Tipy na stravu pro směnné pracovníky

Pracovníci směny kladou na jejich těla značný požadavek. Aby byli a zůstali efektivní, musí se o sebe zvlášť starat. Má nepravidelný příjem potravy negativní dopad na jejich zdraví?

Když se noc stane dnem

Pracovníci na směny, zejména pracovníci v nočních směnách, podléhají zvláštnímu stresu z hlediska zdraví a výkon. Nepravidelnou pracovní dobu v měnící se denní době lze zaznamenat jako stres tělem a psychikou a z dlouhodobého hlediska mohou být spojeny s četnými stížnostmi: problémy se spánkem, únava, snížený výkon, ztráta chuti k jídlu, onemocnění gastrointestinálního traktu nebo kardiovaskulární systém.

V čase - vnitřní hodiny

Tělesné funkce člověka, stejně jako u většiny zvířat, podléhají dennímu a nočnímu rytmu. Hodiny pro to jsou „vnitřní hodiny“, malé nervové jádro v mozek který řídí naše biorytmy a reaguje na světlo. Připravenost k výkonu je obvykle nejvyšší během dne, i když existují také výkyvy s malými minimy výkonu. V noci se organismus přepne zpět do úsporného režimu a natankuje. Pulzní frekvence a krev pokles tlaku a produkuje se méně zažívacího sekretu; na druhou stranu, játra zvyšuje se například výkon a potřeba tepla.

Noční jídla - problém?

Práce proti biologickému rytmu, tj. Práce na směny, znamená pro tělo, že požadovaný výkon večer a v noci musí být stejně vysoký jako u pracovníků ve dne. Rytmus lidského organismu je řízen z mozek a úzce souvisí se světelnými podněty v očích. Vědci zjistili, že kromě tohoto centrálního kardiostimulátor, existují podobné účinky z různých jiných tělesných tkání (např. v játra) - alespoň u myší.

Pokud je typický rytmus den-noc navrhován tělu podle okolního jasu, jeho středu kardiostimulátor upravuje rytmus - například uspěje v nastavení jiného rytmu, když cestujeme na dlouhé vzdálenosti. Na druhé straně se zdá, že jídlo má malý vliv na mozekvnitřní hodiny; reagují pouze periferní hodiny. To znamená, že tělo může uvolnit trávicí systém enzymynapříklad když se jídlo konzumuje „mimo čas“, aniž by to přímo vyvrhlo synchronizaci denního a nočního rytmu. Uklidňující, protože jinak by noční pracovníci museli nastavovat budík, aby se během dne najedli.