Pijte – Vězte, co pijete

Kvůli vyššímu obsahu vody potřebují děti více tekutin za den než dospělí v poměru k jejich tělesné hmotnosti. Ze stejného důvodu může i mírný nedostatek tekutin u malých dětí rychle zhoršit psychickou a fyzickou výkonnost.

Německá společnost pro výživu (DGE) doporučuje dětem a dospívajícím následující denní příjem vody:

věk Celkový příjem vody (ml/den)
0 až < 4 měsíce 680
4 až < 12 měsíce 1000
1 až <4 roky 1300
1600
7 až <10 roky 1800
10 až <13 roky 2150
13 až <15 roky 2450
15 až <19 roky 2800

Poznámka: Každé dítě je jiné – některé pijí hodně, jiné méně. Je důležité včas rozpoznat možné příznaky nedostatku tekutin.

Příznaky nedostatku tekutin

Že vaše dítě nepije dostatek tekutin, poznáte podle následujících příznaků:

 • Moč má tmavou barvu.
 • Stolička je pevná; dítě trpí zácpou.
 • Jeho sliznice jsou vysušené.
 • Působí fyzicky slabým dojmem.
 • V extrémních případech je apatický (apatický).

Abyste se vyhnuli nedostatku, nechte své dítě pít tak často a tolik, kolik chce. Také mu nezakazujte pít před jídlem – ze strachu, že se pak nenají. Tato obava je neopodstatněná.

Voda je každopádně nejdůležitější potravinou. Analýzy ukázaly, že voda z kohoutku je lepší než její pověst. Musí dokonce splňovat přísnější směrnice než minerální voda. Výjimkou jsou oblasti, kde byl zjištěn zvýšený obsah dusičnanů v podzemních vodách. Přesto můžete svému dítěti bez váhání nabídnout vodu z kohoutku téměř všude v Německu.

Mléko

 • Nízkotučné (polotučné) a odstředěné mléko má 1.5 až 1.8 procenta tuku (nízkotučné mléko) nebo maximálně 0.5 procenta tuku (odstředěné mléko). Dodatečné obohacení mléčnou bílkovinou je povoleno. Oba druhy mléka jsou obecně pasterizované a homogenizované.
 • ESL mléko je čerstvé mléko s delší trvanlivostí (ESL = prodloužená trvanlivost). Lze jej vyrobit dvěma způsoby: Buď se čerstvé mléko zahřeje na 85 až 127 °C po dobu jedné až čtyř sekund, nebo se krátce zahřeje po procesu tzv. mikrofiltrace. V obou případech je výsledkem mléko, které lze uchovat až tři týdny při maximální skladovací teplotě 8 °C. Mléko během skladování také ztrácí chuť. Navíc ESL mléko ztrácí během výroby méně vitamínů a chuti než UHT mléko.

Šťávy

 • Ovocný nektar je směs šťávy s vodou a cukrem. Minimální obsah ovoce je 25 až 50 procent v závislosti na druhu použitého ovoce. Například rybízový nektar musí obsahovat alespoň 25 procent ovoce, malinový alespoň 40 procent a jablečný alespoň 50 procent.
 • Stříkačky ovocné šťávy se skládají z ovocné šťávy a minerální vody. Neexistuje žádný požadavek na minimální obsah ovoce. Stejně jako sodovka a energetické nápoje jsou ovocné střiky a nápoje z ovocných šťáv klasifikovány jako nealkoholické nápoje.

Limonády a koly

 • Vaše dítě by mělo pít limonády a koly tak zřídka, jak je to možné. Tyto nealkoholické nápoje se skládají převážně z cukru, vody a přídatných látek, jsou přeslazené a pro zlepšení chuti okořeněné umělými příchutěmi.
 • Mnoho nápojů a cukrovinek obsahuje znepokojivá azobarviva, například E 102 (tartrazin). Mohou vyvolat alergie a jsou podezřelé ze zvyšujících se problémů s koncentrací a hyperaktivity u dětí. Od července 2010 proto musí být přidávání určitých azobarviv v celé EU označeno prohlášením „může zhoršit aktivitu a pozornost dětí.