Příznaky divertikulitidy: Typické příznaky

Jaké jsou příznaky akutní divertikulitidy?

Akutní divertikulitida obvykle způsobuje bolest v levém podbřišku. Velmi často jsou přítomny i zažívací potíže, horečka a únava.

Bolest při divertikulitidě

Nejčastěji bolest pochází ze zanícených divertiklů v levém podbřišku, kde se nachází sestupný tračník a jeho esovitý ústí do konečníku (esovité tračník). Tato sigmoidní divertikulitida se také nazývá „levostranná apendicitida“ nebo „apendicitida starších osob“, protože způsobuje příznaky podobné apendicitidě – pouze na levé straně místo na pravé.

Někdy může být zanícená oblast střeva pociťována jako ztluštělý váleček v levém podbřišku, který při dotyku bolí. Mnoho postižených popisuje bolest jako tupou a tlakovou nebo jejich nutkání na stolici jako velmi nepříjemné a bolestivé (tenesmus).

Příznaky divertikulitidy při trávení a vyprazdňování

Velmi často akutní divertikulitida také způsobuje zažívací příznaky, jako je zácpa, průjem, plynatost, nevolnost a/nebo zvracení

Krev ve stolici si vždy nechte ihned lékařem objasnit!

Jaké jsou příznaky chronické divertikulitidy?

U chronické divertikulitidy jsou divertikuly opakovaně zanícené. Tím se střevo někdy místy zužuje (střevní stenóza) a je tam pak hůře průchodné. To obvykle zhoršuje zácpu, nadýmání a další symptomy související s trávením.

Divertikulitida a střevní stenóza někdy způsobují úplnou střevní obstrukci (ileus). Tato lékařská pohotovost musí být ošetřena (obvykle chirurgickým zákrokem) co nejdříve.

Je bolest zad častým příznakem?

Bolesti zad nepatří mezi typické příznaky divertikulitidy. Typické příznaky, jako je bolest v levém podbřišku nebo zažívací potíže, jsou však často mírné, zejména u starších lidí a lidí s oslabeným imunitním systémem. Zároveň se u těchto pacientů objevují i ​​atypické příznaky, které na první pohled divertikulitidu nenaznačují.

Obecně platí, že ne všechny příznaky, které se objevují, jsou typické pro divertikulitidu. V některých případech se atypické příznaky ukáží také jako divertikulitida. Stává se například, že se zánět rozšíří do močového měchýře. Objevují se příznaky, jako je zvýšené nutkání na močení a/nebo problémy s močením.