Záškrt: příznaky a léčba

Záškrt: Popis

Záškrt je akutní bakteriální infekce. Obvykle postihuje horní cesty dýchací, zejména sliznici hltanu.

V Německu platí povinnost hlásit záškrt: suspektní i skutečné onemocnění a úmrtí na záškrt musí lékař nahlásit ministerstvu zdravotnictví se jménem postižené osoby.

Záškrt: Příznaky

Doba mezi nákazou a propuknutím onemocnění (inkubační doba) je poměrně krátká: první příznaky záškrtu se objevují již jeden až pět dní po infekci.

Na mandlích se tvoří bělavě žluté povlaky. Říká se jim pseudomembrány a pro lékaře jsou jistým příznakem záškrtu. Povlaky se mohou rozšířit do krku a/nebo průdušnice a nosu. Když se je pokusíte vykartáčovat, sliznice pod nimi začne krvácet.

Po celou dobu trvání onemocnění se objevuje sladký a ošklivý zápach z úst.

Ve vzácných případech se bakteriální toxin šíří do vnitřních orgánů. Pak příznaky jako srdeční arytmie, paralýza polykání (pokud jsou postiženy nervy), zápal plic, selhání ledvin nebo jater mohou vést ke smrti.

Pokud se bakterie dostanou do otevřené rány, mohou se vytvořit vředy, kožní nebo ranní záškrt.

V počátečních stádiích může být záškrt zaměněn s tonzilitidou, laryngitidou nebo pseudokrupem.

Záškrt: Příčiny a rizikové faktory

Záškrt je způsoben bakterií Corynebacterium diphtheriae. V těle tvoří toxin zvaný difterický toxin. To poškozuje sliznice a ničí buňky těla.

Záškrt: vyšetření a diagnostika

U záškrtu se rozlišuje mezi předběžnou diagnózou a skutečnou diagnózou:

Lékař stanoví předběžnou diagnózu na základě příznaků.

Záškrt: Léčba

Pacientovi je podáno antidotum difterického toxinu (difterický antitoxin). To neutralizuje toxin, který je volně přítomen v těle, čímž se stává neškodným. Protijed však nemůže nic udělat proti toxinu, který je již navázán na tělesné buňky.

Dalším důležitým léčebným opatřením je klid na lůžku po dobu alespoň čtyř týdnů.

Ihned po diagnóze jsou postižené osoby izolovány, tedy v karanténě. S pacienty pak smějí přijít do styku pouze osoby s dostatečnou očkovací ochranou.

Očkování proti záškrtu

Onemocnění lze předejít očkováním proti záškrtu. Od zavedení očkování v Německu počet nových případů prudce klesl. Přesto často dochází k lokálním epidemiím, protože lidé se opakovaně nenechají očkovat.

Kdo by se měl kdy a jak často očkovat, se dočtete v našem článku Očkování proti záškrtu.

Záškrt: průběh onemocnění a prognóza

Nemoc však může způsobit i různé komplikace, které ovlivňují i ​​prognózu. V závažných případech mohou pacienti například zemřít na srdeční selhání nebo udušení.