Trávení: Jak to funguje!

Jak funguje trávení?

Trávení začíná již při příjmu pevné nebo tekuté potravy do úst a končí vylučováním nestravitelných zbytků potravní dřeně (výkaly, stolice). Průměrná doba trávení je 33 až 43 hodin v závislosti na druhu potravy.

Trávení v ústech

První fáze trávení začíná v ústech. Zde je potrava mechanicky rozdrcena zuby a smíchána se slinami ze tří slinných žláz (ušní, sublingvální a mandibulární). Sliny, kterých se denně vyprodukuje 0.5 až 1.5 litru, již obsahují první trávicí enzymy (například ptyalin), které tráví dužinu potravy.

Jazyk a tváře tvoří malé porce z rozdrcené, natrávené dužiny potravy, které lze snadno spolknout. V jícnu je tato kaše dopravována do žaludku rytmickými stahy svalů stěny.

Trávení v žaludku

Některé buňky v žaludeční sliznici (hlavní buňky) vylučují pepsinogen – neaktivní prekurzor trávicího enzymu pepsin. Aktivuje se kyselým prostředím v žaludku, které způsobuje kyselina chlorovodíková. Ten je uvolňován do nitra žaludku vestibulárními buňkami (parietálními buňkami) žaludeční sliznice. Tyto buňky navíc produkují „vnitřní faktor“ – glykoprotein, který je potřebný v tenkém střevě pro vstřebávání vitaminu B12 (kobalamin) do krve.

Aby agresivní žaludeční kyselina nenatrávila žaludeční stěnu, je pokryta ochrannou vrstvou hlenu. Hlen je produkován tzv. akcesorními buňkami, dalším buněčným typem žaludeční sliznice.

Trávení ve střevě

Trávení tuků

Trávení tuků začíná v ústech enzymem štěpícím tuk lipázou, který je obsažen ve slinách. Pokračuje v žaludku, kde jsou tuky emulgovány motorickou činností stěny žaludku a dále odbourávány lipázou ze žaludeční šťávy.

Hlavní část trávení tuků však probíhá v tenkém střevě: Stěna tenkého střeva uvolňuje hormon cholecystokinin. Stimuluje slinivku a žlučník, aby vylučovaly své sekrety do dvanáctníku. Pankreatická šťáva obsahuje lipázy, které štěpí tuky. Žluč se mimo jiné skládá ze žlučových kyselin, které jsou nezbytné pro trávení tuků.

Trávení sacharidů

Trávení sacharidů také začíná v ústech, a to enzymem amylázou. Ve velkém však probíhá v tenkém střevě (v žaludku nejsou tráveny vůbec žádné sacharidy): V duodenu jsou sacharidy štěpeny pankreatickými enzymy amylázou, glukosidázou a galaktozidázou.

Trávení bílkovin

Trávení bílkovin pokračuje v tenkém střevě. Zodpovědné enzymy pocházejí ze slinivky břišní: trypsin, chymotrypsin, elastáza a karboxypeptidázy A a B. I ony jsou nejprve vylučovány jako prekurzory a aktivovány až ve střevě.

Jak dlouho trvá trávení?

Absorbovaná potrava zůstává v žaludku asi jednu až tři hodiny. V tenkém střevě je průměrná retenční doba sedm až devět hodin a v tlustém střevě 25 až 30 hodin. Někdy však může trvat mnohem déle, než se nestravitelné zbytky vyloučí jako stolice: Doba setrvání v konečníku je 30 až 120 hodin.

Jaké problémy může způsobit trávení?

Trávení může být narušeno z různých příčin. Například žaludeční chřipka (gastroenteritida) vyvolává průjem a zvracení.

Syndrom dráždivého tračníku (colon irritabile) je spojen s křečemi v břiše, plynatostí, průjmem nebo zácpou.

Při celiakii (nesnášenlivost lepku) je narušeno trávení obilovin: tělo nesnese bílkovinu lepek, kterou obsahuje. Dochází k poškození sliznice tenkého střeva, což zhoršuje i vstřebávání dalších živin.