Trávicí soustava (člověk)

Co je trávicí systém?

Lidé a zvířata musí strávit potravu, kterou jedí, aby ji mohli využít. O to se stará trávicí systém. Tam se přijatá potrava postupně štěpí a enzymaticky tráví. Potřebné živiny se vstřebávají do krve a nevyužitelné složky se vylučují.

Zažívací trakt

Trávicí sekrece

Žlázy, které vylučují sekrety důležité pro trávení, se dostávají do trávicí soustavy: slinné žlázy v ústech, slinivka břišní a játra nebo žlučník v tenkém střevě. Epitel lemující gastrointestinální trakt také obsahuje malé žlázy, které vylučují trávicí sekrety.

Jaká je funkce trávicího systému?

Kromě toho organismus trávicím systémem získává všechny látky, které neustále ztrácí (močí, stolicí a potem): vodu, sodík, vápník a mnoho dalších látek.

Rozklad složek potravy

Místo toho musí být potrava nejprve mechanicky rozložena v trávicím systému (ústa a zuby) a poté chemicky strávena (žaludek a tenké střevo). Živiny uvolněné v procesu jsou absorbovány (tenké střevo) a vše, co nelze využít, je vyloučeno (tlusté střevo).

Každá jednotlivá část trávicího systému se na tomto komplexním úkolu využití potravy podílí specifickým způsobem:

Trávení

O tom, jak přesně tělo využívá přijatou potravu, se dočtete v článku Trávení.

Kde se nachází trávicí systém?

Trávicí soustava začíná v ústech a končí u řitního otvoru. Ústa a hrdlo jsou umístěny v hlavě a jícen prochází krkem do žaludku, který se nachází v horní části břicha. Játra a žlučník jsou také umístěny v horní části břicha (vpravo).

Jaké problémy mohou způsobit trávicí systém?