Průjem během těhotenství: příčiny a léčba

Průjem v těhotenství – akutní nebo chronický?

V zásadě lékař mluví o průjmu, pokud máte stolici více než třikrát denně. Konzistence se liší mezi měkkým, kašovitým nebo tekutým průjmem.

Těhotenství je období, kdy některé ženy pociťují mírný průjem, který se obvykle střídá se zácpou a plynatostí. Možný je však i akutní těžký průjem v důsledku infekce. Pokud příznaky přetrvávají déle než čtyři týdny, hovoří lékaři o chronickém průjmu.

Možné příčiny průjmu během těhotenství

Průjem nepatří k „typickým“ potížím nastávajících maminek – těhotenské hormony mají tendenci způsobovat zácpu. Mírný průjem je spíše důsledkem změny jídelníčku: mnoho žen se v těhotenství obrací ke zdravějším potravinám, například k těm s velkým množstvím vlákniny. Střevo na to někdy reaguje průjmem. Těhotným ženám většinou stačí jen trocha trpělivosti, než se jejich zažívání přizpůsobí nové situaci. Pro zdravý vývoj vašeho dítěte byste přesto měli i nadále dávat přednost zdravým potravinám.

Jak těhotenství postupuje, rostoucí děloha vyvíjí stále větší tlak na střeva a zhoršuje pohyb střev. To může mít za následek zácpu a průjem.

Jiné příčiny průjmu v těhotenství jsou obvykle stejné jako mimo těhotenství. Průjem tedy může způsobit například potravinová alergie či intolerance, infekce viry, bakteriemi či parazity, otrava jídlem, stres nebo špatná strava a životní styl. Průjem v těhotenství však může způsobit i cestovatelský průjem. Za průjem může také syndrom dráždivého tračníku a chronické zánětlivé onemocnění střev – i když nejste těhotná.

Průjem během těhotenství: kdy byste měli být opatrní?

Silný průjem v těhotenství trvající déle než tři dny může být někdy nebezpečný. Silná ztráta tekutin tělo vysušuje – dochází k jeho dehydrataci. Spolu s tekutinou se ztrácí také životně důležité minerály. To může vést například k nedostatku draslíku (hypokalémii). To může být kritické pro matku a dítě.

Pokud máte v těhotenství dlouhodobý a/nebo silný průjem, je vhodné navštívit lékaře. Totéž platí, pokud se cítíte velmi slabí a vyčerpaní a necítíte žádné zlepšení nebo pokud je průjem spojený s bolestmi, křečemi, oběhovými problémy, horečkou, celkovým pocitem nemoci a/nebo i krví ve stolici.

Jakýkoli průjem v těhotenství může také vést k bakteriální infekci poševního prostředí prostřednictvím stěrové infekce (bakteriální vaginóza). To může vyvolat předčasný porod, prasknutí plodových obalů a předčasný porod, a proto se musí také léčit.

Průjem během těhotenství: co můžete udělat sami

Pro neškodný průjem v těhotenství platí v zásadě stejné obecné rady jako pro průjem mimo těhotenství. Abyste předešli vážné ztrátě tekutin a soli, měli byste dostatečně pít. Vhodné jsou například neperlivé minerálky, čirý vývar a čaj (viz níže). Odpočinek a teplo jsou také užitečné. Měli byste se také snažit vyhnout se podvýživě.

Následující dietní opatření pomáhají při zotavení:

  • Vyvarujte se mléka, kávových zrn a kyselých nápojů, jako jsou ovocné šťávy.
  • Fenyklový čaj má uklidňující a zklidňující účinky.
  • Heřmánkový čaj má uklidňující účinek na sliznice žaludku a střev.
  • Taniny v černém čaji působí proti zácpě.
  • Jezte lehce stravitelná jídla, jako je nudlová polévka, toasty nebo suchary.
  • Vyhněte se vejcím, masu, máslu, tučným jídlům a nadýmavé zelenině (zelí, luštěniny).
  • Mrkev, nastrouhaná syrová jablka a rozmačkané banány působí jako nádivka. Banány také poskytují draslík.

Lék na průjem v těhotenství

Aby se zabránilo zvýšené ztrátě tekutin způsobené průjmem během těhotenství, může vám lékař předepsat roztok pro náhradu elektrolytů. Kromě toho jsou přírodní léky, jako jsou tablety živočišného uhlí, jablečný pektin a kaolin (jíl/porcelánový jíl), považovány za relativně bezpečné při průjmu během těhotenství. Před jejich užíváním byste se však měli nejprve poradit s lékařem.

Účinek farmaceutických léků proti průjmu, tzv. protiprůjmových léků, je založen na imobilizaci svalů trávicího traktu. Během těhotenství je třeba těmto lékům věnovat zvláštní pozornost. Váš lékař musí pečlivě zvážit rizika a přínosy. V těhotenství proto užívejte léky proti průjmu pouze po poradě s lékařem!