Dávkové formy mesalazinu Mesalazin (5-ASA)

Dávkové formy mesalazinu

Mesalazin ve formě čípků se používá zejména v případě, že zánět postihuje pozdní části střeva, tzn konečník a konečníku. Čípky, jak se také čípky nazývají, se obvykle zavádějí rektálně třikrát denně, do čípků pro akutní léčbu 500 mg účinné látky, v profylaxi 250 mg. Čípky mesalazinu se používají hlavně pro ulcerózní kolitida, ale mohou být také indikovány pro Crohnova nemoc.

Granule jsou granulovaná až práškovitá léková forma účinné látky mesalazinu. Jedna dávka odpovídá jednomu sáčku granulí; v akutních případech se užívají tři sáčky denně. Granule jsou umístěny na jazyk a polknout celé a zapít velkým množstvím tekutiny.

Tablety mesalazinu jsou rezistentní vůči žaludeční šťávě, což znamená, že se nestrávené dostanou na místo, kde mají působit. Mesalazin ve formě tablet je vhodný na záněty zažívacího traktu, na rozdíl od čípků a rektální pěny také v dřívějších stádiích. v ulcerózní kolitida, který postihuje hlavně konečník a konečník, mesalazin se také používá ve formě rektální pěny.

Dávka je obvykle dva vstřiky denně před spaním. Stříkací nádoba je vybavena aplikační trubičkou, která se zavádí análně. Stisknutím čerpadla hlava, stříkací pulzy jsou podávány jeden po druhém. Trubice se po podání pěny zlikviduje. Po aplikaci rektální pěny by mělo být střevo pokud možno vyprázdněno až příštího rána.

Vedlejší účinek mesalazinu

Stejně jako u jiných léků se mohou během léčby mesalazinem objevit nežádoucí účinky. Mezi vedlejší účinky spojené s užíváním tablet mesalazinu patří bolest břicha, průjem, nadýmání, nevolnost or zvracení. Mohou to však být také příznaky základního onemocnění.

Další známé nežádoucí účinky jsou bolesti hlavy nebo závratě, vzácněji smyslové poruchy. Ledvina během léčby se příležitostně vyskytnou dysfunkce a renální nedostatečnost. Pod terapií může dojít ke změně krev hodnoty a krevní obraz (pokles bílých a červených krvinek, krev destičky).

Někteří pacienti mají nesnášenlivost a přecitlivělost na kyselinu salicylovou a její deriváty, které mohou být doprovázeny závažnými vedlejšími účinky. Mesalazin by se neměl užívat, pokud taková intolerance existuje. Rektální aplikace, jako jsou čípky, klystýry nebo rektální pěna, mohou způsobit nepohodlí anus nebo místo podání.

a léky na nadýmáníBřicho bolest patří k nejčastějším vedlejším účinkům léčby mesalazinem. Tyto stížnosti nelze jasně odlišit od příznaků základního onemocnění, což naznačuje, že léčba je nedostatečná. Pacienti by měli informovat svého ošetřujícího lékaře o všech vedlejších účincích, které se vyskytnou.

Obzvláště těžké bolest v břiše může být také projevem akutní pankreatitidy, což je velmi vzácný, ale závažný vedlejší účinek mesalazinu. Ztráta vlasů je jedním z možných nežádoucích účinků mesalazinu, které mohou postihnout méně než jednoho z 10,000 XNUMX léčených lidí (velmi vzácné). Částečné i úplné vypadávání vlasů byl nahlášen.

Ztráta vlasů může být také výrazem základního onemocnění, protože zánětlivé onemocnění střev může také vést ke snížené absorpci minerálů nebo živin. Nesnášenlivost kyseliny salicylové a jejích derivátů, včetně mesalazinu, je považována za absolutní kontraindikaci jejího užívání. Mezi příznaky patří svědění a kopřivka, tj. Výskyt kožních příznaků se zarudnutím a ranami. Horečka, dýchání problémy nebo zánět perikardium a srdce může také nastat sval.