Dieta při nedostatečnosti ledvin: Na co si dát pozor?

Jakým potravinám se vyhnout při selhání ledvin?

V případě chronické renální insuficience nejsou některé potraviny nutně zakázány, ale postižení by udělali dobře, kdyby některé živiny nekonzumovali v nadměrném množství.

Například, pokud jde o fosfáty: mezi potraviny bohaté na fosfáty patří ořechy, müsli, vnitřnosti a celozrnné pečivo. Mnoho mléčných výrobků, jako je mléko, jogurt a podmáslí, také obsahuje hodně fosfátů. Příznivější jsou sýry, jako je tvaroh, smetanový sýr, hermelín, sýr Brie, mozzarella, Harzer Roller a Limburger.

Pokud je to možné, vyhněte se potravinám s přidanými fosfáty z důvodu výroby, jako jsou tavený sýr, vařený sýr, konzervované mléko a některé druhy uzenin. Fosfátové přísady na seznamu složek potravin poznáte podle čísel E E 338 až E 341, E 450 a až c, E 540, E 543 a E 544.

Je také vhodné vyhýbat se velkému množství potravin obsahujících draslík. Patří mezi ně ovocné a zeleninové šťávy, sušené ovoce a ořechy, banány, meruňky, avokádo, luštěniny, různá zelenina, klíčky a klíčky, houby a sušené bramborové výrobky, jako jsou brambůrky, bramborové knedlíky nebo bramborová kaše.

Při akutní renální insuficienci není obvykle nutné snižovat příjem fosfátů a draslíku.

Jaká by měla být strava při renální insuficienci?

V závislosti na tom, zda je selhání ledvin akutní nebo chronické, by měli postižení brát různé věci v úvahu, pokud jde o dietu.

Výživa při akutním selhání ledvin: Co je třeba vzít v úvahu?

Akutní renální insuficience může vést ke zvýšenému odbourávání bílkovin a také k poruchám metabolismu tuků. Dávejte si proto pozor na příjem kalorií. Směrnice doporučují 20 až 25 kilokalorií na kilogram tělesné hmotnosti za den pro nedialyzované osoby s příjmem bílkovin 0.8 až 1.2 gramu na kilogram tělesné hmotnosti.

Vypijte přibližně tolik, kolik jste předešlý den vyloučili moč. Pokud je produkce moči příliš nízká, měli by postižení jíst stravu s nízkým obsahem draslíku, sodíku a bílkovin. Pokud je naopak vylučování moči příliš vysoké, doporučuje se strava bohatá na draslík a sodík. Tím se kompenzují ztráty minerálních solí. Ztráta tekutin se dá napravit pitím dostatečného množství tekutin.

Výživa při chronické renální insuficienci: Na co si dát pozor?

Kontrolovaný příjem bílkovin se týká pouze nemocných, kteří ještě nepotřebují dialýzu.

Vysoce kvalitní proteiny

Lidé s chronickým selháním ledvin by mimo jiné měli zajistit, aby bílkoviny, které konzumují, měly vysokou biologickou hodnotu. Jinými slovy, měly by se přednostně skládat ze stavebních bloků bílkovin, které si tělo samo nevyrábí (esenciální aminokyseliny). Mezi ideální proteinové směsi patří brambory a vejce, fazole a vejce, mléko a pšenice, vejce a pšenice a luštěniny a pšenice.

Dieta s malým množstvím fosfátů

Chronická slabost ledvin má negativní vliv mimo jiné na metabolismus kostí – snižuje se stabilita kostí. Aby nedošlo ke zhoršení tohoto účinku, odborníci doporučují nízkofosfátovou ledvinovou dietu, protože příliš mnoho fosfátů také způsobuje křehkost kostí. Doporučené množství fosfátů je 0.8 až jeden gram denně.

Mezi obsahem fosfátů a bílkovin je úzký vztah – potraviny bohaté na bílkoviny obvykle obsahují také hodně fosfátů.

Málo draslíku a sodíku

Vzhledem k tomu, že dobře kontrolovaný krevní tlak má pozitivní vliv na průběh onemocnění, má dieta s nízkým obsahem soli smysl. Antihypertenziva totiž působí lépe při nízkém příjmu kuchyňské soli. Odborníci doporučují příjem soli pět až šest gramů denně. Kuchyňská sůl se nachází především ve zpracovaných potravinách, zejména v chlebu, masitých pokrmech, uzeninách a sýrech.

Množství na pití

Pokud ještě není omezeno vylučování vody nemocnými ledvinami, není obvykle nutné snižovat příjem tekutin. Nicméně, i když mnoho postižených předpokládá opak, hodně pití nezlepší funkci ledvin. V některých případech příliš velký příjem tekutin ve skutečnosti urychluje progresi chronického selhání ledvin. Prodiskutujte se svým lékařem nebo dietologem, kolik tekutin můžete denně konzumovat.

Chronické selhání ledvin: výživa během dialýzy

Na rozdíl od nedialyzačního selhání ledvin se při dialyzační léčbě nedoporučuje nízkoproteinová dieta. Léčba totiž způsobuje úbytek bílkovin a stavebních prvků bílkovin, což pacienti ideálně kompenzují zvýšením příjmu bílkovin. Pacientům se doporučuje zkonzumovat přibližně 1.2 až 1.5 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti každý den.

Proto se doporučuje, aby lidé s renálním selháním, kteří vyžadují dialýzu, sledovali svou hmotnost denně. Pokud přírůstek hmotnosti překročí úroveň doporučenou lékařem, okamžitě se poraďte se svým lékařem.

Kolik by lidé na dialýze měli denně vypít, závisí na tom, kolik moči se vyloučí za 24 hodin. Tolik tekutin, kolik vyloučíte, byste měli do těla také vrátit – plus asi půl litru denně navíc. Myslete však na to, že část potřeby tekutin pokrýváte i jídlem. Nejen polévky, ale téměř všechny potraviny obsahují vodu (například ovoce, zelenina, jogurty, pudinky, ryby, maso).

Tipy pro omezený příjem tekutin

Dodržování omezení tekutin vyžaduje hodně disciplíny. Mezi užitečné tipy pro uhašení žízně patří:

  • Žvýkačka bez cukru
  • Sání kostek ledu
  • Nasajte kousky citronu
  • Vyhýbejte se slaným a velmi sladkým jídlům
  • Vypláchněte ústa