Dopamin: Co znamená laboratorní hodnota

Co je dopamin?

Zvláště velké množství dopaminu je produkováno ve středním mozku. Zde hraje důležitou roli při kontrole a regulaci pohybů. Pokud dopaminergní neurony odumřou, dopaminový efekt vyhasne a objeví se charakteristické příznaky jako třes a svalová ztuhlost (rigor). Tento klinický obraz se také nazývá Parkinsonova nemoc.

Mimo mozek se působením dopaminu rozšíří cévy v břiše a ledvinách a podpoří se průtok krve. Kromě toho dopamin stimuluje činnost sympatického nervového systému. U těhotných žen reguluje uvolňování prolaktinu, hormonu odpovědného za růst prsou a tvorbu mléka.

Dopamin jako droga

Kdy určujete dopamin?

Referenční hodnoty dopaminu

Dopamin lze měřit v moči, přičemž moč se shromažďuje během 24 hodin. Pro smysluplný výsledek měření je třeba dodržet některé podmínky:

Následující standardní hodnoty dopaminu (v mikrogramech za den) platí pro 24hodinový sběr moči:

věk

Standardní hodnota dopaminu

do 1 roku

< 85.0 ug/d

1 až 2 let

< 140.0 ug/d

2 až 4 roky.

< 260.0 ug/d

4 až 18 let

< 450.0 ug/d

Dospělí

< 620 ug/d

Kdy je hladina dopaminu snížena?

Pokud dopaminergní neurony odumírají nebo se tvoří příliš málo dopaminu, mozek již nemůže regulovat pohyby a jejich rozsah. Úplným obrazem chybějícího dopaminového efektu je tzv. Parkinsonova choroba.

Kvůli důležitosti neurotransmiteru v systému odměn může nedostatek dopaminu také vést k depresi.

Nedostatek dopaminu

Kdy je zvýšená hladina dopaminu?

Feochromocytomy vedou ke zvýšeným hladinám v důsledku zvýšeného uvolňování dopaminu. Pacienti si stěžují na pocení, vysoký krevní tlak a bolesti hlavy se závratěmi.

S nadbytkem dopaminu jsou zřejmě spojeny i psychózy a schizofrenie. Léky, které blokují určité dopaminové receptory, tedy vedou ke zlepšení symptomů.

Jak lze dopamin zvýšit nebo snížit?

Pokud je hladina dopaminu v těle patologicky zvýšená nebo snížená, léky pomáhají kompenzovat nedostatek nebo přebytek. Jedním z nejznámějších příkladů je L-DOPA (levodopa), která působí jako substituce přenašeče v mozku pacientů s Parkinsonovou chorobou a kompenzuje tak stávající deficit dopaminu. Inhibitory zpětného vychytávání dopaminu jsou také důležité léky, které pacientům poskytují lepší kvalitu života.

Pokud je dopaminová rovnováha v důsledku stresu, fyzické námahy nebo nedostatku spánku v nepořádku, lze použít meditaci, relaxační cvičení nebo jógu, aby se hladina dopaminu v těle vrátila zpět do rovnováhy.