Plenková vyrážka: Definice, terapie, prevence

Stručné shrnutí

 • Léčba: masti s antimykotiky, zinkové masti, udržujte pokožku v oblasti plenek čistou a suchou
 • Příčiny a rizikové faktory: Kvasinková infekce kůže Candida albicans (kandidóza), podráždění kůže příliš řídkým pleněním, průjmové onemocnění miminka.
 • Příznaky: červená vyrážka v oblasti plen (hýždě, stehna, genitálie), pustuly, šupinatá kůže, bolest, svědění
 • Průběh a prognóza: Při vhodné léčbě se plenková drozd úplně vyléčí. Existuje možnost, že se kandidóza může opakovat.
 • Prevence: Dostatečně časté plenkování, pečlivá péče o pokožku.

Co je to drozd plenková?

Candida albicans infikuje u kojenců i dospělých i další oblasti těla, například sliznici dutiny ústní, vlhké kožní záhyby jako jsou třísla, anální rýhu nebo podpaží, střeva a jícen a v jednotlivých případech i další vnitřní orgány. To se však vyskytuje mnohem méně často než drozd plenkový.

Afty se nakazí nejen kojenci – i dospělí, kteří nosí plenku z důvodů inkontinence, mají možnost plísně plen. V každém případě je nejdůležitějším léčebným opatřením udržovat oblast plen co nejčistší a suchou.

Jak se plenková drozd léčí?

Pokud je pokožka dítěte velmi zanícená v důsledku drozdu plen, může lékař také krátkodobě předepsat mast s hydrokortizonem. Pokud je v ústech nebo v oblasti střeva také soor, dítě dostane také antimykotikum (obvykle nystatin) ve formě gelu nebo roztoku ke spolknutí.

Co můžete udělat sami pro drozd plenky

 • Přebalujte dítě v co nejkratších intervalech. U sooru je ideální, pokud se k zadečku miminka dostane vzduch, tedy pokud miminko nenosí plenku ve fázích.
 • Používejte zejména savé a prodyšné jednorázové plenky nebo bavlněné plenky. Pro ty druhé je důležité je po každém použití vyvařit.
 • Drozd je nakažlivý – při každém přebalování proto použijte na přebalovací pult čerstvou podložku a poté si důkladně umyjte ruce.
 • Některým dětem jako domácí lék na opruzeniny prospívají mírné a protizánětlivé koupele, například olejové koupele. Napomáhají rehydrataci pokožky a tím podporují kožní bariéru.

Co je příčinou drozdů plen?

Příčinou drozdů plen je Candida albicans, kvasinková houba známá také jako drozd. Tento patogen je rozšířený: houby Candida lze detekovat u většiny zdravých lidí, zejména ve střevech, v ústech a krku, na prstech a na genitáliích. Plísně se zde běžně usazují, aniž by způsobovaly příznaky.

U miminek s plenkovou drozdem (také plísňovou plísní) k tomu dochází jednak proto, že ještě nemají plně vyzrálý imunitní systém. Na druhou stranu je kůže v plenkové oblasti stejně často napadena, což usnadňuje plísňovou infekci. Vlhké teplé prostředí v plence, často obohacené o stolici a moč, pokožku změkčuje a dráždí.

Candida albicans se ke zadečku miminka dostává různými způsoby – ať už zvenčí přes ruce rodičů, přebalovací podložku nebo samotnou plenu. V některých případech se houba předtím nepozorovaně usadí ve střevě dítěte a nakonec se vyvine v drozd plen, když se přemnoží v oblasti bolavého řitního otvoru.

Drozd (kandidóza) se vyskytuje i u dospělých.

Drozd plenkový: příznaky

Charakteristickým znakem plenkové drozdy jsou červené, někdy bíle lemované puchýře a pustuly, z nichž některé splývají a tvoří červené plochy. Kromě toho kůže často tvoří bělavý, šupinatý prstenec kolem okrajů vyrážky. Na rozdíl od kandidózního napadení sliznic se bílé plaky u plenky obvykle nenacházejí.

Vyšetření a diagnostika

Diagnózu afty obvykle stanoví dětský lékař. Ptá se pečovatelů o dítě, jak dlouho zarudnutí existuje a jak to začalo. Chce také vědět, zda kojenec vykazuje jiné abnormality a příznaky, například pokud má problémy s pitím.

Při podezření na soor plenkový lékař prohlédne i jiné části těla miminka (zejména sliznice úst), zda se tam plíseň také neusadila.

Detekce plísní zajišťuje diagnózu afty

Někdy je pro diagnostiku užitečný i vzorek stolice. Pokud lze ve stolici dítěte detekovat zvláště velké množství plísní, je to známkou toho, že silná kolonizace plísní (kandidóza) ve střevě spustila aftu.

Průběh onemocnění a prognóza

Drozd plenková: prevence

Bezpečná prevence u plenkové drozdy není možná. Různá hygienická opatření však mohou alespoň snížit pravděpodobnost, že se vaše dítě nakazí plísní:

 • Přebalujte své dítě často – zvláště pokud má průjem.
 • Ujistěte se, že při každém přebalování důkladně, ale jemně očistěte pokožku v oblasti plen (nepoužívejte drsné mýdlo!).
 • Pozor na dětský pudr – některá miminka na něj reagují podrážděním pokožky.
 • Nechte své dítě co nejčastěji dovádět nebo lézt nahé. Světlo a vzduch na dně zabraňují drozdům plen a dalším infekcím.