom, zda lze dlouhodobě dobře kontrolovat hladinu glukózy v krvi a jak důsledně pacient dodržuje léčbu. Velký vliv mají i možná doprovodná a sekundární onemocnění jako vysoký krevní tlak, zvýšená hladina krevních lipidů nebo slabost ledvin. Pokud se s nimi zachází odborně, má to pozitivní vliv na délku života.

Komplikace diabetes mellitus

Přechody mezi normální hladinou cukru v krvi, hypoglykémií a hyperglykémií jsou plynulé.

Špatně kontrolovaná hladina cukru v krvi dlouhodobě spouští u většiny diabetiků sekundární onemocnění. Například vysoká hladina cukru v krvi poškozuje cévy (diabetická angiopatie), což má za následek poruchy krevního oběhu. To způsobuje například „intermitentní klaudikaci“ (PAOD), onemocnění ledvin (diabetická nefropatie), onemocnění očí (diabetická retinopatie), srdeční infarkt nebo mrtvici. Nervy jsou také často poškozeny u diabetiků (diabetická polyneuropatie). To má za následek například syndrom diabetické nohy.

Přečtěte si více o komplikacích diabetu a sekundárních onemocněních níže.

Nízká hladina cukru v krvi (hypoglykemie)

Vynechání jídla nebo rozsáhlé cvičení může také vyvolat hypoglykémii, pokud není léčba odpovídajícím způsobem upravena.

Pacienti s nízkou hladinou cukru v krvi se mimo jiné potí, třesou a pociťují bušení srdce. Těžká hypoglykémie je život ohrožující, protože může vést k selhání více orgánů. Pokud na to máte podezření, okamžitě zavolejte sanitku.

Hyperosmolární hyperglykemický syndrom (HHS)

Toto těžké metabolické vykolejení se vyskytuje především u starších diabetiků 2. typu. Při nesprávném užívání inzulínu nebo perorálních antidiabetik může v některých případech dojít k nedostatku inzulínu. HHS se pak vyvíjí pomalu po dobu několika dnů až týdnů:

Vynechání jídla nebo rozsáhlé cvičení může také vyvolat hypoglykémii, pokud není léčba odpovídajícím způsobem upravena.

Pacienti s nízkou hladinou cukru v krvi se mimo jiné potí, třesou a pociťují bušení srdce. Těžká hypoglykémie je život ohrožující, protože může vést k selhání více orgánů. Pokud na to máte podezření, okamžitě zavolejte sanitku.

Hyperosmolární hyperglykemický syndrom (HHS)

Toto těžké metabolické vykolejení se vyskytuje především u starších diabetiků 2. typu. Při nesprávném užívání inzulínu nebo perorálních antidiabetik může v některých případech dojít k nedostatku inzulínu. HHS se pak vyvíjí pomalu po dobu několika dnů až týdnů:

Tato tzv. glukoneogeneze však dále prohlubuje hyperglykémii. Při štěpení tuků vznikají také kyselé metabolické produkty (ketolátky). Tělo však využívá pouze některé z nich. Zbytek zůstává v krvi jako kyseliny a „překyseluje“ ji – což vede k acidóze.

To je obvykle vyvoláno fyzickými stresovými situacemi, jako je infekce: tělo pak potřebuje více inzulínu, než je obvyklé. Pokud není inzulinová terapie odpovídajícím způsobem upravena, existuje riziko metabolického vykolejení. Totéž se stane například v případě, že pacienti zapomenou injekce inzulinu, dávkují inzulin příliš nízko nebo pokud dojde k poruše inzulinové pumpy.

Diabetická ketoacidóza je lékařská pohotovost! Postižení jsou okamžitě převezeni do nemocnice a ošetřeni na jednotce intenzivní péče.

Více o příznacích, příčinách a léčbě této metabolické nerovnováhy si můžete přečíst v našem článku Diabetická ketoacidóza.

Diabetická retinopatie

Špatně kontrolovaná hladina cukru v krvi často poškozuje malé krevní cévy sítnice v očích. To vede k rozvoji onemocnění sítnice, které lékaři označují jako diabetická retinopatie.

Postižení pacienti pociťují poruchy vidění a jejich zrak se zhoršuje. V extrémních případech hrozí oslepnutí. V průmyslových zemích je diabetická retinopatie hlavní příčinou slepoty ve středním věku a třetí nejčastější ve všech věkových skupinách.

Pokud onemocnění sítnice ještě není příliš pokročilé, může někdy pomoci laserová terapie zastavit progresi nebo ji zpomalit.

Diabetická nefropatie

Stejně jako diabetická retinopatie je onemocnění ledvin související s cukrovkou způsobeno poškozením malých krevních cév (mikroangiopatie) v důsledku špatně kontrolované hladiny cukru v krvi. Ledviny jsou pak omezeny ve své funkci, to znamená, že již dostatečně nefiltrují krev (detoxikace) a neregulují správně vodní bilanci.

Možné důsledky diabetické nefropatie jsou vysoký krevní tlak související s ledvinami, zadržování vody ve tkáni (edém), lipometabolické poruchy a anémie a také chronické selhání ledvin.

Diabetická polyneuropatie

Diabetes s trvale špatně kontrolovaným krevním cukrem často vede k poškození nervů a dysfunkci. Tato tzv. diabetická polyneuropatie se nejprve projevuje na chodidlech a bércích – vzniká diabetická noha.

Diabetická noha

Syndrom diabetické nohy se vyvíjí na podkladě poškození nervů a cév souvisejícím s cukrovkou:

Nervové poruchy vyvolávají abnormální pocity (jako je „mravenčení“) a senzorické poruchy v chodidle a bérci. To druhé znamená, že pacienti vnímají teplo, tlak a bolest (např. z příliš těsné obuvi) jen v menší míře. Dále dochází k poruchám krevního oběhu (v důsledku poškození cév).

To vše dohromady vede ke špatnému hojení ran. V důsledku toho vznikají chronické rány, které se často také infikují. Objevuje se také gangréna, při níž tkáň odumírá. V nejhorším případě je nutná amputace.

Více o těchto komplikacích diabetu na noze si můžete přečíst v článku Diabetická noha.

Osvědčení o invaliditě

Život s diabetes mellitus

Diabetes mellitus ovlivňuje celý život postižených. Začíná to drobnostmi, jako je konzumace alkoholu na rodinných oslavách, a zasahuje až k životním záležitostem, jako je plánování rodiny a touha mít děti.

Cestování je pro mnoho diabetiků také důležitou otázkou: Co musím jako diabetik vzít v úvahu při cestování letadlem? Jaké léky a lékařské náčiní si musím vzít s sebou? Jak by měly být skladovány? A co očkování?

Odpovědi na tyto a další otázky o každodenním životě s diabetes mellitus si můžete přečíst v článku Život s cukrovkou.

Dá se cukrovce předejít?

Diabetes mellitus lze v určitých případech předcházet, zejména cukrovce 2. typu nebo těhotenská cukrovka. Zásadní vliv na dosažení zdravého metabolického stavu má například zdravá strava a dostatek pohybu. Tím se snižuje riziko trvalé hyperglykémie, která vede dlouhodobě k cukrovce.

Pokud máte nadváhu, lékaři ji doporučují shodit, abyste dosáhli lepší kondice a minimalizovali riziko cukrovky.

Vzhledem k tomu, že diabetes 1. typu má především genetické příčiny, nelze tomuto onemocnění předcházet.