Různé typy stravování: Jím správně?

Ve skutečnosti by to bylo docela jednoduché: jíme, když máme hlad, a přestaneme, když jsme plní. Bohužel tomu tak není vždy. Často nemáme čas se správně najíst, nebo se necítí dobře s naší váhou a chceme zhubnout. Dieta však může skončit poruchami příjmu potravy. A hektické stravování je často spojováno s nezdravým strava. V této souvislosti je zajímavé zjistit, zda je vlastní stravovací chování správné. Otázky jako „Proč jím?“ nebo „Kdy a kolik jím?“ by měl být požádán, aby zjistil vlastní stravovací typ, protože to není vždy jen vrčení žaludek to nám dává důvod k jídlu.

Sociální a kulturní normy určují stravovací chování

Už v dětství určují náš každodenní život stravovací rituály. Připravte si jídlo, ale také pravidla našich rodičů, jako například „Jezte prázdný talíř“ nebo „Pokud jste dobří, dostanete něco sladkého“, vyvolávají v nás pocity, které si spojujeme s jídlem. To může být pozitivní, například při společném obědě jako rodina, ale může také vytvářet nepříznivé stravovací návyky.

Stravovací chování je stále více určováno takovými vnějšími podněty, jak dosáhneme puberty. Hlad, touha a frustrace již nelze jasně rozlišit jako důvody k jídlu, například když jíte z hněvu nebo nudy. Četné studie ukazují, že lidé, kteří jsou nadváha jsou příliš ovlivněny těmito nebo podobnými vnějšími podněty.

Vědomá kontrola může změnit stravovací návyky

Prostřednictvím vědomé kognitivní kontroly mohou dospělí nebo dospívající náhle změnit své stravovací chování a napadnout roky stravovacích návyků. Zde jsou špatná rozhodnutí obzvláště drastická, když se provádějí dietní změny bez ohledu na skutečné fyzické potřeby a signály. Je proto důležité získat správné znalosti před provedením zásadních změn stravovacího chování, například předem navštívit lékaře.

Každý člověk v sobě nese mnoho druhů stravování. Ve většině případů lze určit jeden hlavní typ a jeden nebo dva sekundární typy. Například jedlík závislý na náladě, který má tendenci jíst nadměrně a jehož stravovací chování je silně určeno jeho osobním emočním stavem, se může stát zdrženlivým jedlíkem, pokud dodržuje delší stravovací návyky. Nebo se hektický jedlík od pondělí do pátku může o víkendu proměnit v lahůdkáře.

Cvičení a zdravá strava jsou důležité

Udělejte si čas na jídlo, raději konzumujte potraviny bohaté na vlákninu a vitamínya mít dostatek pohybu. V tomto procesu byste však neměli ztratit potěšení z jídla. Nemusíte vždy jíst salát, když se všichni ostatní oddávají bohatému jídlu s lahodným dezertem, protože malé stravovací hříchy tu a tam jsou naší postavou odpuštěny, pokud jinak dáváme pozor na to, kdy a co jíme.

Udělejte si stravovací test! S tímto malým testem se můžete dozvědět více o svých vlastních stravovacích návycích a zjistit, zda jíte správně! A tady můžete přejít na test stravovacího typu.