Dieta proti divertikulitidě: tipy a doporučení

Na co je třeba při dietě myslet?

Jak přesně vypadá správná dieta při divertikulitidě, závisí na stadiu onemocnění a měla by být proto vždy projednána s lékařem. V akutní zánětlivé fázi je důležité jíst stravu s nízkým obsahem vlákniny a nízkou hmotností, která navíc nezatěžuje střeva. Když zánět odezní, je naopak nutná dieta bohatá na vlákninu, která zabrání dalšímu zánětu.

V případě akutní divertikulitidy – tedy bolestivě zanícených divertiklů – je především důležité co nejvíce odlehčit střevu. V některých případech má smysl se na několik dní zcela vyhýbat pevné stravě souběžně s antibiotickou terapií.

Mnoho lékařů dnes nedoporučuje abstinovat, tedy nejíst vůbec. O tom je však třeba rozhodnout případ od případu.

I v případě nekomplikované divertikulitidy léčené ambulantně je kladen důraz na odlehčení střeva. Mírné průběhy divertikulitidy se často zpočátku léčí tekutou stravou a lehkou dietou, ale v některých případech je možná i normální strava. Nezapomeňte se svým lékařem probrat svou konkrétní „divertikulitidovou dietu“!

Po odeznění zánětu lékaři obvykle předepisují postupné sestavení stravy, např.

  • Čaj a suchary
  • Jemné polévky

V této fázi divertikulitidové diety je velmi důležité vyhýbat se kořeněným jídlům, jako je chilli nebo zázvor, a také tučným a nadýmavým jídlům. Postupem času je obvykle možné zařadit do jídelníčku více a více potravin.

Co můžete jíst s divertikulitidou?

Střevo často potřebuje nějaký čas, aby si zvyklo na vlákninu a nereagovalo například silnou plynatostí. Vláknina z potravy přitom hraje klíčovou roli v tom, aby stolice v tlustém střevě byla objemná a měkká. Tím se zabrání vzniku nových divertiklů nebo opětovnému zánětu stávajících výběžků.

Dlouhodobé výživové tipy pro divertikulární onemocnění/divertikulitidu:

  • Jezte hodně ovoce a zeleniny. Tyto potraviny jsou bohaté na rostlinnou vlákninu a mají vysoký obsah vody. Po cestě dodají vašemu tělu důležité vitamíny a fytochemikálie.
  • Sledujte, jak vaše tělo reaguje na cibuli, fazole a čočku – tyto potraviny jsou ve skutečnosti velmi zdravé. Pokud se však z nich cítíte hodně nafouklí, je lepší spouštěče omezit. Příliš mnoho plynu ve střevech někdy podporuje rozvoj divertikulů.
  • Pro některé lidi je obtížné vstřebat potřebné množství vlákniny pouze prostřednictvím potravy. Úlevu zde poskytují látky bobtnající stolici, jako jsou pšeničné nebo ovesné otruby, mleté ​​lněné semínko nebo slupky indického psyllia. Je důležité, abyste tyto „zažívací pomůcky“ vždy zapíjeli velkým množstvím vody, abyste se vyhnuli zácpě.
  • Hodně pijte! Vláknina je užitečná pouze tehdy, pokud současně vypijete alespoň dva litry vody nebo bylinného čaje.

Více informací o ideální stravě pro divertikulární onemocnění a divertikulitidu získáte u svého lékaře nebo odborníka na výživu.

Kterým produktům je třeba se vyhnout?

Dlouhou dobu se mělo za to, že v případě divertiklů je třeba se vyhýbat ořechům, obilninám, kukuřici a popcornu, protože se usazují v divertiklech a spouštějí tak zánět. Odborníci však dávají vše jasné: Studie nyní neprokazují žádné zvýšené riziko divertikulitidy z těchto potravin. Dokonce ani menší semena, jako jsou jahody, jsou stejně bezpečná ke konzumaci s divertikly.

Alkohol, tabák a káva

červené maso

Lékaři radí nekonzumovat červené maso, tedy hovězí, vepřové, jehněčí nebo kozí maso. Zvyšuje jak riziko rozvoje divertiklů, tak divertikulitidy. Z tohoto důvodu lékaři doporučují alespoň omezit konzumaci červeného masa.

Probiotika

Existují studie, které ukazují, že divertikulární onemocnění má někdy za následek narušenou střevní flóru (střevní mikrobiom). Pro obnovení dostatku prospěšných bakterií do střevní flóry se často propaguje užívání probiotik. Jedná se o produkty, které obsahují životaschopné mikroorganismy, jako jsou bakterie mléčného kvašení, a jsou obvykle dostupné ve formě prášku nebo kapslí.

Probiotika nepatří mezi produkty, kterým je třeba se vehementně vyhýbat, nicméně řada lékařů probiotika při divertikulární nemoci z uvedených důvodů nedoporučuje.