Diagnóza | Roztržená kapsle u špičky

Diagnóza

Diagnóza je často stanovena pouze klinicky. To znamená, že dotazování na příčinu úrazu a příznaky, jakož i vyšetření jsou dostatečné pro stanovení diagnózy prasknutí tobolky, V případě, že bolest je neobvykle závažná, doba hojení je obzvláště dlouhá nebo nestability lze nalézt v vyšetřenílze provést další diagnostiku ke stanovení souběžných poranění.

S pomocí Rentgen lze identifikovat a určit obraz, zejména postižení kostí. K bližšímu prozkoumání rozsahu roztržení tobolky lze také použít MRI. Vyšetření MRI se v každodenní klinické praxi používá jen zřídka prasknutí tobolky.

Vzhledem k tomu, že vyšetření MRI obvykle nevede ke změně léčby, i když je diagnóza potvrzena, obvykle se neprovádí. Vyšetření MRI je navíc velmi nákladné a ve srovnání s Rentgen vyšetření, složitý postup. V zásadě však lze slzičku tobolky v prstu velmi dobře vizualizovat při zobrazování magnetickou rezonancí. Zejména měkká tkáň může být detekována s vysokým rozlišením, včetně vazů, svalů a kloubních výpotků. Kromě toho MRI nezahrnuje žádnou radiační expozici, jako je tomu u rentgenových paprsků nebo CT vyšetření.

Zacházení

Nejdůležitější léčebné kroky musí být provedeny bezprostředně po poranění. Léčba poranění tohoto typu je založena na tzv. „PECH schématu“. Počáteční písmena obsahují slova „pauza“, „led,„ komprese “a„ elevace “.

Tato okamžitá opatření mohou především zastavit akutní modřiny a tím snížit otoky, bolest a omezení pohybu, čímž se výrazně zkrátí doba hojení. Tato 4 léčebná opatření by měla být provedena během prvních 48 hodin. Poté adekvátní bolest měla by být provedena terapie a ochrana a také imobilizace prstu na noze.

Obzvláště výrazné modřiny lze za určitých okolností propíchnout a ulevit jim. Chirurgie je zřídka nutná, často pouze v případě, že je kromě slzy tobolky zlomena i kost. Teprve po určité době, kdy otok a bolest ustoupily, by měl být obnoven mírný pohyb v kloubu, aby se funkce obnovila pomalu a opatrně.

Pokud zlomenina prstu na noze je vyloučeno, léčba by se měla zaměřit na imobilizaci prstu na noze. K tomu se doporučuje tzv. „Buddy taping“. Zde se sousední prst používá jako dlaha pro zraněný prst a přilepí se k němu.

S tuhým páskový obvaz kolem obou prstů může být prst s roztrženou tobolkou znehybněn a chráněn. Je důležité, aby se páska pravidelně a po sprchování měnila. Je také třeba dbát na to, aby pokožka pod páskový obvaz je zdravé a že si prst navíc ulehčí vhodná obuv.

K tomu se hodí pohodlná, ale také ochranná a stabilní uzavřená obuv. K znehybnění zraněného prstu na noze lze také použít dlahu. To může být užitečné zejména pro palec nohy, který je obtížné úplně znehybnit pomocí bot a pásek.

Dlaha pro ostatní prsty často není nutná. Obvaz nebo páska mohou obvykle poskytnout přiměřenou imobilizaci a ochranu. Jako alternativu k dlaze nebo pásku lze použít obvaz, který chrání slzu tobolky v prstu a znehybňuje zraněnou oblast.

Obvaz je elastický a pokrývá celou nohu a patu. Podobně jako dlaha je obvaz zvláště vhodný pro poranění palce na noze, protože vyčnívá výrazně, je obtížné jej lepit na jiné prsty a je vystaven zvýšenému stresu při chůzi. Na rozdíl od dlahy obvaz zabírá méně místa v botě a je pohodlnější na nošení, ale díky elastickému materiálu nemůže dosáhnout úplné imobilizace.

Díky tomu je obvaz nevhodný v akutní fázi a prvních dnech až týdnech po poranění. Může poskytnout další podporu během následujících týdnů uzdravení, ale může také podpořit pomalý nárůst pohybu. Chirurgie na špičce prstu je nutná jen velmi zřídka.

Čistý prasknutí tobolky špička je obvykle ošetřena pouze konzervativně jemným a pomalým pohybem. V některých případech však kost zlomenina mohou být přítomny kromě slzu tobolky. Mírné kostní třísky jsou také léčeny konzervativně, zatímco úplné zlomenina může vyžadovat chirurgický zákrok. Chirurgický zákrok je nezbytný, pokud je při chůzi špatně umístěna špička nebo nestabilita v noze. Také otevřená zlomenina se zraněním až na povrch kůže často vyžaduje chirurgický zákrok. Zlomenina je během operace přivedena zpět do své přirozené polohy a stabilizována šrouby.