Diagnóza | Zánět vaječníků

Diagnóza

Diagnóza zánětu vaječníky je rozdělena do několika kroků. Zpravidla se nejprve provádí podrobná konzultace mezi lékařem a pacientem (anamnéza). Během tohoto rozhovoru se příznaky a příčinný vztah mezi bolest by mělo být vysvětleno.

Kvalita a přesná lokalizace symptomů postižených žen může také poskytnout počáteční indikaci základního klinického obrazu. Obvykle následuje a vyšetření. Během tohoto orientačního vyšetření se břišní dutina vyšetří na možný tlak bolest.

Pokud existují nějaké abnormality a oprávněné podezření na zánět vejcovody, specifický gynekologické vyšetření je třeba dodržovat. Během tohoto kroku v diagnostice zánětu vaječníkylze provádět externí i interní vyšetření ženských pohlavních orgánů. Vložením prst do pochvy a současně vyvíjet tlak na břišní stěnu, tlak bolest z vaječníky lze konkrétně zkoumat.

Kromě toho by mělo být provedeno digitálně-rektální vyšetření, aby se vyloučila prasknutí vejcovodu v důsledku mimoděložní těhotenství. Vzhledem k tomu, že nejnižší část děloha leží přímo před konečník, může být hmatáno přes konečník. V přítomnosti prasklé vejcovody lze cítit jasné vytvrzení.

V případě zánětu vaječníků může digitální rektální vyšetření vyvolat tzv. „Posunující se bolest“ v podbřišku. Kromě toho lze během gynekologické vyšetření. Za tímto účelem ošetřující gynekolog pohladí čípek se speciálními vatovými tampony.

Získané vzorky lze poté vyšetřit na různé bakteriální patogeny typické pro vyvolání zánětu vaječníků. Kromě toho a krev během diagnostického postupu by měl být odebrán vzorek, po kterém by mělo následovat laboratorní chemické vyšetření. Zjevný výsledek pro přítomnost zánětu vejcovody by znamenalo zvýšení parametrů zánětu (leukocyty a C-reaktivní protein).

Tyto parametry lze také použít k odhadu rozsahu stávajícího zánětu. Je však třeba poznamenat, že zvýšení zánětlivých parametrů neprokazuje přítomnost zánět vaječníků. Zvýšení bílé krev buňky a C-reaktivní protein (zkráceně CRP) mohou mít také jinou příčinu. Pokud jsou nálezy nejasné, měla by se zvážit další diagnostika.

Zejména výkon ultrazvuk vyšetření k vizualizaci vaječníků se osvědčilo v diagnostice adnexitida. V přítomnosti zánětlivých procesů ultrazvuk by obvykle odhalily nahromadění tekutiny a hnis. V případě pochybností může být navíc nutné laparoskopické vyšetření vaječníků. Při této vyšetřovací metodě je malá kamera vedena chirurgickým řezem přes břišní stěnu k vaječníkům.