Dialýza: Správná výživa

Obecná dietní omezení

Ještě před zahájením dialýzy se pacient se selháním ledvin často potýká s dietními omezeními. V této fázi lékaři často doporučují vysoké množství pití a také nízkoproteinovou dietu. Doporučení pro pacienty na permanentní dialýze jsou často přesně opačná: nyní je potřeba dieta s vysokým obsahem bílkovin a omezený příjem tekutin.

Pro akutně nemocné pacienty, u kterých se dialýza provádí pouze po omezenou dobu, platí trochu jiná doporučení než pro pacienty chronicky nemocné.

Dieta s vysokým obsahem bílkovin

Proti zvýšenému odbourávání bílkovin může působit i dostatečný energetický příjem (2250 až 2625 kcal denně při 75 kg tělesné hmotnosti). Pro akutně nemocné dialyzované pacienty lékaři doporučují energetický příjem podobný jako u pacientů na intenzivní péči (cca 1,500 1,875 až 75 XNUMX kcal denně při XNUMX kg tělesné hmotnosti).

Nízkofosfátová dieta

Slabost ledvin způsobuje zvýšení hladiny fosfátů v krvi. Z dlouhodobého hlediska vede tato hyperfosfatemie ke kostním změnám, poškození cév a hyperfunkci příštítných tělísek. Dialyzovaní pacienti by proto měli konzumovat co nejméně fosfátů. Problém je v tom, že příjem fosfátů úzce souvisí s příjmem bílkovin.

Dialyzovaní pacienti by se měli vyhýbat potravinám, které jsou obzvláště bohaté na fosfáty. Patří sem ořechy, müsli, vnitřnosti, žloutky, luštěniny a celozrnné pečivo. Potraviny, do kterých se přidávají fosfáty kvůli výrobě, jsou také pravděpodobněji zakázány. Příklady zahrnují tavený sýr, vařený sýr, konzervované mléko a některé druhy uzenin. Na obsah fosfátů se můžete při nákupu uzenářských výrobků zeptat v řeznictví.

Nedostatek fosfátů se může rozvinout také u akutně nemocných nebo podvyživených pacientů. V tomto případě je třeba chybějící fosfát nahradit.

Dieta s nízkým obsahem draslíku

Nízkodraslíková dieta není u akutně nemocných pacientů obvykle nutná.

Výběr jídla

Následující potraviny mají obzvláště vysoký obsah draslíku a je třeba se jim během dialyzační léčby vyhnout:

 • Ořechy,
 • Cereálie, ovesné vločky,
 • Sušené ovoce,
 • zeleninové a ovocné šťávy, banány, meruňky,
 • brambory nebo zelenina, které nebyly řádně připraveny,
 • čerstvé nebo sušené houby,
 • Hotové výrobky z brambor (bramborová kaše, bramborové knedlíky, bramborové lupínky).

Dialyzovaní pacienti by se měli výslovně vyhýbat tzv. dietním solím, které často obsahují velmi vysoké množství draslíku.

Příprava jídla

Dieta s nízkým obsahem soli

Dialyzovaní pacienti často potřebují omezit příjem soli. Kuchyňská sůl je chemická sloučenina chlorid sodný (NaCl). Zvýšený fyziologický roztok v krvi vede ke zvýšení krevního tlaku, hromadění přebytečné tekutiny v tkáních a zvýšenému pocitu žízně. Pokud dialyzovaní pacienti následně zvýší množství, které pijí, může dojít k nadměrné hydrataci.

Během dialyzační léčby se také vyhněte vysoce slaným potravinám. Patří sem preclíky, preclíky, nakládané okurky, uzené a solené maso a rybí výrobky (syrová šunka, klobása, ančovičky, solení sledi atd.), polotovary, instantní polévky, vývarové kostky, instantní omáčky a kečup.

Příjem tekutin a pitný režim během dialyzační terapie

Vzhledem k tomu, že pravidelné stanovení objemu moči je těžkopádné, dialyzovaní pacienti by měli sledovat svůj přírůstek hmotnosti každodenním vážením. Denní přírůstek hmotnosti by neměl přesáhnout 0.5 až 1 kilogram. Mezi dvěma dialýzami by pacienti neměli přibrat více než dva až tři kilogramy.

Následující tipy vám pomohou zvládnout pocit žízně při omezeném příjmu tekutin:

 • Vyhýbejte se slaným jídlům! Místo solení okořeníme.
 • Vyhýbejte se sladkým nápojům.
 • Užívejte léky s jídlem (omezte pití).
 • Cucajte malé kostky ledu nebo kousky citronu.
 • Žvýkejte žvýkačku bez cukru nebo cucejte kapky kyseliny.

Dieta pro peritoneální dialýzu (brániční dialýzu)

 • množství pití,
 • konzumace ovoce a zeleniny a
 • příjem potravin obsahujících fosfáty.