Plenková vyrážka: Léčba a prevence

Plenková dermatitida: popis

Bolest zadečku u kojenců, batolat nebo pacientů s inkontinencí se nazývá plenková dermatitida. Tento termín obecně znamená zánět kůže v intimní a hýžďové oblasti.

V některých případech se plenková dermatitida může rozšířit do sousedních oblastí kůže (např. stehna, záda, podbřišek). Lékaři to označují jako rozptýlené léze.

Plenková dermatitida: příznaky

Typické příznaky plenkové dermatitidy jsou:

  • rozsáhlé zarudnutí kůže (erytém), obvykle začínající kolem řitního otvoru a rozšiřující se na vnitřní stranu stehen a břicha
  • tvorba malých kožních uzlů a šupinek
  • otevřené, plačící, bolavé oblasti (často popisované jako „bolestivost“)
  • bolest a svědění v oblasti pánve
  • pocit pálení při močení
  • Pleny voní po čpavku

Napadení plísněmi nebo jinými choroboplodnými zárodky

Kvasinkové plísně se mohou šířit na bolavém zadečku dítěte: Candida albicans, houba, která obvykle žije ve střevech, může snadno kolonizovat poškozenou kůži, což vede k tvorbě afty. V tomto případě již nejsou kožní léze ostře ohraničené, ale jednotlivé noduly i pustuly a pupínky se šíří do okolí (např. na stehnech). Na okraji vyrážky se kůže často olupuje.

V důsledku infekce se někdy mohou na horní části těla, obličeji a hlavě vyvinout kožní léze. Ve studiích bylo například pozorováno spojení bakteriální plenkové dermatitidy a impetigo contagiosa.

Plenková dermatitida: příčiny a rizikové faktory

Dráždivý faktor čpavek

Tento účinek zesiluje amoniak. Tato chemická sloučenina vody a dusíku vzniká při štěpení (enzymem ureázou) močoviny nalezené v moči. Amoniak dráždí pokožku v oblasti plen. Mírně také zvyšuje pH pokožky. Pokožka tak ztrácí ochranný kyselý plášť. To obvykle brání růstu některých choroboplodných zárodků.

Infekce plísněmi nebo bakteriemi

Balicí a ošetřovací prostředky s rizikovým faktorem

Špatná hygiena

Špatná hygiena je hlavním přispěvatelem k bolavým zadečkám dětí. U kojenců, stejně jako u dospělých nosících ochranné kalhotky, kteří nejsou často plenkoví nebo nejsou důkladně umyti či vysušeni, je zvýšené riziko plenkové vyrážky.

Rizikový faktor základních onemocnění

Další infekce kůže patogeny způsobujícími onemocnění je také podporována různými základními chorobami. Patří sem kožní onemocnění jako atopický ekzém, lupénka, seboroický ekzém nebo suchá kůže obecně. Oslabený imunitní systém ale také zvyšuje riziko plenkové dermatitidy.

Plenková dermatitida: diagnostika a vyšetření

Diagnózu plenkové dermatitidy stanoví dětský lékař nebo specialista na kožní onemocnění, dermatolog. Obvykle stačí, aby lékař důkladně prohlédl postižené oblasti kůže. K diagnostice plenkové dermatitidy obvykle stačí klasické příznaky (zarudnutí, pustuly, mokvání, šupiny) a výskyt v typické oblasti kůže (genitálie, hýždě, záda, podbřišek, stehna).

Další vyšetření

Při fyzikálním vyšetření lékař hledá i další známky onemocnění mimo plenkovou oblast. Kvasinka Candida albicans například často postihuje také ústa a střeva. K přesnému určení patogenu lékař odebere výtěr z postižené oblasti kůže. To je zvláště nutné v těžkých případech (dodatečná bakteriální infekce) nebo pokud předepsaná terapie plenkové dermatitidy selhala.

Plenková dermatitida: léčba

Pokud byla jako příčina vyloučena základní onemocnění, spoléháme se na následující opatření k vyléčení bolavého zadečku dítěte. Jsou vhodné i jako prevence plenkové vyrážky!

Pusťte vzduch do bolavého zadečku miminka!

Pravidelně měňte plenky!

Pleny se doporučuje nejen kontrolovat několikrát denně, ale také měnit každé tři až čtyři hodiny (v případě moči a stolice ihned vyměnit). Aby plena příliš nedřela, měla by být nasazena volně. Pod ním se pak může akumulovat méně tepla.

Všechny použité textilie vyperte po použití minimálně na 60 stupňů Celsia (vyvaření).

Oblast pleny řádně vyčistěte a vysušte!

Všechny použité textilie vyperte po použití minimálně na 60 stupňů Celsia (vyvaření).

Oblast pleny řádně vyčistěte a vysušte!

Navštivte svého lékaře!

Pokud si všimnete vyrážky u svého dítěte nebo příbuzného, ​​měli byste se poradit s pediatrem nebo dermatologem. Může vyloučit možná základní onemocnění a poskytnout užitečné tipy na léčbu plenkové vyrážky. Neváhejte se ho zeptat přímo i na speciální možnosti léčby. Při další infekci kůže lékař předepíše i léky.

Používejte pouze masti nebo pasty určené lékařem!

V případě plenkové dermatitidy jsou zvláště vhodné měkké pasty na vodní bázi s obsahem zinku. Na silně mokvající vyrážky lze předem aplikovat sušicí a dezinfekční měkké pasty. V případě vážného poškození kůže mohou být užitečné i kortizonové masti. Ty by však měl používat pouze lékař a pouze krátkodobě.

Shrnutí: doporučení ABCDE

Skupina odborníků z Kalifornie shrnula doporučení pro léčbu plenkové vyrážky pomocí písmen ABCDE v odborném článku:

  • A = vzduch (vzduch) – bezplenkové časy
  • B = bariéra – přirozená kožní bariéra by měla být chráněna nebo udržována vhodnými pastami.
  • C = clean – pečlivé a šetrné čištění je důležitou součástí terapie plenkové dermatitidy.
  • E = vzdělávání – toto by mělo zahrnovat lékaře nebo odborníka (např. porodní asistentku), který může poučit o plenkové dermatitidě a poskytnout užitečné tipy pro léčbu.

Plenková dermatitida: průběh onemocnění a prognóza

Plenková dermatitida se obvykle během krátké doby zahojí bez následků. Je důležité přijmout preventivní opatření, vyhnout se příčinným rizikovým faktorům a pečlivě léčit možné infekce.