Divertikulitida: popis, léčba

Stručné shrnutí

 • Léčba: V závislosti na závažnosti zánětu je nutná lékařská léčba, od dietních opatření a fyzického klidu až po antibiotika a operaci.
 • Příznaky: Bolest v postižené oblasti střev, často v levém podbřišku, plynatost, zácpa, průjem, nevolnost
 • Příčiny a rizikové faktory: zanícené divertikly vedou k onemocnění, rizikové faktory: nezdravá strava, obezita, nedostatek pohybu i některá onemocnění a léky
 • Diagnóza: Lékařský pohovor, fyzikální vyšetření (jako je palpace, poslech), krevní test na známky zánětu, test moči, ultrazvuk a/nebo počítačová tomografie, zřídka magnetická rezonance (MRI)
 • Prevence: Strava bohatá na vlákninu, vegetariánská nebo alespoň nízkomasá strava, dostatečný příjem tekutin, pohyb, redukce hmotnosti, abstinence od kouření.

Co je divertikulitida?

Divertikulitida je stav, při kterém se zanítí výdutě v tlustém nebo tenkém střevě. Tyto výběžky lékaři nazývají divertikly. Pokud existuje několik divertiklů, je to definováno jako divertikulóza. Jsou zvláště náchylné k infekci, protože je možné, že stolice nasycená zárodky bude déle setrvávat ve výronech.

Střevní divertikly nejsou samy o sobě patologické a zpočátku nevyvolávají žádné příznaky. Výskyt se zvyšuje s věkem. U lidí mezi 70 a 85 lety má asi každý druhý v západních industrializovaných zemích divertikly.

Pokud se divertikly zanítí, mohou se objevit příznaky jako bolest břicha, horečka, zácpa a plynatost.

Lékaři rozlišují mezi různými formami nebo stádii divertikulitidy:

 • Z velké části je přítomna akutní nekomplikovaná divertikulitida. V tomto případě divertikly způsobují nepříjemné příznaky, ale nevedou k dalším komplikacím a poškození střevní stěny. Téměř vždy je možná konzervativní terapie divertikulitidy – tedy léčba bez operace.
 • U akutní komplikované divertikulitidy přinášejí zanícené výběžky další problémy. Jedná se například o abscesy, píštěle, střevní neprůchodnost nebo otvor (perforaci) ve střevní stěně. Operace divertikulitidy je pak většinou nutná, aby se předešlo vážným zdravotním následkům.

Často je zánět omezen na oblast obklopující jednotlivé divertikly (peridivertikulitida). Je však možné, že dojde k zánětu větších úseků střeva (perikolitida).

Divertikulóza

Divertikulitida se obvykle vyvíjí z původně neškodných výběžků střevní stěny (divertikulóza). Více si o tom můžete přečíst v článku Divertikulóza.

Jak lze divertikulitidu léčit?

Terapie divertikulitidy závisí na tom, jaké příznaky má postižený a které struktury v břiše jsou zanícené. V mnoha případech vycházejí lékaři při léčbě z takzvaných guidelines. Jedná se o léčebná doporučení pro některá onemocnění založená na současných vědeckých poznatcích. V případě divertikulitidy mezi ně patří následující doporučení.

Léčba nekomplikované divertikulitidy

 • Dostatečný příjem tekutin
 • Lehce stravitelná tekutá strava, někdy také tzv. „astronautská dieta“ (nízkomolekulární dieta vstřebatelná tenkým střevem)
 • V akutní fázi onemocnění dieta s nízkým obsahem vlákniny; později obvykle dieta s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem masa

Podobně lékaři někdy předepisují antibiotika (například metronidazol a ciprofloxacin) na divertikulitidu, zejména pokud existují rizikové faktory. Kromě toho někdy používají protizánětlivé látky, jako jsou aminosalicyláty. V případě bolesti podporují léčbu divertikulitidy antispasmodické přípravky jako metamizol a butylskopolamin.

Délka léčby akutní, nekomplikované divertikulitidy nebo pracovní neschopnosti u této formy divertikulitidy je obvykle asi šest až osm týdnů. V těžkých případech se pacienti často zotavují déle.

Léčba komplikované divertikulitidy

V případě výrazné divertikulitidy nebo komplikací, např. perforace střeva (protržení střevní stěny), doporučují chirurgové odstranění poškozené části střeva. V případě perforace střeva je nutné operaci provést co nejdříve.

U mírnějších průběhů divertikulitidy lékaři naplánují operaci po odeznění zánětu, asi šest až osm týdnů po zahájení antibiotické terapie. Za určitých okolností může k operaci dojít dříve, pokud příznaky nezmizí navzdory infuzím antibiotik.

Pokud jeden nebo více divertiklů prasklo, je nutné, aby lékaři co nejdříve (do šesti hodin) odstranili postižený kus střeva. V opačném případě existuje vysoké riziko, že se celá pobřišnice zanítí (peritonitida). Pobřišnice je tenká kůže, která vystýlá vnitřek břišní dutiny a pokrývá vnitřní orgány. Peritonitida patří mezi život ohrožující onemocnění.

Kromě toho lékaři také často doporučují chirurgickou léčbu u recidivující (chronicky recidivující) divertikulitidy, stejně jako u píštělí nebo zúžení (stenózy) střeva.

Co se děje během operace divertikulitidy?

Během operace chirurgové odstraní část střeva s divertikly a sešijí zbývající konce střeva zpět k sobě.

Pokud v průběhu divertikulitidy jednotlivé divertikly praskly (perforace), je v každém případě nutná otevřená operace. Obvykle se jedná o nouzovou operaci.

V případě neodkladné operace nebo zvlášť závažného zánětu je někdy nutné vytvořit umělý řitní otvor (anus praeter). To umožňuje dočasné uvolnění střevního stehu. Nejedná se však většinou o trvalý stav.

Obvykle lékaři umělý vývod po krátké době vrátí zpět při druhé operaci. Někdy to však není možné a střevo v takovém případě končí dírou v kůži. Stolice je vylučována přes váček, který je připevněn ke kůži.

Chirurgické komplikace

Po operaci divertikulitidy je důležité asi čtyři až šest týdnů nezvedat těžká břemena (nad deset kilogramů). Příliš těžké zvedání totiž může způsobit prasknutí jizvy.

Tipy proti relapsu

Asi u 20 procent pacientů (bez operace divertikulitidy) se divertikulitida po nějaké době opakuje (relaps). Riziko se však snižuje, pokud pacienti vezmou v úvahu behaviorální opatření, která zajišťují zdravou činnost střev. Tyto zahrnují:

 • Jezte stravu s vysokým obsahem vlákniny.
 • Pijte hodně tekutin, alespoň dva až dva a půl litru denně.
 • Vyhněte se zácpě.
 • Pravidelně cvičte.
 • Pokuste se shodit přebytečná kila.

Jaké domácí léky mohou pomoci?

Obecně se použití domácích prostředků a samoléčby divertikulitidy nedoporučuje bez předchozí konzultace s lékařem.

V některých případech pacienti uvádějí, že aplikace tepla ve formě lahví s horkou vodou nebo zábalů mohou poněkud zmírnit břišní křeče nebo bolesti při divertikulitidě. Zeptejte se svého ošetřujícího lékaře, zda by bylo použití ve vašem případě bezpečné.

Domácí léčba má svá omezení. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké jsou příznaky divertikulitidy?

Více o známkách a příznacích divertikulitidy se můžete dozvědět na: Divertikulitida – příznaky.

Jak se divertikulitida vyvíjí?

Dvě hlavní příčiny divertikulitidy jsou rostoucí slabost pojivové tkáně s věkem a zácpa.

Dieta s nízkým obsahem vlákniny dělá stolici tvrdou a pevnou. Vnitřní tlak ve střevě je tak vyšší, než když je stolice měkká a vláčná. Tento tlak a méně elastické vazivo ve stáří způsobují, že sliznice střeva se na některých místech vyboulí směrem ven: tvoří se divertikly.

Pokud stolice zůstává v divertiklech, zvláště pokud se stolice při zácpě couvá, boule se někdy zanítí a rozvine se divertikulitida. Je možné, že zánět bude omezen na divertikl, ale za určitých okolností se šíří do okolního střeva.

Rizikové faktory

Existují stavy, které přispívají ke zvláštnímu riziku divertikulitidy. Tyto jsou:

 • Oslabený imunitní systém, například v důsledku užívání imunosupresiv.
 • Chronické onemocnění ledvin
 • Zvýšený krevní tlak (arteriální hypertenze)
 • Alergická onemocnění

Kromě toho některé léky také vedou ke zvýšenému riziku a komplikacím divertikulitidy, jako je krvácení. Mezi tyto léky patří:

 • Některé nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen nebo diklofenak, kyselina acetylsalicylová (ASA) a koxiben jsou vyloučeny
 • kortikosteroidy
 • Opioidy
 • Hormony podávané ženám po menopauze

Acetaminofen proti bolesti může také zvýšit riziko divertikulárního krvácení.

Jak se divertikulitida diagnostikuje?

Důležitá vodítka pro diagnostiku divertikulitidy získává lékař z pacientovy anamnézy (anamnézy). Klade si například následující otázky:

 • Kde přesně se bolest nachází a jak se cítí?
 • Máte horečku a/nebo zácpu?
 • Měli jste takové stížnosti již dříve nebo jsou vám divertikly již známé?

Při fyzikálním vyšetření lze nahmatat zanícené divertikly jako ztvrdlou strukturu v levém podbřišku. Je možné, že palpace může způsobit bolest při divertikulitidě. Obvykle lékař také prohmatává řitní otvor prstem, aby zjistil změny v konečníku (digitálně-rektální vyšetření). Poslech břicha na zvuky střev je také často součástí fyzikálního vyšetření.

Krevní testy často odhalí zvýšené hladiny zánětu u divertikulitidy – například zvýšený počet bílých krvinek (leukocytů), změněnou rychlost sedimentace krvinek (ESR) a zvýšený C-reaktivní protein (CRP). Rozbor moči poskytuje informace o tom, zda se jedná o možné onemocnění močových cest a zda jsou na močovém měchýři píštěle.

Někdy je k diagnostice divertikulitidy nutný rentgenový snímek břicha ve stoje: Při prasknutí divertikulu se totiž do dutiny břišní dostane volný vzduch. Ta se hromadí pod bránicí, a proto je na rentgenu dobře viditelná. Lékaři používají magnetickou rezonanci (MRI) méně často.

Jaký je průběh divertikulitidy?

Při prasknutí (perforaci) zaníceného divertiklu u divertikulitidy je možné nahromadění hnisu (abscesu) v břiše. V některých případech se divertikulitida šíří do pobřišnice (peritonitida). Ke krvácení dochází asi u 15 procent pacientů s divertikulitidou.

Divertikulitida navíc někdy způsobuje zúžení části střeva (stenózu). Další transport střevního obsahu tímto zúžením již není možný, což může mít za následek střevní neprůchodnost (ileus). V tomto případě je obvykle nutný chirurgický zákrok.

Po první epizodě divertikulitidy je riziko recidivy 30 procent. Čím dříve se v životě objeví divertikulitida, tím je pravděpodobnější, že bude v určitém okamžiku léčena chirurgicky.

Dá se divertikulitidě předejít?

Proč se u některých lidí tvoří divertikly, není jasně pochopeno. Zdá se, že obecná slabost pojivové tkáně, pomalost střev a zácpa podporují vyboulení střevní stěny a tím divertikulitidu.

Zdravý životní styl předchází divertikulům a divertikulitidě s nimi často spojené a snižuje riziko zánětu. Udělejte několik jednoduchých kroků, abyste udrželi trávení v pohybu:

 • Cvičte pravidelně, nejlépe dvakrát až třikrát týdně, alespoň půl hodiny. Dělejte například vytrvalostní sporty, jako je běhání nebo plavání.
 • Dostatečně pijte, alespoň dva litry denně, nejlépe minerální vody nebo bylinkového čaje.
 • Zdržet se nikotinu.

Je tedy možné, že se můžete chránit před divertikulitidou pomocí malých změn životního stylu.

Co hledat ve stravě?

Jaká je přesně ta správná dieta při známé divertikulitidě nebo jak jí předcházet jídlem se dočtete v článku Divertikulitida – výživa.